Reklama

Branżowe Centrum Umiejętności przygotuje kadry dla gastronomii

5 marca br. zrobiony został kolejny krok w kierunku uruchomienia Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu. Jego liderem zostanie Lubelska Izba Rzemieślnicza.

Branżowe Centrum Umiejętności to pokłosie projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na rozwój tego typu placówek w Polsce przeznaczono ponad 1 mld 400 mln zł. Mają to być miejsca kształcenia, szkolenia i egzaminowania, które przygotują fachowców na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Do współpracy w tworzeniu BCU zaproszono w Jarosławiu Lubelską Izbę Rzemieślniczą, której przedstawiciel Marcin Rokoszewski spotkał się 5 marca z przedstawicielami samorządu powiatu jarosławskiego – starostą Stanisławem Kłopotem oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Martą Kurpiel, a także dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych Dorotą Wierzbińską-Dubaj. To właśnie przy jarosławskim ZSSiB funkcjonować ma Branżowe Centrum Umiejętności, którego liderem będzie wspomniana już Lubelska Izba Rzemieślnicza. Utworzenie centrum stworzy okazję do rozbudowy i poprawy bazy dydaktycznej na terenie Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych. Jak poinformowało starostwo, które w tym przedsięwzięciu pełni rolę partnera, w najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy na realizację przedsięwzięcia, które dotyczyć będzie szeregu zadań w dziedzinie:  „Gastronomia i kelnerstwo”. Kolejną korzyścią wspólnego działania będzie podniesie jakości kształcenia w zawodach gastronomiczno-kelnerskich i im pokrewnych. Realizacja projektu kosztować będzie ok. 10 mln zł. Obejmie on: prace adaptacyjno-remontowe pracowni gastronomiczno-kelnerskiej imitującej salę restauracyjną, bar, zaplecze kuchenne oraz salę konferencyjną wraz z kompletnym, nowoczesnym wyposażeniem gastronomicznym, a także szkolenia. Łącznie przejdzie je 400 osób: 40 nauczycieli, 120 młodych i 240 osób dorosłych.

Głównym zadaniem BCU ma być prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli branży gastronomiczno-kelnerskiej, organizowanie kursów dla dorosłych w zakresie kuchni śródziemnomorskiej, utrzymywanie stałego kontaktu z biznesem poprzez organizację  seminariów czy konferencji, jak również analiza potrzeb rynku pracy i poprawa warunków nauki przyszłych adeptów branży spożywczej.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/03/2024 09:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama