Reklama

Ciągle ci zimno? Rozgrzej się od środka!

14/10/2019 07:49

Pierwsze przymrozki już za nami, temperatura na zewnątrz z każdym dniem będzie spadać, to pewne. Koc, grube skarpety i kubek gorącej herbaty już nie wystarczą, by się rozgrzać. Nadszedł czas na podkręcenie codziennego jadłospisu!

Jeśli potrawy serwujemy na gorąco, to kolejny bonus dla organizmu – nie będzie musiał marnować cennej energii na podniesienie temperatury pożywienia. Według ekspertów procesy obróbki termicznej, takie jak gotowanie, smażenie, prażenie czy pieczenie, dostarczają potrawie energii cieplnej, która działa rozgrzewająco na organizm. Dobry efekt niesie też wydłużenie czasu gotowania przy niższej temperaturze – sprawia, że potrawa jest jeszcze bardziej rozgrzewająca. Ponadto wskazane jest drobne krojenie, rozcieranie lub mielenie produktów przed spożyciem – ma to  ułatwić proces ich rozkładu w przewodzie pokarmowym i w efekcie dostarczyć organizmowi więcej energii i ciepła. Z kolei dokładne przeżuwanie pokarmu inicjuje wydzielanie śliny i enzymów trawiennych, co ułatwia trawienie i wchłanianie, a tym samym odzyskiwanie ciepła przez organizm.

Menu dla zmarzlucha

Co serwować, kiedy doskwiera nam chłód? W menu śniadaniowym nie powinno zabraknąć wszelkiego rodzaju owsianek, a obiadowym – rozgrzewających zup (np. gulaszowej, grochówki, czy kremu na bazie dyni z gruszką), potraw jednogarnkowych, tj. kaszotto, bigos, leczo, fasolka po bretońsku. Sprawdzą się też dania kuchni meksykańskiej, indyjskiej czy węgierskiej. Pełno w nich aromatycznych przypraw, wśród których prym wiodą kurkuma, imbir, chilli, pieprz, goździki, cynamon, kolendra. To dzięki nim jedzenie nabiera wyrazistego smaku i aromatu, a my czujemy rozchodzące się po całym ciele przyjemne ciepełko.

Reklama

 

Co do picia?

Przyprawy korzenne są także doskonałym dodatkiem do gorących napojów i ziołowych herbat. Jesienią i zimą polecane są zwłaszcza z malin, lipy, imbiru. Dobrą alternatywą dla herbat, bogatą w witaminy i dodatkowo wspomagającą walkę z przeziębieniami,są także napary. Dużą popularnością cieszy się ten zrobiony z imbiru, miodu, pomarańczy i goździków (patrz ramka), ale warto eksperymentować z recepturami i składnikami, kreatywnie mieszać różne zioła, przyprawy, owoce czy kwiaty, aby dostarczyć naszemu organizmowi kojące ciepło, wspaniały smak oraz garść witamin.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Maurycy - niezalogowany 2019-10-15 10:37:51

    Najwięcej naturalnej witaminy C znajdziemy w warzywach i owocach. Dlatego piję codziennie soki wg. porad h [reklama - link usunięty] Mam witaminy w sokach które piję codziennie jako uzupełnienie diety. Przez to jestem zdrowy i energiczny. Tylko trzeba znaleźć dobre źródło produktów. Soki najlepiej wyciskać samemu w wyciskarce wolnoobrotowej. Stosuję soki w swojej od lat i praktycznie nie choruję.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    alicja-1980_819 2019-10-15 13:40:16

    Każdy od czasu do czasu choruje,ale żeby przechodzić to jak najrzadziej i jak najmniej boleśnie to odczuć,warto zainwestować w koc elektryczny z     [reklama - link usunięty]     jest to produkt wysokiej jakości,bardzo przyjemny w dotyku,elegancki i świetnie sprawdzający się podczas długich zimowych wieczorów,przy przeziębieniach czy bólach stawów.Rozgrzewa,umila czas,uśmierza nerwobóle.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama