Reklama

Artysta z „naszego podwórka”

17/12/2024 11:18

W Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu czynna jest wystawa nestora przemyskich malarzy Cezariusza Kotowicza.


Ekspozycja, na którą składa się kilkadziesiąt prac malarskich, została zorganizowana w ramach projektu „Artyści z naszego podwórka...”, który zakłada cykliczną promocję twórczości artystów Przemyśla w formie wystaw i pokazów indywidualnych w Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa Cezariusza Kotowicza jest już trzydziestą szóstą ekspozycją tego projektu.
Artysta jest wierny tradycyjnemu malarstwu i programowo unika modnych stylów i zabiegów formalnych sztuki współczesnej. Tematem jego niewielkich prac (18 x 24 cm) są pejzaże z okolic Przemyśla: pałac w Dubiecku, droga w Hermanowicach, staw w Sierakoścach, złamana wierzba w Kupnej, stare chaty w Rudawce, prom w Chyrzynie i wiele innych motywów natury, które zafascynowały go podczas wycieczek w po ziemi przemyskiej. W ubiegły piątek, podczas autorskiego spotkania w Galerii Sztuki Współczesnej, które zbiegło się z jego dziewięćdziesiątymi urodzinami, artysta wspominał swoje początki z plastyką, kolejne doświadczenia związane z kierowaniem placówkami muzealnymi i propagowaniem malarstwa tradycyjnego. Mówił o swoim malarstwie, które nawiązuje do klasyki, jednocześnie podkreślając swój dystans do osiągnięć sztuki współczesnej.   
J.S


Reklama

Uczestnicy spotkania z artystą.  

Cezariusz Kotowicz urodził się w 1934 roku w Brześciu nad Bugiem. Z plastyką zetknął się już w latach 1947 – 1950, kiedy uczęszczał do Ogniska Kultury Plastycznej prowadzonego przez Wojciecha Przedwojewskiego i Zbigniewa Krygowskiego. Studia artystyczne ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Tadeusza Łakomskiego i w pracowni grafiki prof. Andrzeja Jurkiewicza. Dyplom uzyskał w 1958 roku. Członek rzeszowskiej Grupy XIV i Grupy Przemyskiej. Wystawia od 1955 roku. Ma w swoim dorobku 14 wystaw indywidualnych, m.in. w: Krakowie, Zakopanem, Rzeszowie, Opolu, Raciborzu i Przemyślu. Brał udział w ponad 80 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych. W 1956 roku Kotowicz podjął pierwszą swoją etatową pracę –- jako nauczyciel historii sztuki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1956 –- 68 mieszkał i tworzył w Rzeszowie, gdzie kierował Biurem Wystaw Artystycznych. Od 1968 do 76 roku mieszkał w Raciborzu, a od 1976 w Przemyślu. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i w Przemyślu, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, w którym prowadził „Galerię Malarstwa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej”.

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama