1 maja przypadło Święto Pracy, które w Polsce jest świętem państwowym od 1950 r. Delegacja przemyskiej Nowej Lewicy złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą Hermanowi Liebermanowi (1870 – 1941).
Tablica umieszczona jest na budynku byłego kina „Bałtyk” i byłej Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania. H. Lieberman był inicjatorem budowy ze społecznych składek w 1911 r. właśnie tego obiektu – wówczas Domu Robotniczego w Przemyślu.
Następnie został jego dyrektorem. Odegrał wybitną rolę w walce o polskość Przemyśla oraz w organizowaniu lokalnej administracji polskiej w listopadzie 1918 r. Był działaczem socjalistycznym, członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej.
Miarą ówczesnej popularności i autorytetu H. Liebermana było uzyskanie przez niego w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. aż 62 procent głosów. Pośmiertnie odznaczony został Orderem Orła Białego. Należał do wybitnych obywateli nadsańskiego miasta.
Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu żydowskim w Przemyślu. Tutaj spoczywa również jego najbliższa rodzina.

fot.ze zbiorów własnych
Tablica umieszczona jest na budynku byłego kina „Bałtyk” i byłej Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze