Reklama

Delegacja przemyskiej Nowej Lewicy pamiętała o Liebermanie

1 maja przypadło Święto Pracy, które w Polsce jest świętem państwowym od 1950 r. Delegacja przemyskiej Nowej Lewicy złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą Hermanowi Liebermanowi (1870 – 1941).

Tablica umieszczona jest na budynku byłego kina „Bałtyk” i byłej Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania. H. Lieberman był inicjatorem budowy ze społecznych składek w 1911 r. właśnie tego obiektu – wówczas Domu Robotniczego w Przemyślu.

Następnie został jego dyrektorem. Odegrał wybitną rolę w walce o polskość Przemyśla oraz w organizowaniu lokalnej administracji polskiej w listopadzie 1918 r. Był działaczem socjalistycznym, członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Miarą ówczesnej popularności i autorytetu H. Liebermana było uzyskanie przez niego w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. aż 62 procent głosów. Pośmiertnie odznaczony został Orderem Orła Białego. Należał do wybitnych obywateli nadsańskiego  miasta.

Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu żydowskim w Przemyślu. Tutaj spoczywa również jego najbliższa rodzina.

W upamiętnieniu tej postaci wzięli udział: sekretarz Nowej Lewicy w Przemyślu Krystyna Świetlicka, przewodniczący tej partii w Przemyślu Ryszard Kulej, radny Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki oraz członek zarządu przemyskiej Nowej Lewicy Mariusz Iwaniszyn.


fot.ze zbiorów własnych
Tablica umieszczona jest na budynku byłego kina „Bałtyk” i byłej Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości