Reklama

Bal Wszystkich Świętych w Przemyślu [GALERIA]

30/10/2017 12:00

Kilkaset osób, w tym bardzo dużo dzieci i młodzieży, wzięło udział w Balu Wszystkich Świętych w Przemyślu. Wiele z nich przebrało się za różnych świętych i błogosławionych.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w kościele oo. Franciszkanów, której przewodniczył gwardian o. Zbigniew Kubit, a kazanie wygłosił wicerektor przemyskiego seminarium duchownego ks. dr Marek Machała.

Po liturgii przyszedł czas na śpiewy i tańce, a dzieci z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Krównikach zaprezentowały krótkie przedstawienie o spotkaniu w niebie kilku świętych, m.in. Jana Pawła II, dzieci z Fatimy, ks. Jana Bosko, czy s. Faustyny Kowalskiej.

Mimo że w niedzielę panowały bardzo złe warunki atmosferyczne, po mszy św. na chwilę się wypogodziło, dzięki czemu udało się przeprowadzić zaplanowany korowód na plac Niepodległości do pomnika św. Jana Pawła II. Tam wszyscy przeszli przez „bramę nieba” i odmówili Litanię do Wszystkich Świętych. Miała ona nietypowy przebieg, ponieważ dzieci mówiły imiona świętych, za które się przebrały, a wszyscy odpowiadali: „módl się za nami”.
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2017-10-30 14:11:55

    >>Kilkaset osób, w tym bardzo dużo dzieci i młodzieży<<Bez przesady, jakie kilkaset - kilkanaście w tym zakonnice poprzebierane w peruki.Tworzenie czegokolwiek na siłę, jako przeciwwaga dla tradycji Halloveen - nie ma szans powodzenia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wojciech Wojtyła - niezalogowany 2017-10-31 04:51:51

    Super inicjatywa! Szkoda jednak że nie było jak rok temu sceny na placu. Takie akcje sprawiają nie tylko że nasze miasto ma szansę na jakąkolwiek promocję ale Polska może wprowadzić chrześcijańskie zwyczaje w miejsce guseł i zabononów! Z Panem Bogiem! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2017-10-31 09:06:07

    Dzieło New Catholic Encyclopedia "Dzień wszystkich świętych"wiąże z Celtami, poganami zamieszkującymi w starożytności Wyspy Brytyjskie i inne części Europy: „Ponieważ na 1 listopada przypadał (...) początek celtyckiej zimy, prawdopodobnie właśnie w tym dniu oddawano cześć wszystkim świętym. Święto to mogło też być odpowiedzią chrześcijan na druidyczne święto zmarłych, zwane Samhain”, obchodzone w czasie pełni księżyca najbliższej 1 listopada. Jeśli chodzi o Zaduszki, przypadające na 2 listopada, to samo dzieło podaje: „W wiekach średnich powszechne było przekonanie, że w tym dniu dusze pokutujące w czyśćcu mogą się ukazywać jako błędne ogniki, czarownice, ropuchy i tym podobne [i w ten sposób nękać] osoby, przez które za życia zostały skrzywdzone”. Do dziś kultywuje się takie dawne praktyki, jak ofiarowywanie zmarłym jedzenia czy procesje na cmentarz. Widać wyraźnie, że święta te są kontynuacją pogańskich wierzeń i zwyczajów. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama