Reklama

Darmowy bilet dla milionowego pasażera

02/07/2019 17:00

Przemyślanin, to miliony pasażer, który w ostatnią sobotę czerwca odbył podróż na pokładzie pociągu IC 715 PKP Intercity kursującego pomiędzy Przemyślem i Kijowem. Od momentu uruchomienia połączenia przez Lwów zainteresowanie tym kierunkiem nieustannie rośnie.

Regularne kursy międzynarodowego pociągu na trasie Przemyśl-Kijów-Przemyśl przez Lwów ruszyły pod koniec 2016 r. Już od początku połączenie realizowane we współpracy PKP Intercity i Kolei Ukraińskich cieszyło się dużym zainteresowaniem podróżnych, w związku, z czym już w sierpniu 2017 r. zdecydowano o uruchomieniu kolejnej pary[paywall] pociągów tej relacji, zatrzymujących się dodatkowo w Winnicy, Tarnopolu i mieście Chmielnicki. W 2018 r. PKP Intercity przewiozło pomiędzy Polską i Ukrainą ponad 600 tys. pasażerów, co oznacza stały wzrost o ponad 250% rok do roku.

W sobotę, 29 czerwca br. w podróż realizowaną przez nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne Hyundai Rotem, za których zestawienie i obsługę odpowiada strona ukraińska, ruszył milionowy pasażer. Był nim przemyślanin. Czekała na niego niespodzianka przygotowana przez PKP Intercity – bilet na trzymiesięczne darmowe przejazdy tym międzynarodowym pociągiem.

Reklama

– Na konferencji Europa Karpat razem z ministrem Adamczykiem staraliśmy się przywrócić lepsze połączenia ze Wschodem – powiedział Marek Kuchciński, marszałek Sejmu obecny podczas uroczystości w hollu Dworca Głównego PKP w Przemyślu. – Myśleliśmy o wielkim transeuropejskim ekspresie na wzór tego, który jeździł od Stambułu przez Kijów, Niemcy aż do stolicy Francji. Ziściło się. Na razie na linii Przemyśl-Lwów-Kijów - dodał.

Realizacja połączenia na tej trasie jest rezultatem ustaleń z posiedzenia Komisji Infrastruktury w Krasiczynie w 2016 r., w którym udział wzięli przedstawiciele strony ukraińskiej.

Reklama

– Decyzja o uruchomienia relacji Przemyśl-Kijów miała m.in. podłoże społeczne i gospodarcze – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, który również przejechał do Przemyśla. – To ważne połączenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, jak i tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce. Widzimy duży potencjał w dalszym rozwoju połączeń w kierunku wschodnim  – stwierdził.

Obecnie pasażerowie mogą dotrzeć pociągami klasy InterCity do wspomnianego Lwowa, a także takich miast jak Odessa czy Dniepr. Osoby podróżujące z i na Ukrainę pociągami największego polskiego przewoźnika najczęściej odprawiani są na przejściu granicznym w Medyce-Mościskach. Tylko w 2018 r. odprawiono tam ponad 470 tys. pasażerów PKP Intercity. Największą popularnością wśród pasażerów z Polski cieszą się podróże do Kijowa oraz do Lwowa, a wyjazdy na Ukrainę najczęściej rozpoczynają się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Przemyślu oraz Chełmie.

Reklama

– Milionowy pasażer przewieziony w ramach jednej relacji to dla nas powód do dumy – nie ukrywał Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. – To potwierdza, że zapewniając komunikację kolejową między Przemyślem a Kijowem dokładnie trafiliśmy w potrzeby pasażerów – zakończył.

***

Sobotnią uroczystość z okazji milionowego pasażera swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władze rządowych i wojewódzkich. Był wspomniany już marszałek Sejmu, minister infrastruktury, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, wicemarszałek Podkarpacia Piotr Pilch. Ku zdziwieniu zgromadzonych wśród obecnych w hollu Dworca Głównego PKP zabrało prezydenta Przemyśla, jego zastępcy, czy choćby najskromniejszego przedstawiciela tutejszego magistratu.

Reklama

– Zignorowali organizatorów kolejowej fety? – domniemywano.

– Prezydent nie został zaproszony – usłyszeliśmy w urzędzie miejskim, gdzie wyjaśnialiśmy powody absencji wymienionych.

– Dlaczego, więc PKP Intercity nie uznało za stosowne gościć na dworcu gospodarza miasta? – zapytaliśmy.

– Dzień dobry, na sobotnie wydarzenie zostały zaproszone strony, które były zaangażowane w uruchomienie połączenia Przemyśl-Kijów – odpowiedziała nam Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pio - niezalogowany 2019-07-02 17:22:01

    Do banderlandu nie ma po co jechać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ciekawski przemyski obserwator - niezalogowany 2019-07-02 18:44:40

    No i zaczyna się, pokazał się Wielki Marszałek Koronny , a po co, bo zaczyna się kampania przed wyborami jesiennym a Jego Ekselencja myślę ma zamiar w dalszym ciągu reprezentować Wolne Królewskie Miasto Przemyśl w Wielkim Churale w  Warszawie. No cóż Pan Marszałek Marek Tadeusz liczy że pokazując się 3 x w roku publicznie w naszym regionie dostąpimy jako ciemny przemyski suweren wybrania J. Eks. Marszałka ponownie do Sejmu  , tym samym dostąpimy jako ciemny lud kolejnego zaszczytu by nas jako wybitny sejmokrata nadal reprezentował, region i miasto Przemyśl szczególnie rozkwitające i rozwijające się. Myślę że wreszcie suweren, wyborca zapyta kandydata co przez niemal 20 lat dobrego uczynił dla naszej i swojej niestety już mieściny  , nie dla swojej rodziny , myślę że wreszcie odpowie na proste pytania postawione przez wyborców przed wrzucenie kartki wyborczej. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama