Reklama

Choć odeszła zbyt szybko, wciąż żyje w sercach fanów

21 stycznia br. minęło dziesięć lat od śmierci Ireny Jarockiej, która w Jarosławiu gościła czterokrotnie. Pierwsza dama polskiej piosenki nadal jest jednak obecna w sercach swoich fanów dzięki wyjątkowym piosenkom. To dla niej lub o niej wielu z nich napisało wyjątkowe utwory poetyckie, które ujęte zostały w zbiorze „Żyjąc – miłuję, miłując – istnieję”. Z Grażyną Stopą, redaktorką wspomnianej publikacji, rozmawiamy o tym, jak została zapamiętana i jak wspaniałą osobowością była.

Byłam zaskoczona, bo od mojej aktywności społecznej w ramach współtworzonego i prowadzonego, tak dawno przecież, Stowarzyszenia „Grupa Poetycka” minęło kilkanaście lat. Wspomniana jarosławska pamiątka to honorowe członkostwo tego stowarzyszenia, które pani Irenie wręczyliśmy w lutym 2010 roku. Bardzo mnie tym wszystkim ujął. Podjęłam się redakcji tej książki i starałam się wykonać to zadanie najlepiej jak potrafię. Dobrym duchem projektu i jednocześnie mecenasem jest pan Michał i założona przez niego Fundacja Ireny Jarockiej. Moim zadaniem było zredagowanie książki, czyli dokonanie wyboru wierszy i zdjęć oraz opatrzenie jej słowem wstępnym. Nie ukrywam, że praca nad książką wyzwalała emocje, które czasem mnie… blokowały, bo wracały wspomnienia z czasów, gdy pani Irena gościła w Jarosławiu. Do moich technicznych czynności redakcyjnych należało nawiązanie kontaktów z autorami i korekta w czasie przygotowania materiału do druku. To był projekt wyjątkowy także pod względem logistycznym, bo pan Michał jest w Stanach, redaktor w Jarosławiu, a przygotowanie do druku i drukarnia w Szczecinie.

Kto jest autorem wierszy ujętych w tomiku? Jaki jest główny cel tego projektu?

Reklama

– Autorzy wierszy to fani Ireny Jarockiej. Niezależnie od tego, czy są to osoby piszące sporadycznie, czy zajmujące się poezją z twórczym dorobkiem, to wszyscy napisali je dla Ireny lub o Irenie. W książce są wiersze, które powstały za jej życia, ale większość to wyraz żalu, tęsknoty, bo odeszła zbyt szybko, za wcześnie. Przypomnę, że zmarła 21 stycznia 2012 roku. Projekt wpisuje się w kalendarz wielu wydarzeń rocznicowych w dziesiątą rocznicę śmierci artystki. O wszystkim można przeczytać na oficjalnej stronie Ireny Jarockiej, która wciąż[paywall] jest aktualizowana albo na stronie Fundacji.

Irena Jarocka była kilkukrotnie w Jarosławiu. Jak ją Pani zapamiętała? Jaką osobą była?

Reklama

– Miałam szczęście i zaszczyt, w czasach stowarzyszeniowych, zapraszać ją czterokrotnie, w tym raz prosić o koncert całkowicie charytatywny. Przyznam, że ujęła mnie szczerym szacunkiem wobec wszystkich, których spotykała, koncertując u nas. Nasze koncerty były zawsze poetycko-muzyczne i pani Irena zawsze z uwagą słuchała prezentowanych wierszy. Rozmawiała chętnie z przedstawicielami mediów, ale też z redakcjami szkolnych gazetek. Była bardzo ciepłą, wrażliwą osobą. Piękna osobowość…

Skąd pomysł na tytuł publikacji?

Reklama

– Tytuł to kredo życiowe pani Ireny, a zdecydował o tym jej mąż – Michał.

Na promocji książki poświęconej piosenkarce, która odbędzie się w Jarosławiu, będzie obecny Michał Sobolewski. Znacie się Państwo osobiście?

– Tak, pan Michał jest już w Polsce. Zadeklarował obecność na promocji, która odbędzie się 17 października, o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu. Na tym spotkaniu będziemy mogli się wszyscy poznać, bo wszystkich nas łączy wdzięczna pamięć, jak pani to zaznaczyła na początku naszej rozmowy, o wielkiej damie polskiej piosenki.

Reklama

Podczas promocji tomiku wybrane wiersze przeczyta aktorka teatralna i filmowa Beata Zarembianka. Czy trudno było zaprosić ją do współpracy przy tym przedsięwzięciu?

– Zaproszenie zostało przyjęte bezproblemowo (śmiech). Pani Beata to aktorka kochająca poezję, prowadziła przecież radiową audycję „Słowa, słowa…” z poezją w roli głównej. Mam szczęście znać ją od czasów stowarzyszenia, o którym wcześniej wspominałam. Była nam wtedy bardzo życzliwa. Jak widać, życzliwość pani Beaty Zarembianki dla poezji w Jarosławiu jest ponadczasowa.

Reklama

Dziękuję za rozmowę.

Urszula Gielo

 

Zaśpiewają przeboje artystki

Promocję zbioru wierszy „Irenie Jarockiej. Żyjąc – miłuję, miłując – istnieję”, która odbędzie się 17.10 br., o g. 17, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu towarzyszyć będzie część muzyczno-wspomnieniowa. Spotkanie uświetnią solistki Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, wykonując utwory piosenkarki. Wśród autorów wierszy, które zawiera wspomniana książka, pięcioro to mieszkańcy Podkarpacia. Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama