Reklama

75 lat Orła Przeworsk

Bez fanfar, imprez, spotkań pokoleniowych, itp. niedawno w Przeworsku obchodzono piękny jubileusz 75-lecia powstania tamtejszego Orła. Brak okolicznościowych uroczystości spowodowany był jednym: stanem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i chęcią nienarażania ich uczestników na ewentualność zarażenia.

Orzeł nie był Orłem od początku swego istnienia. Zmieniał nazwy jak... rękawiczki. Oczywiście nie ze swojej winy, a widzimisię kolektywów. Wszystko rozpoczęło się 5 maja 1945 r., kiedy powstał Klub Sportowy „Cukrownia” Przeworsk. U zarania działało aż osiem sekcji: piłki nożnej, boksu, lekkoatletyki, siatkówki kobiet i mężczyzn, koszykówki, tenisa stołowego i sekcja motocyklowa. W 1947 r. klub zmienił nazwę na Cukrowniczy Związkowy Klub Sportowy „Cukrownia” i poszerzył swą działalność o sekcję piłki ręcznej 11-osobowej i szachów. W 1951 r., w wyniku zmian organizacyjnych, jakie zachodziły w polskim sporcie, CZKS „Cukrownia” znalazł się w Zrzeszeniu Sportowym „Unia”, przyjmując nazwę Zakładowy Klub Sportowy „Unia”[paywall]. W 1953 r. przeworski klub trafił do Zrzeszenia Sportowego „Spójnia” i od 1955 r. występował pod taką nazwą. Za moment klub działał w Federacji Sportowej „Sparta” i pod taką nazwą funkcjonował do 1960 r. Orłem stał się w 1960 r. Przez te 15 lat, mimo częstych zmian nazw, cały czas działał pod patronatem przeworskiej cukrowni. W klubie działały wówczas sekcje: piłki nożnej, siatkówki kobiet, tenisa stołowego i tenisa ziemnego.

Piłka nożna numerem jeden

Sekcją najbardziej popularną była oczywiście piłka nożna. Została zorganizowana przez KS „Cukrownię” i zarejestrowana w Polskim Związku Piłki Nożnej już jesienią 1945 r. Jej organizatorami i jednocześnie czynnymi zawodnikami byli Tadeusz Jabłoński i Edward Łański. Obok nich w składzie pierwszej drużyny KS „Cukrownia” w tamtym czasie występowali: Józef Dubrawski, Władysław Mordyas, Mieczysław Wójciński, Stanisław Zagórski, Antoni Marć, Mieczysław Mikluszka, Wacław Gawlikowski, Emil Prima, Jerzy Rylowski, Józef Diduch, J. Czepiel, A. Jurkiewich, J. Oleński.

Reklama

W 1963 r. reaktywowana została sekcja piłki ręcznej mężczyzn. Szczypiorniak z mapy zniknął 20 lutego 1990 r. Wówczas zarząd klubu z powodu braku hali zdecydował o zawieszeniu działalności. Wrócił w 2005 r. i w miarę dobrze się ma. Wśród osób najbardziej zasłużonych wymienić koniecznie należy: Wacława Krzana, Jana Rylowskiego, Pawła Pilka, Tomasza Balawendera, Jacka Szpytmę, Mariusza Curzytka i Wiesława Laska. Obecnie piłkarze ręczni Orła występują w II lidze.

W 1965 r., zlikwidowano sekcję tenisa ziemnego, a przywrócono do życia sekcję siatkówki mężczyzn, która „żyła” ledwie przez cztery lata. W 1979 r. przy klubie powstała sekcja brydża sportowego, która została zlikwidowana 20 lutego 1990 r., podobnie jak sekcja siatkówki kobiet.

Reklama

Wzloty i upadki

W sezonie 2007 – 2008 piłkarze Orła awansowali do III ligi i był to największy sukces w historii przeworskiego futbolu. Pod wodzą trenera Artura Łuczyka awans wywalczyli: Ł. Jankowski, J. Groch, G. Łuczyk, P. Lasek, A. Kiszka, B. Sierżęga, P. Boratyn, M. Kocur, W.  Baran, D. Misiło, T. Pietrasiewicz, T. Wojtas, M. Tworzydło, M. Skupień, K. Perłowski, Ł. Laska, T. Zawadzki, H. Bober, M. Syk, S. Jadam. Prezesem klubu był Tadeusz Rusinek, wiceprezesem – Jan Jędrzejczak, sekretarzem – Tadeusz Bajdak, kierownikiem sekcji – Stanisław Słysz, zaś kierownikiem drużyny – Jan Kamecki.

Warto wspomnieć, bo te fakty także zapisały się złotymi głoskami w historii piłki nożnej w Przeworsku, że wychowanek Orła Patryk Broda został powołany do reprezentacji Polski do lat 15, podobnie jak rok wcześniej inny wychowanek Radosław Strączek. P. Broda był pierwszym w historii klubu zawodnikiem, który zagrał w oficjalnych międzypaństwowych meczach z reprezentacją Łotwy i Danii.

Reklama

Potem były wzloty i upadki. Piłkarze jeszcze dwukrotnie zagościli na III-ligowych boiskach. W ostatnim sezonie występowali w V lidze okręgowej, ale w cuglach wrócili do IV ligi podkarpackiej.

List burmistrza

Z okazji 75. rocznicy powstania klubu list gratulacyjny przekazał burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. „(...) Okres tak bogatej tradycji sportowej to wysiłek wielu pokoleń działaczy, zawodników, trenerów i osób tworzących niepowtarzalną atmosferę wokół sportu w Przeworsku (...). MKS Orzeł jest nierozerwalnie związany z naszym grodem, wrósł w jego historię, znalazł trwałe miejsce w sercach wielu pokoleń przeworskich kibiców. Z dumą i radością obserwujemy kolejne osiągnięcia naszych sportowców, jednocześnie wiernie kibicując podczas trudniejszych momentów. Sport kształtuje charaktery, uczy wytrwałości, konsekwencji i odwagi, uczy wygrywać i godnie znosić porażki. Sport to nie tylko magia zawodów, wygranych meczy, wzruszeń, ale przede wszystkim twarda szkoła życia. I za ten trud wychowawczy, zaangażowanie i wielkie serce włożone w pracę z naszą młodzieżą wszystkim trenerom, działaczom, pracownikom i władzom klubu składam serdeczne podziękowania. Jak mawiał niegdyś wspaniały trener piłkarski Kazimierz Górski: „Jedni rodzą się do skrzypiec, inni do munduru. Ja urodziłem się dla piłki”. Cieszę się, że tak wielu przeworszczan również urodziło się dla piłki i dla naszego klubu poświęciło znaczną część swojego życia (...)” – napisał m.in.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama