LNG to skroplony gaz ziemny, składający się głównie z metanu. Powstaje dzięki schłodzeniu gazu ziemnego do temperatury -162°C. Import LNG do Polski ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne i odpowiedzieć na kryzys na europejskim rynku gazowym.
Obecnie zatłoczenie polskich magazynów gazu waha się w okolicach 80 proc. Stanowi to o niemal 33 proc. więcej niż średnia europejska i ma gwarantować niezakłócone dostawy do odbiorców w całym kraju.
W maju do Polski ma dotrzeć łącznie[paywall] 6 dostaw „błękitnego paliwa”.
Jak informuje PGNiG, od początku tego roku do Polski zawinęło już sześć statków z Kataru, osiem z USA oraz dwa z Nigerii.
Dodaje też, że „Od 2022 roku zarezerwowane przez Spółkę moce regazyfikacyjne LNG w Terminalu w Świnoujściu sięgają 6,2 mld m sześc. rocznie, a począwszy od 2024 zostaną zwiększone do 8,3 mld m sześc. rocznie” (1 tona gazu LNG to w przeliczeniu 1350 m sześc. gazu).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze