- Miłość to jest szczęście oraz te rzeczy, które są trwałe. Wszyscy potrzebujemy tego, by ktoś przyjął naszą miłość. Trzeba budować trwałą miłość przyjaźni - te słowa skierował do młodzieży ksiądz Adam Boniecki na spotkaniu zorganizowanym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.
Ks. A. Boniecki prowadził żywy dialog z zebranymi młodymi ludźmi i z chęcią odpowiadał na ich pytania dotyczące różnych sfer życia. Dał wiele wskazówek, objaśniając to, co jest w życiu najważniejsze. - Pewne rzeczy nie są w stanie zapewnić szczęścia. Życie nie opiera się na pieniądzach. Szczęściem jest bycie człowiekiem mogącym spokojnie patrzeć w przeszłość. Są grzechy, których skutki ciągle trwają. Trudno wtedy powiedzieć, że jest się szczęśliwym. Zostają blizny i krzywda wyrządzona innym - mówił do jarosławskich uczniów.[paywall]
Według ks. Bonieckiego szczęściem jest wewnętrzny pokój, który on sam w sobie znajduje, a także wiara. - Powołanie nie przychodzi nagle, niespodziewanie, odkrywa się je w sobie ciągle i koryguje. Jego potwierdzeniem jest spokój wewnętrzny. Jest procesem zachodzącym w głębi serca człowieka - mówił, stwierdzając jednocześnie, że nie ma recepty na to, by człowiek przeszedł przez życie bez cierpienia. - Każdy przechodzi swoją drogę krzyżową. Trzeba przejść przez te godziny próby, gdy wydaje się nam, że już wszystko stracone - dodał.
Sporo mówił też o istniejących w człowieku dwóch rzeczywistościach: wierze i zwątpieniu. - Nie trzeba przed tym zwątpieniem uciekać, czasem okazuje się to oczyszczeniem - zapewniał. Uczniowie pytali księdza Bonieckiego, jak to jest, że ciągle coś robi i nie osiada na laurach. Z jego odpowiedzi jasno wynikało, że trzeba sobie stwarzać sytuacje wymagające działania. Właśnie na tym polega dorosłość, aby wykonywać swoje zadania pomimo braku chęci. - Nie ma takiej pracy, która by zawsze stymulowała, którą zawsze wykonywałoby się z radością. Trzeba zabezpieczać się przed tymi przestrzeniami, w których nic się nie chce - stwierdził, ostrzegając jednocześnie uczniów przed zakłamaniem.
Ks. Adam Boniecki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kapłanów, spotkał się z uczniami „Kopernika” w środę, 13 maja. Były redaktor naczelny pisma Tygodnik Powszechny oraz bliski współpracownik papieża Jana Pawła II, pełniący w latach 1993 - 99 funkcję generała Zgromadzenia Księży Marianów opowiadał, jak znaleźć właściwą drogę w życiu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze