Reklama

Co z tymi elektrobusami?

Co prawda do daty granicznej na realizację tego projektu pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale dysproporcja między tym, co miasto ma zarezerwowane, a tym, co zaoferowała jedyna firma, która przystąpiła do przetargu, nieco przeraża. To 16,5 mln zł. Czy miasto ogłosi kolejny przetarg na nowoczesne elektrobusy i te zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG), dołoży brakującą kasę czy może ma inne rozwiązanie?

Pod koniec października 2021 r. miasto otrzymało 35 mln zł dofinansowania w rządowego programu „Polski Ład” na dwa projekty. Pierwszy to modernizacja taboru miejskiej komunikacji, drugi – modernizacja oświetlenia ulicznego.

W ramach pierwszego miasto ma wzbogacić tabor MZK sp. z o.o. łącznie o 12 nowoczesnych autobusów – osiem 12-metrowych elektrobusów, cztery zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Dodatkowo ma powstać[paywall] cała infrastruktura, czyli: wymiana stacji trafo na spełniającą warunki jednoczesnych doładowań na zajezdni, budowa ośmiu stanowisk ładowania wolnego 40 kilowatów z zadaszeniem fotowoltaicznym, monitoringiem, budowa dwóch stanowisk ładowania z pantografu 300 kilowatów,  podniesienie wydajności ładowania sprężarki metanu oraz wymiana dystrybutora wraz z magazynkiem CNG.

Ogromna dysproporcja

W sierpniu 2022 r. władze miasta ogłosiły przetarg, który został „podzielony” na dwie części.

Pierwsza dotyczy zakupu elektrobusów i ich całego wyposażenia. Pojazdy mają być ładowane zarówno za pomocą systemu wolnego jak i szybkiego ładowania. Na ich oprzyrządowanie złożą się także: ogrzewanie, klimatyzacja, system monitoringu, zliczania pasażerów oraz dynamicznej informacji pasażerskiej.

Druga część to zakup pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Łącznie miasto zarezerwowało na ten cel 33 mln 333 tys. zł.

Reklama

Na zakup 8 elektrobusów miasto chce przeznaczyć 26 mln 445 tys. zł. Po otwarciu jedynej oferty przez komisję przetargową, miny były pewnie nietęgie. Owym rodzynkiem była spółka Evo Bus Polska z Wolicy (to przedstawiciel Mercedesa), a kwota zaoferowana przez nią to... 42 mln 904 tys. 324 zł. Różnica to dokładnie to 16 mln 459 tys. 323 zł 93 gr.

Do drugiej części przetargu, czyli zakupu i wyposażenia wraz z całą infrastrukturą autobusów na CNG nie wpłynęła żadna oferta. Na to tzw. zadanie częściowe nr 2 miasto ma zarezerwowane 6 mln 888 tys. zł.

Warto dodać, że na realizację przedsięwzięcia przyszły wykonawca będzie miał 1 rok, licząc od dnia podpisania umowy.

Kto sporządza kosztorysy?

O odpowiedź na postawione wyżej pytania zwróciliśmy się do przemyskiego magistratu.

Chcieliśmy się także dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny w mieście za przygotowywanie kosztorysów? Bo to już kolejny przetarg, w którym kwota przeznaczona na inwestycję przez miasto diametralnie różni się od kwot oferentów. Skąd i dlaczego biorą się aż tak spore dysproporcje?

Mimo kilkukrotnych zapewnień o otrzymaniu odpowiedzi, do zamknięcia bieżącego numeru, nie doczekaliśmy się. Jeśli to się stanie, zaprezentujemy je.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    voytaszek_741 2023-01-26 15:51:00

    Oczywiście że będzie kolejny przetarg, w zaplanowanej cenie zmieści się Autosan, Solaris i Man. Tylko Mercedes jest droższy, więc tylko trzeba rozpropagować SIWZ. Wszystkie miasta wokół już mają oferty, i to po 3 do 5. Tu nie było ofert, nie pisze o tej jedynej mega drogiej, hehe

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    w.strawinski_371 2023-01-26 21:06:00

    Ofert nie było, bo mamy niekompetentny nadzór w UM, który wypuścił bubel, na który nawet nikt nie chciał odpowiedzieć. Czekamy na obiecane Centrum przesiadek coś tam coś tam. Dziękuję, dobranoc.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama