Co prawda do daty granicznej na realizację tego projektu pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale dysproporcja między tym, co miasto ma zarezerwowane, a tym, co zaoferowała jedyna firma, która przystąpiła do przetargu, nieco przeraża. To 16,5 mln zł. Czy miasto ogłosi kolejny przetarg na nowoczesne elektrobusy i te zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG), dołoży brakującą kasę czy może ma inne rozwiązanie?
Pod koniec października 2021 r. miasto otrzymało 35 mln zł dofinansowania w rządowego programu „Polski Ład” na dwa projekty. Pierwszy to modernizacja taboru miejskiej komunikacji, drugi – modernizacja oświetlenia ulicznego.
W ramach pierwszego miasto ma wzbogacić tabor MZK sp. z o.o. łącznie o 12 nowoczesnych autobusów – osiem 12-metrowych elektrobusów, cztery zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG).
Dodatkowo ma powstać[paywall] cała infrastruktura, czyli: wymiana stacji trafo na spełniającą warunki jednoczesnych doładowań na zajezdni, budowa ośmiu stanowisk ładowania wolnego 40 kilowatów z zadaszeniem fotowoltaicznym, monitoringiem, budowa dwóch stanowisk ładowania z pantografu 300 kilowatów, podniesienie wydajności ładowania sprężarki metanu oraz wymiana dystrybutora wraz z magazynkiem CNG.
W sierpniu 2022 r. władze miasta ogłosiły przetarg, który został „podzielony” na dwie części.
Pierwsza dotyczy zakupu elektrobusów i ich całego wyposażenia. Pojazdy mają być ładowane zarówno za pomocą systemu wolnego jak i szybkiego ładowania. Na ich oprzyrządowanie złożą się także: ogrzewanie, klimatyzacja, system monitoringu, zliczania pasażerów oraz dynamicznej informacji pasażerskiej.
Druga część to zakup pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Łącznie miasto zarezerwowało na ten cel 33 mln 333 tys. zł.
Na zakup 8 elektrobusów miasto chce przeznaczyć 26 mln 445 tys. zł. Po otwarciu jedynej oferty przez komisję przetargową, miny były pewnie nietęgie. Owym rodzynkiem była spółka Evo Bus Polska z Wolicy (to przedstawiciel Mercedesa), a kwota zaoferowana przez nią to... 42 mln 904 tys. 324 zł. Różnica to dokładnie to 16 mln 459 tys. 323 zł 93 gr.
Do drugiej części przetargu, czyli zakupu i wyposażenia wraz z całą infrastrukturą autobusów na CNG nie wpłynęła żadna oferta. Na to tzw. zadanie częściowe nr 2 miasto ma zarezerwowane 6 mln 888 tys. zł.
Warto dodać, że na realizację przedsięwzięcia przyszły wykonawca będzie miał 1 rok, licząc od dnia podpisania umowy.
O odpowiedź na postawione wyżej pytania zwróciliśmy się do przemyskiego magistratu.
Chcieliśmy się także dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny w mieście za przygotowywanie kosztorysów? Bo to już kolejny przetarg, w którym kwota przeznaczona na inwestycję przez miasto diametralnie różni się od kwot oferentów. Skąd i dlaczego biorą się aż tak spore dysproporcje?
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Oczywiście że będzie kolejny przetarg, w zaplanowanej cenie zmieści się Autosan, Solaris i Man. Tylko Mercedes jest droższy, więc tylko trzeba rozpropagować SIWZ. Wszystkie miasta wokół już mają oferty, i to po 3 do 5. Tu nie było ofert, nie pisze o tej jedynej mega drogiej, hehe
Ofert nie było, bo mamy niekompetentny nadzór w UM, który wypuścił bubel, na który nawet nikt nie chciał odpowiedzieć. Czekamy na obiecane Centrum przesiadek coś tam coś tam. Dziękuję, dobranoc.
Oczywiście że będzie kolejny przetarg, w zaplanowanej cenie zmieści się Autosan, Solaris i Man. Tylko Mercedes jest droższy, więc tylko trzeba rozpropagować SIWZ. Wszystkie miasta wokół już mają oferty, i to po 3 do 5. Tu nie było ofert, nie pisze o tej jedynej mega drogiej, hehe
Ofert nie było, bo mamy niekompetentny nadzór w UM, który wypuścił bubel, na który nawet nikt nie chciał odpowiedzieć. Czekamy na obiecane Centrum przesiadek coś tam coś tam. Dziękuję, dobranoc.