O nowy, zapowiadany już dawno elektryczny tabor, wzbogaciło się miasto Przemyśl. Sześć elektrycznych „Solarisów” 14 stycznia ruszyło na trasy. Pierwsze tygodnie kursowania autobusów na większości linii obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacji pozwolą ocenić ich możliwości i dostarczą miastu informacji zwrotnych na temat eksploatacji zakupionych pojazdów.
Uwadze przemyślan korzystających z miejskiej komunikacji nie uszły zapewne nowe autobusy z zielonymi tablicami. Zapowiadane od dawna „elektryki” już kursują po ulicach Przemyśla. To 6 zasilanych energią elektryczną autobusów marki Solaris Urbino 12 eletric, dostarczonych przez spółkę Solaris Bus & Coach z Bolechowa. Są pokłosiem projektu „Ekologicznie i komfortowo – zmieniamy transport miejski w Przemyślu – etap I”, dofinansowanego z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, który przewidywał wprowadzenie w mieście transportu ekologicznego (łączna wartość projektu to 23 mln 837 tys. 400 zł, w tym dofinansowanie to kwota 21 mln 453 tys. 660 zł). Jeszcze w listopadzie samorząd miasta informował, że zakupione pojazdy mają zacząć wozić pasażerów na początku przyszłego roku. I tak się właśnie stało.
Niskopodłogowe 12-metrowe autobusy elektryczne są dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Każdy jest wyposażony w system[paywall] informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów, monitoring wizyjny oraz – poza dwoma kasownikami biletów papierowych – w tzw. dwufunkcyjny kasownik, umożliwiający zakup biletów w formie bezgotówkowej, co jest dużym ułatwieniem dla pasażerów. Nie mając drobnych, a chcąc skorzystać z możliwości przejazdu, możemy wsiąść do autobusu i opłacić bilet w kasowniku za pomocą karty płatniczej lub smartfona czy smartwatcha. Taki kasownik znajdziemy w środkowej części autobusu, jest on oznakowany kolorem żółtym. Nie wydrukuje on nam biletu, ale w razie kontroli wystarczy okazać kartę płatniczą lub urządzenie, za pomocą którego zapłaciliśmy za bilet, by możliwe było odczytanie go przez kontrolera za pomocą sprawdzarki. Uruchomienie bezgotówkowej sprzedaży biletów w kasownikach dotyczy wszystkich autobusów MZK.
Elementem projektu było też zainstalowanie na terenie zajezdni MZK trzech stacjonarnych ładowarek służących do ładowania autobusów elektrycznych. Pojawiła się tam również stacja ładowania pantografowego, czyli ładowania szybkiego (pisaliśmy o tym w listopadzie ub.r.).
Część przemyślan miała już okazję przetestować nowy rodzaj transportu. Ci, którzy zdecydowali się podzielić wrażeniami z jazdy, chwalą sobie komfort podróżowania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze