Reklama

Darmowe przejazdy dla mieszkańców stały się faktem

Aż 11 uchwał podjęli radni na ubiegłotygodniowej sesji nadzwyczajnej rady miasta. Jedną z ważniejszych decyzji była ta dotycząca wprowadzenia zapowiadanego od dawna programu „Jarosławska Karta Mieszkańca”, z którą powiązany jest bezpłatny transport publiczny na terenie miasta. A to oznacza, że mieszkańcy miasta Jarosławia z autobusów korzystać będą za darmo, wyłącznie na podstawie karty.

Jarosławska Karta Mieszkańca pozwoli na utworzenie systemu zniżek, ulg i uprawnień zapewniających jego poprawne funkcjonowanie w różnych obszarach.

– Ile będzie kosztował mieszkańców, którzy utrzymują miasto? – dopytywał radny Mariusz Walter.

– Program, który chcemy wprowadzić, jest bardzo ambitny. Związane z nim zmiany miały miejsce przez ostatnie lata. I chodzi w nim o to, by mieszkańcy mieli coś za darmo, żeby mogli skorzystać z komunikacji publicznej bezpłatnie. Takie rozwiązania wprowadziło już wiele miast, co skutkowało wypełnieniem autobusów i zmniejszeniem korków oraz zanieczyszczenia środowiska. Przez ostatnie lata czyniliśmy starania, by nasz transport był ekologiczny, pozyskaliśmy środki na zakup autobusów elektrycznych. Pierwszy będzie jeździł po naszych ulicach już z końcem marca albo początkiem kwietnia, a kolejne będą docierały do nas w tym i kolejnym roku. Budujemy nowoczesne centrum przesiadkowe. Środki, które są wprowadzone do budżetu, w zupełności wystarczą na ten cel, by z dniem 1 kwietnia wprowadzić bezpłatną komunikację publiczną na terenie miasta dla tych, którzy będą posiadaczami Jarosławskiej Karty Mieszkańca (w formie plastikowej albo aplikacji mobilnej – przyp.) – odniósł się do pytania radnego burmistrz Stanisław Paluch.

Reklama

Chwilę później z ust radnego Wiesława Strzępka padło stwierdzenie, że jedynym celem, jaki przyświeca wprowadzeniu programu, jest cel propagandowy.

– Przecież nic nie jest bezpłatne. Pamięta pan, ile na funkcjonowanie komunikacji miejskiej jest przeznaczane z budżetu miasta w tym roku? 4 miliony 200 tysięcy. Z tym że różnica jest taka, że do tej pory płacili na to mieszkańcy, którzy korzystali z przejazdów MZK, a w tej chwili będziemy płacić wszyscy – stwierdził.

Dodał, że pobudzenie transportu miejskiego można...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 54% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/02/2024 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama