Reklama

Gamingowi twórcy znad Sanu nagrodzeni

W Przemyślu nie brakuje młodych, dobrze rokujących twórców gier komputerowych, którzy być może w przyszłości mają szansę zawojować rynek gamingowy. Należą do nich Tymoteusz Górak, Tomasz Oszczypko, Piotr Szybiak i Jakub Warcaba. Cała czwórka to laureaci pierwszych miejsc w niedawnym konkursie informatycznym „Przemyśl… zrób grę”.

Rynek gamingowy rozwija się w błyskawicznym tempie, dlatego młodzi, zdolni, szukający na nim swojej szansy, muszą się nieustannie rozwijać. Okazję do sprawdzenia swoich możliwości w zakresie projektowania gier komputerowych miała w ubiegłym miesiącu młodzież z przemyskich szkół. Pierwsza edycja konkursu „Przemysl... zrób grę”, rozegranego w Instytucie Nauk Technicznych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, była dla niej polem do popisu. Młodzi pasjonaci udowodnili, że gry to coś więcej niż rozrywka, ale też forma przekazu trafiającego wprost do ich rówieśników. W etapie finałowym wzięły udział reprezentacje 5 przemyskich szkół: I i II LO, Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 i nr 2. Ich zadaniem było zaprezentowanie zrealizowanej gry, a  następnie, w zespołach projektowych, rozbudowanie jej o zadane przez komisję konkursową elementy. Z jedenastu zespołów biorących udział w 1. etapie finału, do 2. przeszło siedem. Po długich i niełatwych obradach[paywall] padł ostateczny werdykt. Nagrodzono młodych twórców startujących w kategorii indywidualnej, jak i grupowej.

Obrona przed wirusami i miś Przemiś

Reklama

Zdecydowanym numerem jeden rozgrywek indywidualnych okazała się gra „Immune Defence”, którą stworzył Tymoteusz Górak, uczeń przemyskiej „Morawy” (jego opiekunem z ramienia szkoły była Aleksandra Dombrowska). Być może inspiracją była dla niego pandemia, bo zaprojektował grę inspirowaną działaniem ludzkiego systemu odpornościowego. Zadaniem gracza jest bowiem obrona przed atakującymi wirusami i bakteriami, a celem przeżycie 1000 dni i niedopuszczenie do zainfekowania głowy wirtualnego organizmu. Narzędziem w tej walce są... przeciwciała, którymi walczy się z atakującymi.

Z kolei laureaci 1. miejsca w kategorii grupowej – mocna ekipa informatyków z CKZiU nr 1 w składzie: Tomasz Oszczypko, Piotr Szybiak i Jakub Warcaba (opiekun szkolny Małgorzata Łokińska) poszli w lokalne klimaty, inspirując się historią miasta. Stworzona przez nich gra „Przemiś” osadzona jest w przemyskich realiach. Grający wciela się w misia Przemisia, by odnaleźć dwójkę rodzeństwa i mamę. Poszukując ich, zwiedza charakterystyczne miejsca w mieście i pomaga mieszkańcom, rozwiązując quizy. W grze nie brakuje ciekawostek o Przemyślu, więc nie do przecenienia jest tu walor edukacyjny.

Reklama

Na koniec warto dodać, że konkurs promujący młode talenty informatyczne zorganizowany został przez dra inż. Piotra Grochowalskiego, w ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”, finansowanego Funduszy Norweskich. Druga edycja już za rok.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości