Reklama

Festiwal Książki w przemyskiej bibliotece

19/06/2019 15:27

W obchodzonym niedawno w całej Polsce XVI Tygodniu Bibliotek Przemyska Biblioteka Publiczna przygotowała dla swoich użytkowników sporo atrakcji w ramach odbywającego się od 13 do 14 maja Festiwalu Książki „Między pokoleniami”.

Imprezę otworzył Kiermasz bajkowej wyobraźni, czyli zajęcia animacyjno-czytelnicze dla najmłodszych. Wizytę w bibliotece rozpoczęli oni od[paywall] obejrzenia wystawki książek, w których w dzieciństwie zaczytywali się ich dziadkowie. Potem między innymi wysłuchali Lokomotywy Juliana Tuwima, wykonywali zakładki do książek, ustawiali się w kolejce po książkowe recepty i przymierzali baśniowe stroje w bibliotecznej garderobie.

Po Kiermaszu odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Lidią Miś, na które przyszło wielu małych wielbicieli jej twórczości, a później – rozstrzygnięcie IV Konkursu Fotograficznego dla różnych grup wiekowych, z udziałem Jacka Szwica, artysty fotografika, dziennikarza i jurora w Konkursie. Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Anna Renner wygłosiła prelekcję o mało znanych wojennych losach popularnych polskich artystów przedwojennego kina i teatru, takich jak: Jadwiga Andrzejewska, Hanka Ordonówna czy Eugeniusz Bodo.

Reklama

Nazajutrz kolejna grupa dzieci uczestniczyła w „kiermaszowych” atrakcjach, po czym spotkała się z popularną autorką książek dla najmłodszych Renatą Piątkowską. Młodzi ludzie z zainteresowaniem słuchali pisarki, która przybliżała im swoją twórczość. Z nie mniejszym zaciekawieniem przysłuchiwali się fragmentom jej książek, przeczytanym przez Malwinę Kożurno, której głos można usłyszeć na audiobookach z utworami Piątkowskiej i w Programie Trzecim Polskiego Radia. Po spotkaniu lektorka poprowadziła warsztaty usprawniania aparatu mowy dla dorosłych.

O literaturze z Przemyślem w tle

Ostatnim wydarzeniem Festiwalu było spotkanie autorskie z pisarkami Magdą Skubisz i Anną Kasiuk. Ta pierwsza jest bardzo dobrze znana w Przemyślu, gdzie mieszka od urodzenia. Wielu z pewnością doskonale pamięta jej debiutancką powieść LO story o perypetiach przemyskich licealistów, którą naraziła się nauczycielom z byłej szkoły. Od tego czasu zdążyła wydać trzy kolejne powieści; za jedną z nich, Dżus&dżin, została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Druga autorka, która urodziła się i mieszka pod Warszawą, z Przemyślem związana jest rodzinnie i podobnie jak Magda Skubisz tutaj właśnie umiejscawia akcję swoich książek, bo – jak powiedziała na spotkaniu – jest zakochana w tym mieście i w jego mieszkańcach. Dotychczas wydała osiem powieści z gatunku literatury obyczajowej i tzw. literatury kobiecej, w których nie brak też wątków sensacyjno-kryminalnych. Przy pełnej sali panie, które prywatnie są koleżankami, w rozmowie z red. Hubertem Lewkowiczem zdradzały tajniki swojego warsztatu pisarskiego i plany na kolejne powieści.

Reklama

Nad spotkaniem, jak i pozostałymi wydarzeniami Festiwalu patronat medialny objęły Życie Podkarpackie, TV Podkarpacka i TVP3 Rzeszów.


Monika Maziarz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama