Ponad 12,26 mld zł trafiło do 21 listopada na konta rolników w postaci zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za bieżący rok. Realizacja świadczeń potrwa do końca listopada.
Ministerstwo Rolnictwa w tym roku zdecydowało się na wcześniejszą wypłatę dopłat ze względu na złą sytuację rolników, spowodowaną pandemią, suszą i wojną w Ukrainie. Wypłaty zaliczek ruszyły 17 października.
Ci, którzy ubiegali się o dopłaty, a jeszcze ich nie otrzymali, mogą być pewni, że[paywall] do końca listopada pieniądze zostaną przelane – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z kolei 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 rok.
O dopłaty bezpośrednie ubiega się w tegorocznym rozdaniu ponad 1,2 mln rolników. Do wzięcia jest łącznie ok. 16,96 mld zł.
Jak przekazuje ARiMR, do 21 listopada zaliczki w ramach płatności bezpośrednich na ponad 10,24 mld zł otrzymało ponad 1,16 mln beneficjentów, natomiast w ramach płatności obszarowych z PROW 2014-2020 na konta 834 tys. gospodarzy przelano ponad 2,02 mld zł.
Zaliczki są wypłacane w maksymalnej wysokości, czyli do 70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich. Natomiast w przypadku płatności obszarowych to 85 proc. należnych dopłat.
Agencja przypomina też, że pieniądze przekazywane będą wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Lepiej więc dopilnować, by numery rachunków były aktualne. W innym przypadku przelane środki wrócą do ARiMR.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze