To chyba pierwszy przypadek w historii przemyskiego futbolu, aby dwa bracia, którzy pierwsze kroki w piłce nożnej stawiali nad Sanem, w jednym sezonie zostali medalistami mistrzostw Polski w dwóch różnych kategoriach wiekowych Centralnej Ligi Juniorów. Jakub Barczak zdobył złoty medal w kategorii U-17, Norbert Barczak – srebrny w kategorii U-19. Obaj są obecnie piłkarzami Górnika Zabrze.
Jakub za kilka dni skończy 16 lat. Norbert 1 sierpnia br. – 18 lat. Obaj zaczęli swoją przygodę piłkarską w Szkółce Piłkarskiej „Szesnastka Przemyśl”, której założycielem jest Maciej Ryniak. Następnie swoją pasję do futbolu realizowali w Polonii Przemyśl, gdzie głównie pracowali z trenerem Konradem Ryznarem.
– Uważam, że przemyska ekipa z rocznika 2005 była jedną z najlepszych w Polsce. Udowodnili to, pokonując znane i cenione kluby w swoim roczniku – powiedział ojciec chłopców Bartłomiej Barczak, radny Rady Miejskiej w Przemyślu.
Bracia wystąpili również kilka razy towarzysko w barwach Czuwaju Przemyśl. Potem obaj trafili do Beniaminka Krosno. Był 1 czerwca 2016 r. Od 2017 r. oficjalnie zostali zawodnikami tego klubu[paywall]. Tam Jakub i Norbert pracowali z wieloma trenerami w swoich rocznikach, współpracowali z psychologiem sportu i treningów indywidualnych.
– Każdy trener Beniaminka włożył dużo dobrego w ich rozwój. Dobra gra zaowocowała zainteresowaniem ze strony Górnika Zabrze. Z Beniaminkiem przeżyliśmy wielką przygodę i zawsze o tym będziemy pamiętać. Kontakty z klubami z całej Europy, piękne chwile podczas turniejów w Polsce i na Starym Kontynencie, w których brał udział Beniaminek, jak również codzienna, ciężka praca na treningach i podczas meczów ligowych pokazały, że warto się poświęcać i spełniać marzenia dzieci. Przejechaliśmy z Przemyśla do Krosna na treningi ponad sto tysięcy kilometrów i to obrazuje wszystko – powiedział B. Barczak.
Początki w Akademii Górnika Zabrze nie były łatwe... – Wynajęliśmy mieszkanie, moja żona Beata przeprowadziła się do Zabrza, aby wspierać chłopców, a ja przyjeżdżałem w każdy weekend, aby oglądać mecze Norberta i Kuby. Chłopcy, świadomi, gdzie są i co chcą osiągnąć, nie opuścili żadnego treningu! Przyniosło to wymierne efekty! – dodał ojciec chłopców.
W minionym sezonie 2022 – 2023 Jakub zdobył z Górnikiem Zabrze w Centralnej Lidze Juniorów U-17 mistrzostwo Polski! W finałowym dwumeczu Górnik zmierzył się z Legią Warszawa. W pierwszym meczu, u siebie, Ślązacy przegrali 2:3, ale rewanż był ich popisem. Rozbili legionistów na ich murawie 4:1! Jakub wystąpił w tym spotkaniu. Warto dodać, że Górnik w tej kategorii wiekowej mistrzem Polski został po raz trzeci w historii klubu.
Norbert, będąc kapitanem zespołu, z drużyną U-19 Górnika wywalczył wicemistrzostwo Polski. Jest podstawowym graczem, rozegrał 28 meczów, w których zdobył dwie bramki. Jest defensywnym pomocnikiem. W rozgrywkach ligowych Górnik zajął 2. miejsce, ustępując jedynie Lechowi Poznań trzema punktami. Znakomita postawa Norberta zaowocowała powołaniem do reprezentacji Polski U-18. Po raz pierwszy w marcu br. Reprezentacja Polski pod wodzą trenera Wojciecha Kobeszki rozegrała dwa wyjazdowe towarzyskie mecze z Bułgarią. Po raz drugi w czerwcu br. Norbert wziął udział w zgrupowaniu kadry w Słowenii. Tam biało-czerwoni rozegrali dwa mecze towarzyskie – ze Słowenią oraz z Czarnogórą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze