Reklama

Działkowcy doczekali się parkingu. Inwestycja z BO gotowa [ZDJĘCIA]

Jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego miasta Przemyśla na 2024 rok był remont ogólnodostępnego parkingu przy Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Wilcze”. Inwestycja nieco przesunęła się w czasie ze względu na warunki atmosferyczne, ale niedawno została sfinalizowana i już służy działkowcom.

Projekt zgłoszony został w kategorii II – budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej. Kwota na realizację najpopularniejszej grupy wniosków, ujętych w tej kategorii, została podniesiona. Na osiedlowe projekty przemyślanie oddali łącznie ponad 13 tysięcy głosów. 

Aż 1291 zyskała właśnie koncepcja budowy parkingu przy ROD „Wilcze” – największym w mieście. Teren jest już gotowy i użytkowany przez działkowców. Pozostały 3 mniejsze parkingi wilczańskiego ogrodu zostały wykonane własnym sumptem – z środków składkowych, choć nie tak profesjonalnie jak parking główny, będący wizytówką ROD „Wilcze”.

Reklama

Koszt budowy parkingu wykonanego w ramach BO to około 84 tys. zł. Zleceniodawcą inwestycji był ZDM w Przemyślu, a wykonawcą firma usługowa „Elbruk” Andrzej Kroczek.

– Ta inwestycja była bardzo potrzebna. Czekaliśmy na nią 2 lata. W 2021 roku niestety nie zyskała w głosowaniu wystarczającej liczby głosów, za to za kolejnym podejściem już tak. Działkowcy bardzo doceniają fakt, że udało się wywalczyć środki na ten cel, dlatego podczas zbierania głosów na tegorocznych projekt w ramach trzeciej kategorii budżetu obywatelskiego nie mieli już wątpliwości, że warto się zmobilizować. Czy uda się nam zdobyć fundusze na trzecia edycję Dnia Działkowca, tym razem adresowanego do dorosłych, dzieci i seniorów, dowiemy się jeszcze w październiku – mówi prezes zarządu wilczańskich ogrodów Stanisława Gudzelak.

Reklama

W ROD „Wilcze” już myślą o szukaniu środków na realizację kolejnych potrzeb. A tą jest np. pojazd typu quad, ewentualnie[paywall] niewielki traktor.

– Obszar naszych ogrodów to łącznie 40 hektarów, z czego 29 hektarów powierzchni użytkowej. Mamy 4 parkingi ze śmieciami, 4 parkingi na samochody i dozór tego wszystkiego wymaga sporo pracy. Takie pojazdy by ją zdecydowanie ułatwiły. Potrzeb jest dużo, pieniądze próbujemy pozyskiwać z zewnątrz, bo same fundusze składkowe to za mało. Wygraliśmy 150 tys. w ramach projektu z ARiMR, raz na 3 lata otrzymujemy też fundusze z Okręgu Podkarpackiego PZD, z Rady Krajowej... Jakoś sobie radzimy. Liczymy też na dotację z budżetu miasta – mówi S. Gudzelak.

Reklama

Jak dodaje, w regulaminie BO nie są niestety ujęte tereny wewnątrz ROD, więc nie można pozyskiwać pieniędzy na inwestycje tam zlokalizowane, choć wielu mieszkańców z nich korzysta, bo ogród jest otwarty dla wszystkich i pełni nierzadko rolę miejskiego deptaka.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/10/2024 14:35
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama