Reklama

Gdyby się spełnił czarny scenariusz, Przemyśl znikłby z powierzchni ziemi

Kilka tygodni temu Pentagon i amerykańskie Archiwum Narodowe (National Archives and Records Administration) odtajniły dokumenty z 1956 r. To plany na wypadek wojny nuklearnej przygotowane na 1959 r., tuż po powstaniu Układu Warszawskiego. Wyszczególniają listę lotnisk i miast, które miały się stać celami nuklearnego kontrataku. Gdyby do tego doszło, m.in. Medyka i Przemyśl (ale i wszystkie inne miejscowości w promieniu ok. 26 km) znikłyby z powierzchni ziemi.

Powołany do życia w maju 1955 r. Układ Warszawski, czyli sojusz wojskowy państw bloku wschodniego pod przewodnictwem Związku Radzieckiego, utworzony jako przeciwwaga dla Paktu Północnoatlantyckiego NATO, uważany był przez Zachód za potencjalnego agresora, który może doprowadzić do wybuchu III wojny światowej.

Gdyby do takiego konfliktu doszło, zagłada – także nuklearna – czekałaby również polskie miasta.

Odtajnione dokumenty Strategicznego Dowództwa Wojskowego SAC (Strategic Air Command) wyszczególniają listę lotnisk i miast, które miały się stać celami nuklearnego kontrataku. Plan uderzenia zakładał[paywall] bombardowanie w kilku falach.

Na początek na najważniejsze bazy lotnicze miały spaść bomby termojądrowe, a ostatecznego dzieła zniszczenia dokonałyby kolejne naloty. Piloci mieliby za zadanie dokonać „systematycznej destrukcji”.

Reklama

Medyka wśród priorytetów

Dokument SAC jest zbiorem 1,2 tys. celów w krajach tzw. bloku wschodniego i w Chinach, jakie amerykańskie lotnictwo strategiczne miałoby zbombardować przy użyciu bomb nuklearnych w razie wybuchu III wojny światowej. Każdy cel miał swoją kategorię priorytetu, każdy przypisany odpowiedniej wielkości ładunek nuklearny.

Co prawda nie wiadomo, jakie dokładnie bomby miałyby spaść na konkretne obiekty, więc oszacowanie ewentualnych zniszczeń nie jest możliwe. Nietrudno jednak na podstawie opublikowanych w internecie materiałów stwierdzić, że polskie bazy i lotniska byłyby jednymi z ważniejszych celów. Chodziło bowiem przede wszystkim o uniemożliwienie przeciwnikowi przeprowadzenia ataku odwetowego na cele w Republice Federalnej Niemiec, czyli m.in. bazy wojsk amerykańskich.

Reklama

Które polskie miasta i lotniska miały zostać zbombardowane w czasie wojny z państwami Układu Warszawskiego?

Wśród najważniejszych obiektów strategicznych znajdowały się m.in.: Balice (lotnisko), Bydgoszcz (garnizon wojskowy, centrum dowodzenia), Dęblin (lotnisko i baza wojskowa), Katowice (dzielnica Wełnowiec), Łeba (port), Mościce (Zakłady Azotowe Tarnów), Gliwice (zakłady wojskowe Bumar-Łabędy), Poznań (lotniska Bednary, Krzesiny i Ławica, bazy wojskowe i węzły kolejowe), Świdnica (fabryki), Wałbrzych (fabryki, węzły kolejowe), Warka (najpewniej infrastruktura kolejowa), Warszawa (lotniska Okęcie, Bemowo, Modlin, bazy wojskowe i centra dowodzenia, węzły kolejowe, fabryki), Władysławowo (port) czy Włocławek (fabryki, elektrownia).

W sumie na Polskę i tuż przy jej granicach miały spaść ładunki łącznej mocy ponad 5 megaton – odpowiednik 300 bomb zrzuconych na Hiroszimę. 39 bomb i głowic miało eksplodować w powietrzu, 37 trafić w cele naziemne.

Strefa śmierci

Wśród celów priorytetowych na obecnym Podkarpaciu znajdował się Przemyśl (garnizon wojskowy, węzeł kolejowy) i Medyka, czyli główny kolejowy punkt przeładunkowy i ważne ogniwo transportowe między PRL a ZSRR. Tutaj – według planów – miałby spaść ogromny ładunek wybuchowy o mocy 300 kiloton. 

Reklama

Jak można wyczytać w internecie, w wyniku eksplozji bomby wodorowej o mocy 20 megaton kula ognia ogarnia obszar w odległości 3 km w każdym kierunku od punktu detonacji. To tzw. strefa zero. W odległości do 6,4 kilometra podmuch powietrza powoduje skokowy wzrost ciśnienia do około 440 kPa, zaś prędkość wiatru przekracza 1040 km/h.

Powoduje to zdruzgotanie nawet ukrytych pod ziemią schronów przeciwbombowych. Na dystansie 26,6 km od miejsca detonacji rozszerzająca się fala cieplna zdolna jest do zapalenia wszystkich materiałów palnych na swej drodze, zaś prędkość wiatru na tym obszarze przekracza 160 km/h.

Wiatr ten roznosi ogień na dalsze kilkanaście kilometrów, powodując na całym obszarze „burzę ogniową”. To strefa śmierci, nikt nie ma żadnych szans na przeżycie.

Schrony nic by nie dały

W czasach tzw. zimnej wojny powstawały schrony, które miały chronić przed skutkami ataku lub odwetu ze strony USA i sojuszników.

Były schrony dla ludności cywilnej, ale były też i miejsca dla „wybranych działaczy PZPR”. Tyle że – jak już wspomnieliśmy – moc zrzuconych ewentualnie bomb sprawiłaby, że ukrycie się w takim schronie nic by nie dało. Jeden z nich można obecnie zwiedzić w Przemyślu. Znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy.

Reklama
I oby to pokojowe zjednoczenie Europy i świata trwało jak najdłużej. Na szczęście wspomniane dokumenty były tylko planami i oby nigdy nikomu nic podobnego nie przyszło do głowy.


fot.www.eloblog.pl
W zaznaczonych miejscach miały spaść najcięższe ładunki atomowe...


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tolek - niezalogowany 2021-04-03 19:59:43

    I co się zmieniło?  Czy w dzisiejszych planach dot, ewentualnego konfliktu  USA-NATO   z Rosją  polskie miasta  zostaną oszczędzone ? Zapewne nadal jesteśmy terytorium  konfliktu nuklearnego , zapytam więc  jaka dla nas  różnica czy zabije nas   bomba amerykańska  czy rosyjska?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-04-03 20:10:38

    Taka informacja to przeszło 20 lat temu kiedy wstępowaliśmy do NATO.Tak na Medykę było planowane uderzenie nuklearne o sile 20 KT.Dane te jak niedoszacowane przez USA  skorygował  wielki patriota Płk Kukliński w swoich raportach  i to wielokrotnie do siły uderzenia 80 KT na węzeł Medyka Przemyśl Żurawica.Nasi "patrioci" mają to do siebie,ze zawsze przyczniają się do śmierci Polaków a nie wrogów. Tak też było w czasie II WŚ gdzie wszyscy patrioci zwiali ale dbali o polskie trupy tak w powstaniu warszawskim jak też na innych frontach gdzie gineliśmy niepotrzebnie choćby Monte Casino,Lenino itd itd.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dom wariatów - niezalogowany 2021-04-03 23:57:46

    Pentagon i ten news nas wyżywią?  Będzie nam lepiej?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości