Reklama

Głodują i czekają

19/09/2018 07:54

Dziewiętnaście pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio na Monte Cassino w Przemyślu rozpoczęło trzeci tydzień strajku głodowego. W tym czasie nie odeszły od łóżek pacjentów. Głodówkę kontynuują po wykonaniu swoich codziennych, zawodowych obowiązków.

W poniedziałek (17.09.) do pielęgniarek dołączyli przedstawiciele dwóch kolejnych grup pracowniczych w szpitalu. Pielęgniarki oczekują podwyżki pensji do sześciu tysięcy złotych brutto. Obecnie ich pensja – jak informuje Ewa Rygiel, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, wynosi dwa i pół tysiąca złotych brutto. – Zależy nam nie tylko na pieniądzach. Chcemy zwiększenia zatrudnienia pielęgniarek. Niebawem ze szpitala na emeryturę może odejść nawet 70 procent z nas, a chętnych nie ma. Nie wiem, jak władze szpitala widzą przyszłość. Chcemy, aby zakupiły dla nas odpowiedni sprzęt, który ułatwiałby pracę, czyli podnośniki dla pacjentów. Na 40 pacjentów przypadają dwie dyżurne pielęgniarki. I nieważne, czy pacjent waży 40 czy 150 kilogramów, one we dwie muszą sobie z nim poradzić. To często ponad nasze siły – wyliczyła dziennikarzowi ŻP  E. Rygiel.

Jeżeli informacja przewodniczącej się potwierdzi, to problemem o wiele bardziej złożonym niż wysokość oczekiwań finansowych może się okazać właśnie wiek emerytalny pielęgniarek. Chociaż wszystko się kręci wokół godnego wynagrodzenia, bo skoro chętnych pielęgniarek do pracy nie ma, to wynika to głównie z niskich zarobków. I koło się zamyka.

Władze marszałkowskie, odpowiadające za stan finansów przemyskiego szpitala argumentują, że pieniędzy na takie podwyżki nie ma. Jak napisaliśmy w poprzednim wydaniu ŻP, „spór jest na etapie mediacji”.

Życzę protestującym, aby jak najprędzej wszedł w etap konkretnych propozycji. Aby te propozycje były dla nich do przyjęcia, a pielęgniarki i wspierający ich inni przedstawiciele pracowników szpitala mogli wrócić do domów.            

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-09-19 10:17:26

    Zwątpiły w darmową służebność służb medycznych w naszym społeczeństwie.I o zgrozo domagają się godziwej zapłaty za swoją pracę zamiast oferowanego IM zasiłku na przetrwanie do następnego zasiłku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    viktorino_383 2018-09-19 10:47:28

    Gówno prawda ze głodują , obżerają się po katach .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-09-19 12:45:27

    PISoBOLSZEWIA w tm czasie żre w korycie dojnej zmiany: Zarobki radnych PiS przed #dojnazmiana i w trakcie. Zgadnijcie, którzy z nich są zatrudnieni za publiczne pieniądze? Ich zarobki tylko w 2017 roku WZROSŁY TRZYKROTNIE, o blisko 2 MILIONY ZŁOTYCHRekordzista w 2015 zarobił 34 tys.zł, a w 2017 - 760 tys.zł #OddajcieKasę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama