W Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu czynna jest wystawa nestora przemyskich malarzy Cezariusza Kotowicza.
Ekspozycja, na którą składa się kilkadziesiąt prac malarskich, została zorganizowana w ramach projektu „Artyści z naszego podwórka...”, który zakłada cykliczną promocję twórczości artystów Przemyśla w formie wystaw i pokazów indywidualnych w Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa Cezariusza Kotowicza jest już trzydziestą szóstą ekspozycją tego projektu.
Artysta jest wierny tradycyjnemu malarstwu i programowo unika modnych stylów i zabiegów formalnych sztuki współczesnej. Tematem jego niewielkich prac (18 x 24 cm) są pejzaże z okolic Przemyśla: pałac w Dubiecku, droga w Hermanowicach, staw w Sierakoścach, złamana wierzba w Kupnej, stare chaty w Rudawce, prom w Chyrzynie i wiele innych motywów natury, które zafascynowały go podczas wycieczek w po ziemi przemyskiej. W ubiegły piątek, podczas autorskiego spotkania w Galerii Sztuki Współczesnej, które zbiegło się z jego dziewięćdziesiątymi urodzinami, artysta wspominał swoje początki z plastyką, kolejne doświadczenia związane z kierowaniem placówkami muzealnymi i propagowaniem malarstwa tradycyjnego. Mówił o swoim malarstwie, które nawiązuje do klasyki, jednocześnie podkreślając swój dystans do osiągnięć sztuki współczesnej.
J.S

Uczestnicy spotkania z artystą.
Cezariusz Kotowicz urodził się w 1934 roku w Brześciu nad Bugiem. Z plastyką zetknął się już w latach 1947 – 1950, kiedy uczęszczał do Ogniska Kultury Plastycznej prowadzonego przez Wojciecha Przedwojewskiego i Zbigniewa Krygowskiego. Studia artystyczne ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Tadeusza Łakomskiego i w pracowni grafiki prof. Andrzeja Jurkiewicza. Dyplom uzyskał w 1958 roku. Członek rzeszowskiej Grupy XIV i Grupy Przemyskiej. Wystawia od 1955 roku. Ma w swoim dorobku 14 wystaw indywidualnych, m.in. w: Krakowie, Zakopanem, Rzeszowie, Opolu, Raciborzu i Przemyślu. Brał udział w ponad 80 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych. W 1956 roku Kotowicz podjął pierwszą swoją etatową pracę –- jako nauczyciel historii sztuki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1956 –- 68 mieszkał i tworzył w Rzeszowie, gdzie kierował Biurem Wystaw Artystycznych. Od 1968 do 76 roku mieszkał w Raciborzu, a od 1976 w Przemyślu. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i w Przemyślu, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, w którym prowadził „Galerię Malarstwa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze