Reklama

Grzechy główne na drodze

18/05/2019 18:30

Wypadek motocyklisty przy stacji Lotos w Jarosławiu stał się pretekstem do pojawienia się w przestrzeni publicznej ważnych zagadnień: zachowania motocyklistów, seniorów za kierownicą. O tych problemach rozmawiamy z Michałem Nowotyńskim, redaktorem poświęconego bezpieczeństwu ruchu drogowego portalu polskiedrogi.pl.

Czy kierowcy jednośladów to grupa jakiegoś szczególnego ryzyka?

Michał Nowotyński: – Zdecydowanie tak. Kierowcy jednośladów przynajmniej z kilku powodów są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo niż kierowcy „osobówek”. Po pierwsze mają o dwa koła mniej niż kierowcy samochodów. 50 procent mniej kół, które mają za zadanie bezpiecznie utrzymać nas na drodze, to spora różnica. Utrata przyczepności pojazdu posiadającego dwa koła jest znacznie bardziej niebezpieczna. W przeciwieństwie do samochodów motocykle nie posiadają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, stref zgniotu, karoserii, która do pewnego stopnia chroni kierowcę.

Reklama

Pamiętajmy, że rozglądając się za motocyklem nie przeoczymy samochodu – szukając samochodu, mamy znacznie większe szanse przeoczyć motocykl.

Jakie są ich główne grzechy na drodze?

M.N: – Główne grzechy motocyklistów są dokładnie takie same, jak kierowców samochodów. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, brawura i bezmyślność.

W niektórych krajach Zachodniej Europy wprowadzono różnego rodzaju programy skierowane do starszych kierowców. Mają one za zadanie przypomnieć im, że z wiekiem percepcja się pogarsza. W Niemczech organizuje się dobrowolne warsztaty, w krajach skandynawskich prowadzone są dobrowolne szkolenia przeznaczone dla starszych kierowców. Ale np. już w USA starsi kierowcy mają trudniej. Tam seniorzy mają obowiązek odnawiania prawa jazdy. W zależności od prawa stanowego 65, 70 i więcej lat zwiększa się


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lxxx - niezalogowany 2019-05-19 01:22:46

    a dlaczego my mamy rozgladac sie za motocyklami skoro jezdza jak swiry nie uwazaja na nas kim oni sa??? wszedzie musza byc pierwsi na skrzyzowaniach na drodze wymuszaja wyprzedzaja na 3 go  to ty reedaktorku sastanow sie co piszesz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pieszy kieowca - niezalogowany 2019-05-19 04:27:28

    A czemu mamy uważać na pieszych skoro chodzą jak osly. Niekiedy wprost pod nadjezdzajacy samochód bo piesze u się spueszy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    CCC - niezalogowany 2019-05-19 06:38:26

    ACHA MOTOCYKLIŚCI TO KRÓLOWIE DRÓGCO WY PISZECIEKAŻDY KIERUJĄCY I PIESZY MA UWAŻAĆ NA DRODZE A JAK NIE TO KOŃCZY SIĘ TAK JAK W JAROSŁAWIUKODEKS DROGOWY JEST JEDEN DROGA REDAKCJO DLA WSZYSTKICH A NIE WYBRANYCH

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama