5 marca br. zrobiony został kolejny krok w kierunku uruchomienia Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu. Jego liderem zostanie Lubelska Izba Rzemieślnicza.
Branżowe Centrum Umiejętności to pokłosie projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na rozwój tego typu placówek w Polsce przeznaczono ponad 1 mld 400 mln zł. Mają to być miejsca kształcenia, szkolenia i egzaminowania, które przygotują fachowców na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Do współpracy w tworzeniu BCU zaproszono w Jarosławiu Lubelską Izbę Rzemieślniczą, której przedstawiciel Marcin Rokoszewski spotkał się 5 marca z przedstawicielami samorządu powiatu jarosławskiego – starostą Stanisławem Kłopotem oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Martą Kurpiel, a także dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych Dorotą Wierzbińską-Dubaj. To właśnie przy jarosławskim ZSSiB funkcjonować ma Branżowe Centrum Umiejętności, którego liderem będzie wspomniana już Lubelska Izba Rzemieślnicza. Utworzenie centrum stworzy okazję do rozbudowy i poprawy bazy dydaktycznej na terenie Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych. Jak poinformowało starostwo, które w tym przedsięwzięciu pełni rolę partnera, w najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy na realizację przedsięwzięcia, które dotyczyć będzie szeregu zadań w dziedzinie: „Gastronomia i kelnerstwo”. Kolejną korzyścią wspólnego działania będzie podniesie jakości kształcenia w zawodach gastronomiczno-kelnerskich i im pokrewnych. Realizacja projektu kosztować będzie ok. 10 mln zł. Obejmie on: prace adaptacyjno-remontowe pracowni gastronomiczno-kelnerskiej imitującej salę restauracyjną, bar, zaplecze kuchenne oraz salę konferencyjną wraz z kompletnym, nowoczesnym wyposażeniem gastronomicznym, a także szkolenia. Łącznie przejdzie je 400 osób: 40 nauczycieli, 120 młodych i 240 osób dorosłych.
Głównym zadaniem BCU ma być prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli branży gastronomiczno-kelnerskiej, organizowanie kursów dla dorosłych w zakresie kuchni śródziemnomorskiej, utrzymywanie stałego kontaktu z biznesem poprzez organizację seminariów czy konferencji, jak również analiza potrzeb rynku pracy i poprawa warunków nauki przyszłych adeptów branży spożywczej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze