Przez wiele lat trwały boje, także mieszkańców, o uratowanie zabytkowej, drewnianej cerkwi greckokatolickiej św. Anny w Kotowie w gminie Bircza. Chylący się ku upadkowi obiekt udało się, na szczęście, ocalić. Po generalnym remoncie będzie wyglądać pięknie.
Dawna filialna cerkiew greckokatolicka św. Anny powstała w 1923 r., w miejscu starszej, drewnianej świątyni. Wybudowana została w tzw. narodowym stylu ukraińskim. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej została opuszczona. 18 listopada 1982 r. wpisano ją do rejestru zabytków pod numerem A-321.
W latach 50. XX w. była użytkowana przez PGR jako magazyn zboża. Wówczas było w środku jeszcze kompletne wyposażenie: ikonostas, ołtarz, świeczniki, chorągwie. Dopiero po likwidacji magazynu rozpoczęła się jej dewastacja: z desek szalunku i podłóg budowano ule, rozkradziono całe ruchome wyposażenie.
Przez pół roku budynek wykorzystywano jako owczarnię. Dachy nad babińcem, sanktuarium i dwiema zakrystiami pokryte były[paywall] gontem i uległy zawaleniu. Części kryte blachą, np. kopuła nad nawą, pozwoliły jej przetrwać w stosunkowo dobrym stanie.
Pod koniec lat 90. XX wieku (o czym informowaliśmy także na naszych łamach) dwukrotnie podejmowane były próby przekonania mieszkańców wsi do wyrażenia zgody na rozebranie cerkwi i przeniesienie jej do Kalnikowa. Bezskutecznie.
Mieszkańcy cały czas liczyli, że świątynia zostanie wyremontowana i będzie służyć im jako filialny kościół rzymskokatolicki. Prace przy zabezpieczeniu ruiny prowadziła młodzież z Pracowni Kultury Tęczy w Rzeszowie.
W 2012 r. władze gminy Bircza otrzymały dofinansowanie na remont obiektu i rozpoczęły się bardzo długo wyczekiwane prace remontowo-konserwatorskie. Pierwszy etap obejmował wykonanie nowych fundamentów wraz z tzw. peckami, położenie nowych podwalin wraz z izolacją, remont dolnych ścian poprzez wymianę zniszczonych brusów.
W latach 2013 – 2014 ekipy budowlane wykonały brakujące części ścian, kopuły, stropów, dokonały rekonstrukcji zakrystii i skarbczyka, dachu, stolarki drzwiowej i okiennej, schodów i balustrady chóru, podłóg, fartucha wokół cerkwi, schodów zewnętrznych, daszka nad drzwiami wejściowymi i systemu odprowadzenia wód. Wykonawcą wszystkich robót był Zakład Budowlano-Konserwatorski „Arkady” z Jarosławia. Po zakończeniu prac władze gminy Bircza chcą przeznaczyć wyremontowany obiekt na cele kulturalno-dydaktyczne.
Kilka dni temu przedstawiciele Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu odebrali pierwsze prace przy obiekcie. Konkretnie zakończone prace remontowo-konserwatorskie przy ścianie wschodniej drewnianej cerkwi.
– Prace przy zabytku są prowadzone etapami od wielu lat i nadal będą kontynuowane. Gmina ma fundusze z dotacji, co pozwoliło choćby na odeskowanie ścian, ułożenie fartucha i zaimpregnowanie tych elementów. Cerkiew jest datowana na 1923 rok, o czym świadczy kamień fundamentowy z reliefem, na którym wyryto datę dzienną fundacji 21 listopada 1923 roku.
ReklamaŚwiątynię wybudowano w konstrukcji zrębowej, na fundamencie z kamienia łamanego spojonego zaprawą wapienną. Podwaliny dębowe są w babińcu, a w pozostałej części cerkwi jodłowe. Głównym budulcem jest drewno jodłowe
– wyjaśniła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze