Reklama

Budżet wyższy. Brak inwestycji. „Wdowi grosz” z Unii Europejskiej

W porównaniu z 2016 r. przyszłoroczny budżet miasta Przemyśla będzie wyższy o ponad 45 mln zł. Nadwyżka wyniesie prawie 8 mln zł. Wśród zadań inwestycyjnych próżno szukać czegoś w miarę spektakularnego. Miasto otrzyma minimalną dotację celową z budżetu państwa, a z Unii Europejskiej praktycznie nic.

Kwota planowanych dochodów w 2017 r. ma wynosić 341 mln 665 tys. 942 zł, a wydatków – 333 mln 819 tys. 744 zł. Nadwyżka budżetowa ma wynieść 7 mln 846 tys. 198 zł i w całości ma być przeznaczona na spłatę pożyczek i kredytów zaciągniętych przez miasto. W tzw. rezerwie budżetowej znajdzie się 9 mln 109 tys. 787 zł, która w ciągu roku ma zostać przeznaczona na: realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego (840 tys. zł), jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli (3 mln 89 tys.), wzrost wynagrodzeń dla tychże (900 tys. zł) oraz zadania inwestycyjne (4 mln 280 tys. zł)[paywall].

A propos zadań inwestycyjnych. Lista zawiera 45 pozycji, ale prawie połowa to zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Uwagę zwraca fakt, że z zaplanowanych na inwestycje ponad 17 mln zł prawie 15 mln zł to środki własne. Z Unii Europejskiej Przemyśl dostanie dokładnie 1 mln 203 tys. 427 zł na stworzenie Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej (m.in. prace geodezyjne przy wykonaniu Ewidencji Gruntów i Budynków oraz zakup sprzętu informatycznego). Dotacja z budżetu państwa jest wręcz śmieszna, bo wynosi dokładnie 934 tys. zł na budowę garaży wraz z myjnią i warsztatem naprawczym dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Przemyślu. 350 tys. zł dotacji miasto dostanie na rozbudowę obiektu lekkoatletycznego Juwenia.

Reklama

Oświata pochłonie najwięcej

Jak co roku największą kwotę pochłoną zadania z zakresu oświaty i wychowania – 58 mln 247 tys. 881 zł. W porównaniu z rokiem 2016 to kwota wyższa o ok. 1 mln 360 tys. zł. Drugą w kolejności płaszczyzną, która w miejskim budżecie ma wpisaną sporą kwotę, jest „rodzina”. Z kwoty 57 mln 433 tys. 900 zł ogromną część stanowić będą jednak dotacje z zewnątrz.

Więcej o prawie 300 tys. zł w porównaniu z 2016 r. wynosić mają wydatki na administrację publiczną. To kwota 19 mln 972 tys. 280 zł. Trzecią co do wysokości wydatków branżą jest gospodarka komunalna i ochrona środowiska, na którą miasto planuje przeznaczyć 15 mln 302 tys. 121 zł. Niewiele w porównaniu z 2016 r. zmienią się kwoty planowane na transport i łączność (ponad 10 mln zł), kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego czy kulturę fizyczną (obie ponad 5 mln zł). Na ochronę zdrowia miasto planuje przeznaczyć 2 mln 82 tys. 313 zł.

Reklama

Ciekawie wygląda propozycja związana z turystyką, czyli dziedziną, która – wobec braku przemysłu – powinna być oknem na świat miasta. Na jej promocję przewiduje się 177 tys. zł, a dochody z tego tytułu mają wynieść w przyszłym roku... 50 tys. zł.

12 grudnia br., podczas prawdopodobnie ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, zobaczymy, czy radnym projekt budżetu na 2017 r. się spodoba i czy zostanie on przegłosowany.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2016-12-04 16:08:57

    Wszystko od 1999 r. zmierza ku powolnemu zaoraniu tego miasta, w odróżnieniu od Rzeszowa, Przemyśl po utracie statusu stolicy województwa z każdym rokiem coraz bardziej się zwija pomyśleć, że jeszcze przed wojną Rzeszów był zwykłą powiatową mieściną, a Przemyśl największym miastem pomiędzy dwoma metropoliami - Krakowem i Lwowem, a dziś Przemyśl należy do tej samej ligi miast co Jarosław.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    a - niezalogowany 2016-12-05 00:33:15

    Wygaszanie miasta .Wszystko ma iść do Rzeszowa . Nawet Dobra Zmiana nie ratuje tego miasta . Żal patrzeć jak to miasto umiera . Nie ma już dla niego nadziei skoro samym przemyślakom na nim nie zależy i nie walczą  o niego tylko uciekają stąd  .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Lusi - niezalogowany 2016-12-05 03:50:23

    Tak bardzo szkoda mi Przemysla.Dla mnie to najpiekniejsze miasto na swiecie.Niech ktos mnie wyjasni jak mozna bylo wybrac na prezydenta miasta ta sama kreature ,ktora nic a nic nie zrobila dla miasta .Potrzeba inwestycji bo inaczej Radymno bedzie bardziej rozbudowane niz Przemysl.Moze ktos sie obudzi ruszy tymi nadetymi dupkami aby zaczeli walczyc o miejsca pracy ,a nie tylko o swoj tylek .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama