Reklama

Bracia Barczakowie z medalami mistrzostw Polski!

To chyba pierwszy przypadek w historii przemyskiego futbolu, aby dwa bracia, którzy pierwsze kroki w piłce nożnej stawiali nad Sanem, w jednym sezonie zostali medalistami mistrzostw Polski w dwóch różnych kategoriach wiekowych Centralnej Ligi Juniorów. Jakub Barczak zdobył złoty medal w kategorii U-17, Norbert Barczak – srebrny w kategorii U-19. Obaj są obecnie piłkarzami Górnika Zabrze.

Jakub za kilka dni skończy 16 lat. Norbert 1 sierpnia br. – 18 lat. Obaj zaczęli swoją przygodę piłkarską w Szkółce Piłkarskiej „Szesnastka Przemyśl”, której założycielem jest Maciej Ryniak. Następnie swoją pasję do futbolu realizowali w Polonii Przemyśl, gdzie głównie pracowali z trenerem Konradem Ryznarem.

– Uważam, że przemyska ekipa z rocznika 2005 była jedną z najlepszych w Polsce. Udowodnili to, pokonując znane i cenione kluby w swoim roczniku – powiedział ojciec chłopców Bartłomiej Barczak, radny Rady Miejskiej w Przemyślu.

Reklama

Bracia wystąpili również kilka razy towarzysko w barwach Czuwaju Przemyśl. Potem obaj trafili do Beniaminka Krosno. Był 1 czerwca 2016 r. Od 2017 r. oficjalnie zostali zawodnikami tego klubu[paywall]. Tam Jakub i Norbert pracowali z wieloma trenerami w swoich rocznikach, współpracowali z psychologiem sportu i treningów indywidualnych.

100 tys. przejechanych kilometrów

– Każdy trener Beniaminka włożył dużo dobrego w ich rozwój. Dobra gra zaowocowała zainteresowaniem ze strony Górnika Zabrze. Z Beniaminkiem przeżyliśmy wielką przygodę i zawsze o tym będziemy pamiętać. Kontakty z klubami z całej Europy, piękne chwile podczas turniejów w Polsce i na Starym Kontynencie, w których brał udział Beniaminek, jak również codzienna, ciężka praca na treningach i podczas meczów ligowych pokazały, że warto się poświęcać i spełniać marzenia dzieci. Przejechaliśmy z Przemyśla do Krosna na treningi ponad sto tysięcy kilometrów i to obrazuje wszystko – powiedział B. Barczak.

Reklama

Początki w Akademii Górnika Zabrze nie były łatwe... – Wynajęliśmy mieszkanie, moja żona Beata przeprowadziła się do Zabrza, aby wspierać chłopców, a ja przyjeżdżałem w każdy weekend, aby oglądać mecze Norberta i Kuby. Chłopcy, świadomi, gdzie są i co chcą osiągnąć, nie opuścili żadnego treningu! Przyniosło to wymierne efekty! – dodał ojciec chłopców.

Z orzełkiem na piersi

W minionym sezonie 2022 – 2023 Jakub zdobył z Górnikiem Zabrze w Centralnej Lidze Juniorów U-17 mistrzostwo Polski! W finałowym dwumeczu Górnik zmierzył się z Legią Warszawa. W pierwszym meczu, u siebie, Ślązacy przegrali 2:3, ale rewanż był ich popisem. Rozbili legionistów na ich murawie 4:1! Jakub wystąpił w tym spotkaniu. Warto dodać, że Górnik w tej kategorii wiekowej mistrzem Polski został po raz trzeci w historii klubu.

Reklama

Norbert, będąc kapitanem zespołu, z drużyną U-19 Górnika wywalczył wicemistrzostwo Polski. Jest podstawowym graczem, rozegrał 28 meczów, w których zdobył dwie bramki. Jest defensywnym pomocnikiem. W rozgrywkach ligowych Górnik zajął 2. miejsce, ustępując jedynie Lechowi Poznań trzema punktami. Znakomita postawa Norberta zaowocowała powołaniem do reprezentacji Polski U-18. Po raz pierwszy w marcu br. Reprezentacja Polski pod wodzą trenera Wojciecha Kobeszki rozegrała dwa wyjazdowe towarzyskie mecze z Bułgarią. Po raz drugi w czerwcu br. Norbert wziął udział w zgrupowaniu kadry w Słowenii. Tam biało-czerwoni rozegrali dwa mecze towarzyskie – ze Słowenią oraz z Czarnogórą.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama