Reklama

Droga do szczęścia według ks. Bonieckiego

26/05/2015 07:30

- Miłość to jest szczęście oraz te rzeczy, które są trwałe. Wszyscy potrzebujemy tego, by ktoś przyjął naszą miłość. Trzeba budować trwałą miłość przyjaźni - te słowa skierował do młodzieży ksiądz Adam Boniecki na spotkaniu zorganizowanym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

Ks. A. Boniecki prowadził żywy dialog z zebranymi młodymi ludźmi i z chęcią odpowiadał na ich pytania dotyczące różnych sfer życia. Dał wiele wskazówek, objaśniając to, co jest w życiu najważniejsze. - Pewne rzeczy nie są w stanie zapewnić szczęścia. Życie nie opiera się na pieniądzach. Szczęściem jest bycie człowiekiem mogącym spokojnie patrzeć w przeszłość. Są grzechy, których skutki ciągle trwają. Trudno wtedy powiedzieć, że jest się szczęśliwym. Zostają blizny i krzywda wyrządzona innym - mówił do jarosławskich uczniów.[paywall]

Według ks. Bonieckiego szczęściem jest wewnętrzny pokój, który on sam w sobie znajduje, a także wiara. - Powołanie nie przychodzi nagle, niespodziewanie, odkrywa się je w sobie ciągle i koryguje. Jego potwierdzeniem jest spokój wewnętrzny. Jest procesem zachodzącym w głębi serca człowieka - mówił, stwierdzając jednocześnie, że nie ma recepty na to, by człowiek przeszedł przez życie bez cierpienia. - Każdy przechodzi swoją drogę krzyżową. Trzeba przejść przez te godziny próby, gdy wydaje się nam, że już wszystko stracone - dodał.

Sporo mówił też o istniejących w człowieku dwóch rzeczywistościach: wierze i zwątpieniu. - Nie trzeba przed tym zwątpieniem uciekać, czasem okazuje się to oczyszczeniem - zapewniał. Uczniowie pytali księdza Bonieckiego, jak to jest, że ciągle coś robi i nie osiada na laurach. Z jego odpowiedzi jasno wynikało, że trzeba sobie stwarzać sytuacje wymagające działania. Właśnie na tym polega dorosłość, aby wykonywać swoje zadania pomimo braku chęci. - Nie ma takiej pracy, która by zawsze stymulowała, którą zawsze wykonywałoby się z radością. Trzeba zabezpieczać się przed tymi przestrzeniami, w których nic się nie chce - stwierdził, ostrzegając jednocześnie uczniów przed zakłamaniem.

Ks. Adam Boniecki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kapłanów, spotkał się z uczniami „Kopernika” w środę, 13 maja. Były redaktor naczelny pisma Tygodnik Powszechny oraz bliski współpracownik papieża Jana Pawła II, pełniący w latach 1993 - 99 funkcję generała Zgromadzenia Księży Marianów opowiadał, jak znaleźć właściwą drogę w życiu.


Bogusława Pajda
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości