Coraz krótsze i chłodniejsze dni oraz zmienna, jesienna aura za oknem u wielu osób mogą być przyczyną spadku nastroju. Pojawiają się wtedy uczucia: smutku, przygnębienia, rozleniwienia, a nierzadko i zwiększony apetyt. Najczęściej poprawiamy sobie wtedy humor, sięgając po słodycze, a to prosta droga do nadprogramowych kilogramów. Tymczasem jest wiele zdrowszych przysmaków, które wpływają na lepsze samopoczucie.
Ilość i rodzaj spożywanych pokarmów przekładają się na stan naszego zdrowia i wagę. Dlatego warto z rozsądkiem układać codzienne menu i dbać o to, by nasze posiłki były dobrze zbilansowane i nie brakowało w nich wartościowych produktów. Jesienią warto też zadbać o to, by w naszym jadłospisie znalazły się składniki, które pomogą nam w utrzymaniu dobrego samopoczucia i nastroju. W przypadku gorszego dnia, zamiast sięgać po słodkości, możemy wybrać jeden z produktów z poniższej listy.
1. Zielona herbata lub yerba mate. Będzie zdecydowanie lepsza niż kolejna filiżanka małej czarnej. Doda nam energii, której w sezonie jesiennym mamy nieco mniej, poprawi metabolizm, co też przełoży się na lepsze samopoczucie i sprzyjać będzie gubieniu kilogramów.
2. Koktajle owocowo-warzywne, najlepiej z dodatkiem sproszkowanej spiruliny (do kupienia w aptekach i drogeriach). Są bogate w cenne składniki odżywcze, a spirulina zawiera tryptofan, który stabilizuje układ nerwowy. To aminokwas odpowiedzialny za wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia. Reguluje nastrój i apetyt. Dodatkowo tryptofan wpływa na lepszy sen, bo jest niezbędny do syntezy melatoniny, kluczowego hormonu regulującego cykle snu i czuwania. Znajdziemy go również w awokado i bananach, dlatego komponując koktajle, nie zapomnijmy uwzględnić ich na liście składników.
3. Produkty zawierające witaminy z grupy B, które łagodzą napięcie, dodają energii i uczestniczą w syntezie serotoniny (za to odpowiada głównie witamina B6). A są to: kasze, ryby, ciemne pieczywo, warzywa zielone, jaja czy kiełki.
4. Produkty bogate w magnez, korzystanie wpływający na układ nerwowy. Do tych zaliczamy: produkty zbożowe, nasiona, orzechy i warzywa zielone i rośliny strączkowe, szczególnie takie jak fasola, soja, soczewica.
5. Ryby morskie, dobrze by znalazły się w naszej diecie przynajmniej raz w tygodniu. Zawarte w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe wspierają nasz układ nerwowy.
6. Węglowodany złożone – w odróżnieniu od cukrów prostych zawartych w słodyczach – sprawiają, że poziom glukozy we krwi podnosi się powoli, dzięki czemu zyskujemy energię na dłużej. W przypadku zjedzenia cukierka nasz mózg odżywia się wprawdzie szybko, ale energii starcza tylko na chwilę. Węglowodany złożone sprzyjają też wytwarzaniu serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Znajdziemy je w: pieczywie z pełnoziarnistej mąki, razowych makaronach i ryżu, kaszach i płatkach owsianych.
7. Orzechy włoskie – to cenne źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Według badań naukowych osoby, które mają wysoki poziom tych kwasów w organizmie, rzadziej cierpią na stany depresyjne. Ponadto zawierają dobrze przyswajalny magnez, który pozwala ukoić nasz system nerwowy.
Czy wiesz, że?
Osoby, które kilka razy dziennie jedzą słodycze, częściej odczuwają zmęczenie, zdenerwowanie, a nawet złość. Niekorzystnie na nasz układ nerwowy oddziałują też: mocna kawa oraz alkohol, bo niszczą witaminy z grupy B.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze