Wypadek motocyklisty przy stacji Lotos w Jarosławiu stał się pretekstem do pojawienia się w przestrzeni publicznej ważnych zagadnień: zachowania motocyklistów, seniorów za kierownicą. O tych problemach rozmawiamy z Michałem Nowotyńskim, redaktorem poświęconego bezpieczeństwu ruchu drogowego portalu polskiedrogi.pl.
Czy kierowcy jednośladów to grupa jakiegoś szczególnego ryzyka?
Michał Nowotyński: – Zdecydowanie tak. Kierowcy jednośladów przynajmniej z kilku powodów są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo niż kierowcy „osobówek”. Po pierwsze mają o dwa koła mniej niż kierowcy samochodów. 50 procent mniej kół, które mają za zadanie bezpiecznie utrzymać nas na drodze, to spora różnica. Utrata przyczepności pojazdu posiadającego dwa koła jest znacznie bardziej niebezpieczna. W przeciwieństwie do samochodów motocykle nie posiadają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, stref zgniotu, karoserii, która do pewnego stopnia chroni kierowcę.
Jakie są ich główne grzechy na drodze?
M.N: – Główne grzechy motocyklistów są dokładnie takie same, jak kierowców samochodów. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, brawura i bezmyślność.
W niektórych krajach Zachodniej Europy wprowadzono różnego rodzaju programy skierowane do starszych kierowców. Mają one za zadanie przypomnieć im, że z wiekiem percepcja się pogarsza. W Niemczech organizuje się dobrowolne warsztaty, w krajach skandynawskich prowadzone są dobrowolne szkolenia przeznaczone dla starszych kierowców. Ale np. już w USA starsi kierowcy mają trudniej. Tam seniorzy mają obowiązek odnawiania prawa jazdy. W zależności od prawa stanowego 65, 70 i więcej lat zwiększa się
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.a dlaczego my mamy rozgladac sie za motocyklami skoro jezdza jak swiry nie uwazaja na nas kim oni sa??? wszedzie musza byc pierwsi na skrzyzowaniach na drodze wymuszaja wyprzedzaja na 3 go to ty reedaktorku sastanow sie co piszesz
A czemu mamy uważać na pieszych skoro chodzą jak osly. Niekiedy wprost pod nadjezdzajacy samochód bo piesze u się spueszy
ACHA MOTOCYKLIŚCI TO KRÓLOWIE DRÓGCO WY PISZECIEKAŻDY KIERUJĄCY I PIESZY MA UWAŻAĆ NA DRODZE A JAK NIE TO KOŃCZY SIĘ TAK JAK W JAROSŁAWIUKODEKS DROGOWY JEST JEDEN DROGA REDAKCJO DLA WSZYSTKICH A NIE WYBRANYCH
Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć wyobraźnię. W głównej mierze obwinia się starszego pana który prowadził samochód ale pytanie jest też jaka prędkość miał motocykl?? Po prostu myślenie plus wyobraźnia to gwarancja bezpieczeństwa na drogach.
Co jeden to mądrzejszy, rzygać się chce jak się czyta te wasze kretyńskie komentarze.
Największy grzech na drodze to prędkości z jaką jeżdżą Motocykliści
Skandaliczne to są prędkości z jakimi motocykliści jeżdżą i ich się bierze w obronę za to ??
Cały czas się mówi żeby kierowcy samochodów uważali na motocyklistów a dlaczego się nie mówi aby motocykliści uważali na innych uczestników ruchu ?
Wierz mi, że skóra cierpnie to co robią kierowcy samochodów na drodze zacznijmy od jazdy 2 metry za tylnym kołem to norma (nie jeżdżę tzw. ścigaczem). Wczoraj Dubiecko nadjeżdżająca z przeciwka Vectra zatrzymuje się(klasyczny lewoskręt) sygnalizując zamiar skrętu w lewo na Rynek, po czym rusza tuż przedemną wymuszając pierwszeństwo. Tym razem skończyło się na awaryjnym hamowaniu i tylko dzięki małej prędkości ok. 40 km/h mogę to dzisiaj napisać. Świadkowie siedzący na ławeczkach zamarli. Za kierownica opla młody człowiek. I tak jest prawie co wyjazd, czas na zakup kamerki.
Kierowca samochodu wymusił pierwszeństwo i to jest pewne. Dopatrujesz się współwiny w motocykliście - przecież motocykl jest nawet nie rozbity. Myśląc tak jak ty każdy kierowca jednośladu powinien się zatrzymać i przepuścić panów kierowców w samochodach, a dopiero później sam przejechać. Przecież zasady pierwszeństwa regulują przepisy, motocykle są dobrze widoczne jeżdżą z włączonymi światłami. Większość niebezpiecznych sytuacji to ignorancja, złośliwość kierowców samochodów plus zupełny brak poprawnej oceny prędkość pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Cały świat jeździ na motocyklach, a tylko w PL jest to problem narodowy. Czy, aby to nie jakaś forma frustracji, bądź problemów natury psychicznej?
LECZ SIĘ XDDDDDD Jaki to ma związek z tematem ?
Polecam też YOUTUBE.COM - JAK DOBRZE WYSMAŻYĆ STEKI. Wyśmienity przepis.
Jak kiedyś zabijesz motocyklistę wymuszając przy skręcaniu w lewo, to odpowiesz sobie na to pytanie.
To. Moze zamiast popier****c motorkiem 200km/h, przydałoby sie zwolnic do przepiaowej prędkości i kazdy by widział moturki
To może też powiedz to kierowcom aut? Ile jest na drogach takich mądrych w autach? To samo tyczy się kierowców aut jak i motocykli. Każdy powinien uwazac na drodze. Tu tylko i wyłącznie wina kierowcy auta! Tyle w temacie.
Kierowcy aut wcale nie jeżdżą wolniej ;)
Co nie zmienia faktu że kierujący autem popełnił wielki błąd i to on zawinił. Ciekawe czy gdyby tobie ktoś nagle wjechał w auto (bo podejrzewam że na motocykl nie wsiadasz) byłbyś taki mądry
Gdyby motocykliści nie uważali na innych uczestników dróg to by nie było motocyklistów bo zwyczajnie wszyscy byli by na cmentarzu . Własne doświadczenie)))
O właśnie. Przestańmy uważać na wszystkich, ja motocyklistów na pieszych na kierowców aut. Pozabijajmy się nawzajem. Bardzo "mądrze" panie lxxx.
I właśnie to idealny przykład hipokryzji. W tej sytuacji motocyklista chciał uniknąć zderzenia że smartem więc twoja teoria jest obalona. Ewidentnie w głupim zdarzeniu auto-motocykl, to motocyklista nie ma szans choćby nie wiem co. Ale i tak każdy doszuka się winy ze strony motocyklistów. Chyba taka już polska mentalność.
Z czystym sumieniem powiedz ze nigdy przenigdy nie przekroczyles prędkości chociaż o 10 km/h
Widzę ze niektórzy stają w obronie za motocyklistami gdzie łamią caly czas przepisy , a niech sie wysrgreguja i bedzie spokoj policja bedzie miala mniej do roboty
[url = http: //www.decmastercleaning.com/] Dec Master House Cleaning Services [/ url]<a href="http://www.decmastercleaning.com/"> Dec Master Cleaning </a>
Typowy polaczek zazdrość i nic kur** wiecej. A ten temat nie jest po to żeby motocyklistów wywyższać. Wyraźnie ktoś wyjaśnił że z racji tej że jest mniejszym pojazdem to ciężko go zobaczyć za nim ty mu się wsadzisz pod koła. A wymuszając wtedy pierwszeństwo przejazdu to ty powodujesz zagrożenie w ruchu
Zeby to on nie zabil Ciebie w ssmichodzie. Barani łbie :)
a dlaczego my mamy rozgladac sie za motocyklami skoro jezdza jak swiry nie uwazaja na nas kim oni sa??? wszedzie musza byc pierwsi na skrzyzowaniach na drodze wymuszaja wyprzedzaja na 3 go to ty reedaktorku sastanow sie co piszesz
A czemu mamy uważać na pieszych skoro chodzą jak osly. Niekiedy wprost pod nadjezdzajacy samochód bo piesze u się spueszy
ACHA MOTOCYKLIŚCI TO KRÓLOWIE DRÓGCO WY PISZECIEKAŻDY KIERUJĄCY I PIESZY MA UWAŻAĆ NA DRODZE A JAK NIE TO KOŃCZY SIĘ TAK JAK W JAROSŁAWIUKODEKS DROGOWY JEST JEDEN DROGA REDAKCJO DLA WSZYSTKICH A NIE WYBRANYCH