Reklama

Hejnał wizytówką miasta

07/05/2016 09:25

Zgodnie z zapowiedzią hejnał rozbrzmiał na żywo z wieży zegarowej przy placu Niepodległości w niedzielę, 1 maja, oraz przez dwa kolejne dni. Odtwarzany pięć razy dziennie od 4 maja do końca sezonu turystycznego będzie bez wątpienia wizytówką Przemyśla.

Hejnał był grany na żywo przez osoby związane z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu – Jacka Łaskarzewskiego oraz Dariusza Kurzydło (na zdjęciu). Pierwszy to nauczyciel, drugi – uczeń. Przemyski hejnał, jak pisaliśmy, pamięta być może czasy średniowiecza. Zaginiony zapis nutowy odtworzony został kilkadziesiąt lat temu na podstawie przekazów najstarszych przemyślan. Nagranie z sygnałem hejnału, obecnie wykorzystywane, liczy 12 lat. Melodię utrzymaną w tonacji B-dur gra wspomniany już Jacek Łaskarzewski, który w czasach, kiedy powstawało, był jeszcze uczniem.

Przemyscy urzędnicy liczą na[paywall]to, iż obecność hejnału będzie kolejnym przyczynkiem do promocji miasta. – Mamy swój herb, flagę, teraz hejnał. Pomysł wziął się stąd, że sekretarz miasta Dariusz Łapa zapytał, dlaczego hejnał nie jest u nas odtwarzany, jak choćby w Przeworsku, jego rodzinnym mieście – przyznaje prezydent Robert Choma. W magistracie uznano, że jest to dobre pytanie. Postanowiono wyjść naprzeciw nie tylko oczekiwaniom sekretarza, ale i licznego grona mieszkańców, o czym świadczyć może fakt, że hejnał grany na żywo nagradzano oklaskami. Jeśli chodzi o realizację zamysłu – czekano na odpowiedni moment, którym okazał się początek sezonu turystycznego.
AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama