Reklama

Czy strażnikom miejskim potrzebne są kamery? [SONDA]

15/02/2018 19:30

– Uważam, że nasi strażnicy miejscy powinni mieć przy mundurach kamerki, które rejestrowałyby ich czynności. W Warszawie i innych miastach straże miejskie już mają takie wyposażenie, więcdlaczego w Przemyślu nie można czegoś takiego wprowadzić – pyta nasz czytelnik.

Niewielkie kamery zwane nasobnymi lub osobistymi stosuje już policja i coraz częściej straże miejskie. Takie urządzenie jest pomocne w wielu spornych przypadkach. Kamera przypięta do munduru ma[paywall] szerokokątny obiektyw i 4 GB wbudowanej pamięci podręcznej. Jest w stanie rejestrować obraz wysokiej jakości Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Kamera posiada stabilizację obrazu, której główne zadanie polega na eliminacji drgań, a wbudowane diody podczerwieni umożliwiają zarejestrowanie szczegółowego obrazu w ciemności. Co ważne urządzenie nie ma możliwości ingerencji w zapisany obraz ani jego skasowanie, co sprawia, że w myśl prawa może on być materiałem dowodowym. 

Kamery dla strażników

Zapytaliśmy komendanta Straży Miejskiej w Przemyślu, co sądzi o takiej innowacji.

– Przepisy zezwalają na rejestrowanie obrazu, a więc nagrywanie kamerą lub fotografowanie okoliczności i miejsca popełnienia wykroczenia w celu udokumentowania – mówi Jan Geneja. Zarejestrowany obraz może być przechowywany do trzydziestu dni i jeżeli nie został wykorzystany do dalszego postępowania, powinien być obligatoryjnie skasowany. Rejestracja obrazu z interwencji jest wielkim ułatwieniem dla przełożonego funkcjonariuszy, bo może on sprawdzić czy interwencja przebiegała zgodnie z obowiązującymi zasadami, czy nie zostało naruszone dobro osób trzecich. Szczególnie ważne jest, że w przypadku skarg na podstawie zarejestrowanego materiału bardzo szybko można zweryfikować ich zasadność. Często przyjmuję skargi od osób, wobec których interweniowali strażnicy i taki zapis pozwoliłby na rozwianie wątpliwości, czy strażnik miał rację, czy czepiał się jak to często mówią ludzie. To ważne zwłaszcza przy użyciu środków przymusu, interwencji w stosunku do osób nietrzeźwych albo udzielania pomocy przedmedycznej. Do tej pory korzystaliśmy z aparatów fotograficznych żeby udokumentować wykroczenie, ale czym innym jest obraz statyczny, a tu chodzi o zapis sytuacji dynamicznej. Gdyby doszło do wprowadzenia kamer na wyposażenie strażników, potrzeba byłoby nam dziesięć kamer, z których każda kosztuje około tysiąca złotych. Konieczny też byłby serwer i program obsługujący ten system, ale uważam, że taka inwestycja na pewno przyczyniłaby się do polepszenia jakości i skuteczności pracy strażników – kończy komendant.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pio - niezalogowany 2018-02-15 20:17:33

    Po co rozwodzić się nad kamerami. Straż miejska jest niepotrzebna.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2018-02-15 20:44:31

    Bardziej rozsądne byłoby zlikwidowanie tej służby . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Adler - niezalogowany 2018-02-15 20:57:58

    Tak.Kamerki zaistalowac kazdemu straznikowi,a po sluzbie zmonitorowac jego zakres pracy.Parkowanie samochodow ,odsniezanie chodnikow,usuwanie powalonych drzew itd.Popieram kamerki. Z obserwacji moge stwierdzic,ze tych panow nie widac na ulicach miasta.Potrzebni sa jedynie do obslugi  imprez ,uroczystosci panstwowych i koscielnych.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama