Reklama

Bliskie spotkanie z Adamem Wajrakiem i dziką przyrodą

21/05/2016 14:03

Jego fotografie biorą się z długich obserwacji codziennego zachowania dzikich zwierząt, dlatego przedstawiają wędrówki, karmienie, odpoczynek i zabawy w ich naturalnym otoczeniu. Taki widok z okna swojego domu w Puszczy Białowieskiej pokazał Adam Wajrak, przyrodnik, dziennikarz, autor artykułów i książek o tematyce bliskiej, bo „zza płotu”. Pokaz fotografii dokumentalnej wraz z opowieścią o wielu twarzach pierwotnej przyrody miało miejsce 12 maja w Miejskiej Bibliotece w Lubaczowie.

Spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek było promocją najnowszej książki Adama Wajraka Wilki.

 

– Wychodzę z domu, biorę aparat – żubry są już na miejscu – opowiadał zebranym. – Żubry, z natury łagodne, cieszą się sympatią wsi białowieskiej i wzajemnie. Podchodzą pod domy[paywall], a na drodze zachowują się jak ludzie. Akurat ten wyjątkowo wdzięczny model daje się fotografować. Jednak z wieloma gatunkami jest już gorzej. Przyłapanie dzikich zwierząt wymaga czasu, doświadczenia, wiedzy oraz szczęścia. Opowieść autora snuta była według występowania gatunków: na łące, skraju lasu, później w głębi puszczy. Wokół ich zachowań: o naturze i charakterze sójki, dudka, żubra, bobra, wydry, dzika, kuny czy lisa. – O wilkach jednej rzeczy się nauczyłem, one bardzo boją się człowieka, ale są ciekawe – mówił. Dalej o tym, jak zainteresować płoche zwierzęta sobą, ale nie spłoszyć. Jak się zachować i jakie wydawać dźwięki, by je zwabić. O pechowym rysiu, którego ciężko gdziekolwiek spotkać. Autor, zainteresowany relacjami pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt a ich środowiskiem naturalnym oraz wpływem działalności człowieka, zauważa, że kłusownictwo nie występuje w parku, przez co zwierzęta są dość aktywne.

Jakie jest najcenniejsze doświadczenie z obcowania z przyrodą?  – Nie ma nudy, bo jest nieprzewidywalna, każdego dnia las się zmienia, w tym samym miejscu co dzień obserwuje się inne zwierzęta. To genialna przygoda, gdzie dzień po dniu występują inne zjawiska. W obserwacji przyrody dominuje mocne poczucie zamierania i śmierci, ale później zawsze następuje odrodzenie i nadzieja – to daje dystans do życia. Kwintesencją puszczy jest to, że towarzyszy jej śmierć – nie należy się w to wtrącać – przekonywał A. Wajrak.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    catwoman - niezalogowany 2016-05-21 16:27:58

    Fajna książka!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama