Reklama

Dopięli swego. Pomnik ze społecznych składek odsłonięty [ZDJĘCIA]

O społecznej, oddolnej inicjatywie mieszkańców wsi Harta w gminie Dynów pisaliśmy jesienią ubiegłego roku. Za jej przyczynkiem w samym sercu miejscowości, tuż przy strażackiej remizie OSP, stanął imponujący pomnik, upamiętniający walczących o wolność bohaterów Bitwy Warszawskiej. Choć zdążył się on już wkomponować w okoliczny krajobraz, dopiero teraz uroczyście odsłonięto go w asyście przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej i służb mundurowych.

Uroczystość odbyła się 12 września, pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika poprzedziła msza św. odprawiona w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja.

Po niej uczestnicy zgromadzili się przy Domu Strażaka, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty. Znaczenie społecznej inicjatywy w swoim przemówieniu podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Świadczy ona o ogromnym patriotyzmie i umiłowaniu Ojczyzny wśród mieszkańców gminy. W sposób szczególny dziękuję pomysłodawcom budowy, członkom komitetu oraz wszystkim zaangażowanym. To właśnie dzięki Państwu szczególnego znaczenia nabierają słowa Jana Pawła II: świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro – powiedziała.

Reklama

Pomysł budowy pomnika zrodził się jeszcze w[paywall] 2017 roku, gdy zbliżała się okrągła, setna rocznica odzyskania niepodległości. Do kolegów strażaków i miejscowego oddziału Związku Piłsudczyków RP z propozycją, by uczcić to święto, stawiając obelisk, zwrócił się wówczas Artur Szczutek, który stanął na czele Komitetu Budowy Pomnika 100-lecia Bitwy Warszawskiej.


Nie udało się pomysłu sfinalizować w 2018 roku, za to w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej projekt wykonania monumentu w kształcie łuku triumfalnego w końcu doczekał się finału.

Reklama

Harta ma swój łuk triumfalny

– Do przedsięwzięcia udało się zaangażować chętnych ludzi z terenu gminy, którzy chcą i potrafią działać na rzecz lokalnej społeczności. Ogłosiliśmy zbiórkę społeczną. Docieraliśmy do ludzi z informacją. Sporo datków udało się pozyskać od darczyńców, sponsorów, ludzi dobrej woli, niemało wpadło też do puszek w czasie zbiórek, część wpłynęło na konto, wsparł nas samorząd gminy – opowiada ze szczegółami A. Szczutek, główny pomysłodawca przedsięwzięcia.

Dziś jest dumny z tego, że Harta ma swój łuk triumfalny upamiętniający tych, którzy ginęli, by utrwalić granice dopiero co zmartwychwstałej Rzeczpospolitej.

W sumie budowa pomnika według pomysłu Artura Szczutka i projektu architekta Henryka Sobolewskiego (wykonanego nieodpłatnie) zamknęła się w granicach 80 tys. zł.

Reklama

Uroczystość odsłonięcia pomnika stanowiła okazję do wręczenia odznaczeń i medali pamiątkowych.

W gronie wyróżnionych znalazła się wojewoda Ewa Leniart, która otrzymała medal ,,Semper Fidelis”, nadany przez Porozumienie Związków Zawodowych Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama