Reklama

Braknie pieniędzy na kapitalny remont przejścia podziemnego

Zarząd Osiedla nr 9 „Krasińskiego” oraz mieszkańcy tych rejonów byli mocno zdziwieni tym, że mimo kwoty przeznaczonej w 2016 r. z Budżetu Obywatelskiego na remont przejścia podziemnego u zbiegu ulic Krasińskiego, Borelowskiego i Focha, niewiele tam zrobiono. Okazuje się, że ok. 43 tys. zł nie wystarczy na kapitalny remont tego bardzo zaniedbanego miejsca.

Nazwa projektu zaakceptowanego do realizacji przez władze miasta w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego brzmiała „Rewitalizacja przejścia podziemnego Krasińskiego – Borelowskiego”. W jego ramach miały zostać wykonane prace polegające m.in. na zdarciu starego tynku i pokryciu powierzchni tynkiem akrylowym, odmalowaniu całości, wymianie kratek odpływowych, pomalowaniu poręczy, wymianie oświetlenia. Według pomysłodawców, czyli członków Zarządu Osiedla nr 9 „Krasińskiego”, całość powinna była się zamknąć w kwocie 40 tys. 520 zł. A z budżetu obywatelskiego na to zadanie przeznaczono 43 tys. zł[paywall].– Zgłosiliśmy ten projekt na wyraźne sygnały mieszkańców naszego osiedla. Przejście podziemne powstało ponad dwadzieścia lat temu. I od tej pory niewiele tam remontowano. Estetyka tego miejsca bardzo negatywnie wpływała na przechodniów. Odrapane ściany, brzydkie grafitti, pozatykane kratki odpływowe, przez co po większych opadach deszczu tworzyły się ogromne kałuże, stare oświetlenie – wszystko to tworzyło przygnębiający obraz – tłumaczy przewodniczący zarządu osiedla Marcin Radochoński. – A przecież przejście to mogłoby być wizytówką tej części Zasania. Przemyśl, pretendujący do miana miasta turystycznego, powinien dbać o takie miejsca – dodał.

Pomysł spodobał się władzom miasta i pieniądze z budżetu obywatelskiego trafiły właśnie na ten cel.

– Mieszkańcy pytali mnie, czy pomalowanie sufitów, poręczy, wymiana kratek i kloszy kosztowało ponad 40 tysięcy złotych. Nie byłem w stanie im odpowiedzieć, bo nikt się z nami w tej sprawie nie kontaktował. Skierowałem więc pismo do pana prezydenta z prośbą o informację, czy to już koniec prac i o przedstawienie kosztorysu tych dotychczas wykonanych– powiedział M. Radochoński.
Dzień po wpłynięciu pisma, czyli 13 września br., w przejściu podziemnym rozpoczęto skuwanie starego tynku. – Jestem zaskoczony i zadowolony. Przyznaję jednak, że dziwi mnie trochę zbieżność tych dat. Czy dopiero upomnienie się o swoje w imieniu mieszkańców pomogło w kontynuacji remontu? No, chyba że taki był plan prac – zastanawia się przewodniczący Zarządu Osiedla nr 9 „Krasińskiego”.

Reklama

Na kapitalny remont nie wystarczy

Prace remontowo-budowlane przy przejściu podziemnym Krasińskiego – Borelowskiego wykonuje Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu. – Do tej pory wydaliśmy około 19 tysięcy złotych. Pomalowany został sufit, wymieniono lampy oświetleniowe, korytka odprowadzające wodę. Nasi pracownicy odkuwają obecnie tynk ze ścian. Należałoby je przede wszystkim dokładnie osuszyć. Nie da się tylko przemalować, bo tynk znowu zacznie odpadać – tłumaczy zastępca dyrektora ZDM w Przemyślu Piotr Bartocha. – Jeśli chciałoby się zrobić w ten sposób całość, łączna kwota remontu sięgnęłaby ponad sześćdziesięciu lub nawet siedemdziesięciu tysięcy złotych. Nie ma tyle pieniędzy. Spotkaliśmy się niedawno z członkami zarządu osiedla i ustaliliśmy, co za resztę pieniędzy trzeba zrobić. Wykonamy częściową renowację ścian przejścia. Zakończenie prac musi nastąpić do końca tego roku – podsumował P. Bartocha.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    adc - niezalogowany 2017-09-18 20:28:34

    Prawo Tima pieniądze były a  teraz ich ni ma

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soad - niezalogowany 2017-09-18 21:18:51

    Co wy kurde pitolicie o jakimś głupim przejściu podziemnym ?!? Może rzucę tylko jedno hasło - NARTOSTRATA - mówi wam  to coś ?!? I może dodam więcej, półtorej melona z sakiewki podatnika na naprawę tejże!!! To już chyba wszystko jasne ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    erm - niezalogowany 2017-09-18 21:31:38

    co tam jakiś tunel, boiska do siatki nad Sanem chcemy!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama