Reklama

Hejnał wraca do Przemyśla [WIDEO]

27/04/2016 19:10

1 maja z wieży zegarowej przy placu Niepodległości znów zabrzmi przemyski hejnał. Od tej pory będzie towarzyszył mieszkańcom miasta już codziennie.

W najbliższą niedzielę w południe hejnał oznajmi początek sezonu turystycznego. Przez pierwsze trzy dni maja będzie grany przez trębacza. Potem jego funkcję będzie pełnił zainstalowany na wieży sprzęt elektroniczny. Hejnał od kwietnia do października usłyszymy pięć razy dziennie: o godz. 9, 12, 15, 18 i 21. Poza sezonem będzie odgrywany trzy razy.


Hejnał Przemyśla


Hejnał w nadsańskim grodzie nie jest czymś nowym[paywall]. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstał, ale wspomina o nim dr Mieczysław Orłowicz w swoim Przewodniku po Przemyślu. Bardzo możliwe, że pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy trębacz dawał sygnał do otwarcia i zamknięcia bram miejskich oraz informował o zagrożeniach lub pożarach.

Reklama

Niestety, nie zachował się żaden zapis nutowy przemyskiego hejnału. Został odtworzony jeszcze kilkadziesiąt lat temu na podstawie relacji najstarszych mieszkańców i złożony w całość. Kilkukrotnie był już odgrywany przy różnych okazjach w ubiegłych latach.


Przemyski hejnał na żywo


Hejnał Przemyski odegrany na żywo z okazji Nocy Muzeów 17.05.2014
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama