Reklama

Działacze opozycji antykomunistycznej odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

24 działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym pięć osób pośmiertnie, otrzymało w Rzeszowie Krzyże Wolności i Solidarności. Nadane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. Wśród nich jest kilka osób związanych z naszym regionem.

– W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia nie było walki z bronią, ale odważne demonstrowanie swoich poglądów. Demonstrowanie niezgody na to, co działo się wtedy w Polsce. I znaleźli się tacy odważni. Oni są tutaj z nami, na tej sali. Trzeba było długo czekać na ich odznaczenia, ale Polska pamięta[paywall]. Młodzież potrzebuje pozytywnych wzorców, aby podążać państwa drogami, jeśli przyjdzie taka potrzeba – powiedział do zgromadzonych w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN dr M. Szpytma.

– Niewielu z nas wtedy sądziło, że ten system tak szybko upadnie. Krzyż Wolności i Solidarności zobowiązuje nas do tego, żeby zawsze w naszym życiu prowadzić prace na rzecz wolności i suwerenności Polski – podkreśliła jedna z odznaczonych Irena Kozimala, organizatorka zbiórki drużyn harcerskich w punkcie katechetycznym przy kościele oo. Bernardynów w Przeworsku w czasach komunistycznych.

Reklama

Wśród odznaczonych znalazło się sześć osób związanych z naszym regionem. Dwie z nich Krzyż Wolności i Solidarności otrzymało pośmiertnie. Czwórka, która odebrała je osobiście, to: Czesław Buksiński, Paweł Gierczak, Irena Kozimala i Andrzej Pluta.

Ten pierwszy w 1981 r., będąc wojskowym pracownikiem Wojskowych Zakładów Uzbrojenia nr 3 w Żurawicy, został członkiem niejawnym Konfederacji Polski Niepodległej. Ponowne nawiązanie kontaktu z odbudowującą się na terenie Przemyśla KPN nastąpiło w 1987 r. Do 1989 r. brał udział w kolportażu nielegalnych wydawnictw, ulotek i plakatów. P. Gierczak był pracownikiem MPGK w Jarosławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemną NSZZ „Solidarność”. Pomagał rodzinom internowanych. W latach 1982 – 1989 drukował i kolportował ulotki, które były rozprowadzane na terenie Jarosławia i okolic. Brał czynny udział w spotkaniach i uroczystościach patriotycznych organizowanych przez działaczy opozycyjnych. I. Kozimala w 1981 r. była członkiem NZS na WSP w Rzeszowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z Komitetem Pomocy Internowanym, Aresztowanym i Potrzebującym Pomocy przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie. Organizowała wmurowanie 9 listopada 1986 r. w kościele oo. Bernardynów w Przeworsku tablicy upamiętniającej 75-lecie istnienia ZHP w Przeworsku. Za „naruszenie zasad świeckości” została pozbawiona w 1986 r. przez komendanta Hufca ZHP w Przeworsku funkcji drużynowej. W 1989 r. pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Przemyślu. A. Pluta po wprowadzeniu stanu wojennego, jako uczeń IV klasy Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu, podjął działalność w podziemnej organizacji Niezależne Zrzeszenie Wolność Równość Niepodległość. 5 marca 1982 r. został zatrzymany jako podejrzany o drukowanie i kolportowanie ulotek o „treści antysocjalistycznej”. Postanowieniem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Rzeszowie tego samego dnia został tymczasowo aresztowany.

Reklama

Pośmiertnie Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Stanisław Batko (1943 – 2011), który latem 1980 r. jako pracownik Huty Szkła Opakowaniowego w Jarosławiu był jednym z inicjatorów strajków i wystąpień popierających robotników Wybrzeża, a od 1980 r. członkiem NSZZ „Solidarność” oraz Bogumił Kłosowski (1933 – 2019), który był pracownikiem Dyrekcji Regionalnej Kolei Państwowych w Przemyślu (DRKP) z siedzibą w Żurawicy. W lutym 1981 r. został wybrany wiceprzewodniczącym NSZZ „Solidarność” przy Centrali DRKP w Żurawicy. W dniach od 13 grudnia 1981 r. do 15 marca 1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach.

 

Reklama

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. (wzorowany na Krzyżu Niepodległości z II RP). Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Major tuz - niezalogowany 2019-11-25 18:56:47

    I znowu Czesio Buksiński w roli bohatera narodowego brakuje mu jedynie białego konia i szabli. Oj Cesiu, Cesiu, ten mundurek coś przydługi szczególnie nogawki. Pozdrawiam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości