Reklama

Ćwierć wieku z muzyką! Jubileuszowy Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne przeszedł do historii [ZDJĘCIA]

10/08/2025 19:29

Przemyśl po raz 25. stał się letnią stolicą muzyki sakralnej, klasycznej, dawnej, a nawet… jazzowej! Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato Muzyczne dostarczyła niezapomnianych wrażeń licznie zgromadzonej publiczności i była prawdziwym świętem muzyki na najwyższym poziomie.

Festiwal zainaugurowano uroczystym koncertem w kościele Salezjanów, gdzie wystąpił słowacki zespół instrumentów blaszanych Slovak Brassquintet wraz z wybitną organistką Małgorzatą Trzaskalik-Wyrwą. Ten energetyczny początek nadał ton całemu cyklowi koncertów odbywających się w najpiękniejszych sakralnych i kulturalnych przestrzeniach miasta – od Opactwa Benedyktynek po przemyski Karmel i sale Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki  „Zamek”. W programie tegorocznej edycji znalazło się wiele wydarzeń, które zachwyciły zarówno miłośników muzyki dawnej, jak i współczesnych brzmień. W Opactwie Benedyktynek wystąpił żeński zespół wokalny Flores Rosarum, a w kościele oo. Franciszkanów zabrzmiał program „Via Sacra” w wykonaniu zespołu Floripari – Muzycy Wawelscy. Nie zabrakło również jazzu, który po raz pierwszy tak wyraźnie zaistniał na festiwalu. W gościnnej sali PCKiN „Zamek” odbył się wyjątkowy koncert Maciej Fortuna International Quartet, w którego składzie, obok polskich muzyków, wystąpili artyści z USA – Erik Unsworth (kontrabas) oraz Frank Parker (perkusja). To wydarzenie pokazało, że Salezjańskie Lato Muzyczne nie boi się muzycznych eksperymentów i z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. znakomici instrumentaliści, tacy jak Paul Archibald, Ladislav Kozderka, Giorgos Laskaridis, Tomasz Głuchowski, a także zespoły wokalne, w tym męski zespół muzyki cerkiewnej Katapetasma, chór Cracov Singers, Byzantine Voices z Grecji oraz A’Cappella Leopolis z Ukrainy, która wystąpiła w koncercie finałowym z programem „Zaginione piękno – muzyka cerkiewna I Rzeczypospolitej”. Za organizację festiwalu odpowiadali: Tomasz Ślusarczyk – dyrektor artystyczny wydarzenia i Daniel Prajzner – kierownik artystyczny z ramienia Fundacji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej, a współorganizatorami byli PCKiN „Zamek”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, parafia pw. św. Józefa/Salezjanie, a także: parafia prawosławna w Przemyślu, parafia pw. Świętej Trójcy, Opactwo Sióstr Benedyktynek, parafia archikatedralna obrządku greckokatolickiego pw. św. Jana Chrzciciela, klasztor pw. św. Teresy od Jezusa oo. Karmelici Bosi, klasztor pw. św. Marii Magdaleny oo. Franciszkanie Jego celem – poz.a szerzeniem kultury muzycznej – było także budowanie przestrzeni spotkania ludzi, tradycji i duchowości.

GG

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama