Reklama

Historie (nie)zapomniane na Rynku

13/05/2021 13:12

W ubiegłą niedzielę pogoda dopisała i przemyski Rynek wypełnił się tłumami mieszkańców spragnionych normalnych spacerów.

Z powodzeniem wykorzystali to uczniowie Specjalnego Ośrodek Szkolno-Wychowawczego w Przemyślu, którzy realizują ciekawy projekt „Historie (nie)zapomniane” polegający na zbieraniu i kopiowaniu starych fotografii i dokumentów z przeszłości miasta.

Na zaimprowizowanej[paywall], plenerowej wystawie pokazali dotychczasowe osiągnięcia w postaci wydrukowanych kopii zdjęć i dokumentów, które udostępnili im mieszkańcy.

Wystawa cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem. Ludzie oglądali zdjęcia i dyskutowali, jakie fragmenty miasta, albo jakie sceny zarejestrowali przed laty ich często nieznani autorzy. Rozpoznawali na fotografiach znajomych i bliskich.

– To mój tato, Kazimierz Berger, który nie żyje od ponad czterdziestu lat – pani Janina pokazuje na zdjęcie mężczyzny na motocyklu. – Fotografia mogła być zrobiona w pięćdziesiątym czwartym albo piątym roku. Wtedy w klubie „Czuwaj” była sekcja motocyklowa, w której tato jeździł. Były różne zawody, wyścigi. Mam jeszcze w domu inne zdjęcia z tamtego okresu – dodaje pani Janina.

Takich momentów na wystawie było więcej, co dowodzi, że pomysł uczniów, aby ocalić od zapomnienia fragmenty historii, był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
J.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2021-05-13 22:51:52

    Historią niezapomnianą (samą w sobie) z pewnością będzie brak reakcji lokalnych mediów  na usunięcie z "Nowin" - aktualnie organu prasowego KC PiS-  Janka Miszczaka, nestora niezależnego przemyskiego i podkarpackiego dziennikarstwa. Byłbym naiwny, dlatego nie oczekuję reakcji ze strony lokalnych "reżimowych" mediów partyjnych pokroju tvpis czy radiapis oraz pracujących tam "towarzyszy" propagandystów "wiernie" wypełniających przekaz egzekutywy "na odcinku" telewizji,radia i prasy. Zawsze warto być przyzwoitym. Ale dla  oportunistów i neofitów to obce zachowanie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ap - niezalogowany 2021-05-14 16:56:22

    A zapytałeś Pana Jana czy chciałby w organie dalej pracować? Na chwałę PiSu? Pytałeś?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama