W latach osiemdziesiątych robotnicy upomnieli się o dostęp do kultury. W całym kraju, prawie we wszystkich miastach wojewódzkich, powstały Robotnicze Stowarzyszenia Twórców Kultury skupiające artystów amatorów o różnych pasjach. W 1985 roku, 30 października, z inicjatywy grupy założycielskiej w składzie m.in.: Zofia Besz-Jary, Ryszard Hop, Stanisław Łuszczki, Rita Tompalska, Andrzej Winiarski, Mieczysław Szabaga RSTK powstało również w Przemyślu.
Trwamy do dziś, dumni z wielu lat ciekawej pracy twórczej, osiągnięć członków, plenerów, wystaw, wieczorów, poetyckich, muzycznych, teatralnych. Odwiedziło nas wielu gości, my gościliśmy w wielu miejscach, promując i zapraszając do naszego pięknego miasta. Przewinęło się wielu członków i sympatyków. Niektórych już z nami nie ma. Łączy nas pasja i empatia. W tym roku po raz jedenasty organizujemy Nadsańskie Spotkania Poetyckie. Śmiało można powiedzieć, że to nasze sztandarowe wydarzenie, z roku na rok z większym rozmachem. Obejmuje ono spotkania z młodzieżą w szkołach, wystawy, wieczory poetyckie i sesyjne, koncerty, a przede wszystkim dwa ogólnopolskie konkursy: poetycki – „O wstęgę Sanu”, w tym roku po raz ósmy i prozatorski – „Przemyska Brama”, po raz trzeci wspólnie z Przemyską Biblioteką Publiczną im. I. Krasickiego. Oba konkursy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, napływa wiele utworów zarówno poetyckich, jak i prozatorskich, a uczestnicy z kraju chętnie odwiedzają nasze miasto.
W dniach 18 – 19 września br. odbędą się Nadsańskie Spotkania Poetyckie, 20 września jubileusz 40-lecia RSTK. Należy również naznaczyć, że wszystkie wydarzenia, które organizuje stowarzyszenie, zawsze są dostępne nieodpłatnie dla sympatyków i mieszkańców. Zapraszamy serdecznie do śledzenia wydarzeń na plakatach i na stronie FB.
Maria Gibała


Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze