Reklama

Brama Rycerska ożyje. Wewnątrz będzie kawiarnia i czytelnia

Rozstrzygnięty został przetarg na wynajem pomieszczeń obejmujących Bramę Rycerską wraz z tarasem widokowym z możliwością prowadzenia tam działalności gospodarczej. Wygrał go przemyski restaurator Jacek Grochowicz, właściciel m.in. pizzerii i piwiarni.

Słynna Brama Rycerska mieści się przy placu Dominikańskim. Znajduje się tuż przy byłym Klubie Garnizonowym, a obecnie Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Do tej pory otwierana była tylko latem. – Lokowaliśmy w tym miejscu punkt informacyjny dotyczący  działalności biblioteki, ale tak naprawdę obiekt powinien żyć cały rok. Chcielibyśmy, aby był dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta – stwierdził swego czasu dyrektor biblioteki Maciej Waltoś[paywall].
W lipcu 2015 r. miasto ogłosiło przetarg na wynajem pomieszczeń obejmujących Bramę Rycerską wraz z tarasem widokowym, z możliwością prowadzenia tam działalności gospodarczej. Cały obiekt wpisany jest oczywiście do rejestru zabytków, więc wszystko, co tam będzie robione, musi być zaakceptowane przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z regulaminem przetargu miejsce to ma zachować swój zabytkowy charakter, a część pomieszczeń (przejście, korytarz czy schody) pozostanie ogólnodostępna. Taras będzie mógł być czynny dłużej niż wskazują na to godziny pracy biblioteki, ale wyłącznie, jeśli chodzi o ozdobne ogrodzenie odcinające komunikację pomiędzy nim, a pozostałym obszarem należącym do biblioteki.

Ciekawa historia obiektu

Brama Rycerska początek swojego istnienia wiąże z Oficerskim Klubem Garnizonowym Twierdzy Przemyśl. Była głównym wejściem do kasyna. Nad nią znajdował się ogród i kawiarenka, która istniała od 1925 r. Potem, przez wiele lat, miejsce to popadało w ruinę i chociaż znajdowało się w centrum miasta i należało do wojska, straszyło swym wyglądem. Dopiero w 2009 r. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało budynek na rzecz miasta. Przeprowadzony został generalny remont wraz z pracami konserwatorskimi, który diametralnie zmienił wizerunek obiektu. Jakie konkretne plany ma nowy najemca, jeszcze nie wiadomo, ale wstępnie ma tam zostać odtworzona kawiarenka, a wraz z nią punkt informacji turystycznej i czytelnia prasy lokalnej.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kostek - niezalogowany 2016-02-19 18:43:59

    Dobry pomysł na to żeby cały rok było otwarte zrobić coś ciekawego by przyciągnąć ludzi 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lucek - niezalogowany 2016-02-19 19:56:43

    i serwowac pizze margarite     FUJ

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gwt4ar - niezalogowany 2016-02-20 08:48:10

    Franciszkańska umarła , Kazimierzowska umarła , nic już nie ożyje . Nie pomogły święta ulic .Nie będzie roboty nie będzie nic .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama