Po tym, jak ikona Matki Bożej Brama Miłosierdzia została wybrana przez papieża Franciszka światowym symbolem Roku Miłosierdzia, jej kult wzrósł. Do cerkwi zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów z całej Polski oraz z zagranicy. Wzrastający kult sprawia, że jarosławska cerkiew staje się sanktuarium na miarę co najmniej europejską.
– Przyjeżdżają do nas pielgrzymi z Ukrainy, Hiszpanii, Włoch, Kanady oraz całego kraju. Ostatnio przyjechali z Andory, małego księstwa, o którego istnieniu mało kto słyszał – opowiada ks. proboszcz Krzysztof Błażejewski, kustosz Sanktuarium Maryjnego Brama Miłosierdzia w Jarosławiu. Napływ pielgrzymów jest dla księdza zaskakujący. Wcześniej też odwiedzali cerkiew, ale teraz są codziennie. Od momentu, kiedy ikona wróciła z Watykanu[paywall], zainteresowanie znacznie wzrosło. Pielgrzymi kontaktują się z ks. Krzysztofem, pytając o możliwość zwiedzenia sanktuarium. – Chcą przyjechać, zobaczyć i pomodlić się przed jej obliczem. Zawierzyć Matce Bożej swoje troski i zmartwienia, prosząc, aby ich wysłuchała.
Kiedyś drzwi do cerkwi były zamknięte. Dzisiaj zaprasza każdego. Jest otwarta codziennie od rana do wieczora. Wyznawcy wszystkich wyznań mogą się w niej modlić. Odprawiane są w niej również msze rzymskokatolickie. – W sanktuarium znajduje się bulla papieża Piusa VI, który uznał ikonę za cudowną, dając możliwość odprawiania w cerkwi mszy świętej wszystkim katolickim kapłanom diecezjalnym i zakonnym. Modlitwa przed cudowną ikoną przynosi odpuszczenie grzechów, co zostało trzykrotnie potwierdzone przez stolicę apostolską. W XVIII wieku uznał to papież Pius VI, w XX wieku Jan Paweł II, a teraz potwierdził papież Franciszek – opowiada ks. Krzysztof.
Do cerkwi, która niegdyś gromadziła rzesze pielgrzymów, przyjeżdżają wycieczki z różnych zakątków kraju i spoza jego granic. Osłabiony po drugiej wojnie światowej kult odżył na nowo. A stało się tak za sprawą papieża Franciszka, który zaprosił ikonę do Watykanu, czyniąc z niej światowy symbol Roku Miłosierdzia.
Dla odwiedzających sanktuarium przygotowana jest specjalna księga, do której mogą się wpisać, podziękować lub poprosić o łaskę.

Papież Franciszek poznał ikonę już jako młody chłopiec. Jej kopia przybyła wraz z emigrującymi wiernymi do Argentyny, gdzie znalazła się w cerkwi greckokatolickiej w Buenos Aires. Tam przed jej obliczem modlił się młody 11-letni chłopiec Jorge Bergoglio, obecny papież. O jej istnieniu przypomniał sobie Ojciec Święty tuż przed uroczystościami Otwarcia Roku Jubileuszowego w grudniu. – Arcybiskup Większy (Patriarcha) Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego, podarował ikonę o. Raniero Cantalamessie podczas głoszonych przez niego rekolekcji na Ukrainie. Kaznodzieja Domu Papieskiego zabrał ją z sobą do Watykanu, pokazując Ojcu Świętemu. Wtedy papież przypomniał sobie cudowną Bramę Miłosierdzia, czyniąc ją symbolem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia Bożego – wspomina ks. proboszcz.
W cerkwi trwają przygotowania do świąt wielkanocnych. Będzie uzupełniona druga połowa ikonostasu i wzmocnienie jego konstrukcji.
W tym roku święta przypadają 1 maja. W cerkwi odbędą się uroczystości z udziałem abp. Eugeniusza Popowicza. Wyglądają one trochę inaczej niż w Kościele rzymskokatolickim. Główne uroczystości rozpoczynają się w niedzielę, o godz. 7 modlitwą przed Bożym Grobem. Po niej wierni przejdą w procesji dookoła cerkwi. Niesiony jest w niej duży chleb, Artos, jako symbol zmartwychwstania. O g. 8 rozpocznie się msza święta paschalna. – Nabożeństwa są dłuższe. W dzień Paschy świecimy pokarmy. Liturgia rozpoczyna się Troparionem paschalnym, czyli najważniejszym hymnem we wschodniej liturgii wielkanocnej. „Хрїстосъ воскресе изъ мертвыхъ, Смертїю смерть поправъ” (Chrystus Zmartwychpowstał, Śmiercią śmierć pokonał). Po mszy główny celebrans w towarzystwie kapłanów wychodzi do wiernych z krzyżem, wita się z nimi, a oni, podchodząc do niego, całują ikonę z wizerunkiem zmartwychwstałego Chrystusa – opowiada ks. Krzysztof.
W najbliższych miesiącach zapowiedzieli się już pielgrzymi z różnych stron Polski. Będą pielgrzymki z parafii i tu przyjezdni księża odprawią msze święte. Pierwsza msza w obrządku rzymskokatolickim zaplanowana jest w czerwcu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.>>Ostatnio przyjechali z Andory, małego księstwa, o którego istnieniu mało kto słyszał<<No, jak się nie uważało na lekcjach geografii to teraz wychodzi niewiedza takim gadaniem.
>>Ostatnio przyjechali z Andory, małego księstwa, o którego istnieniu mało kto słyszał<<No, jak się nie uważało na lekcjach geografii to teraz wychodzi niewiedza takim gadaniem.