Reklama

Hulajnogi elektryczne – jak się sprawdzają na przemyskich brukach?

18/08/2020 17:39

W pierwszą sierpniową sobotę na przemyskich ulicach hitem były elektryczne hulajnogi. Stało się tak za sprawą firmy Blinkee, która stworzyła mieszkańcom możliwość korzystania z trzydziestu ośmiu ogólnie dostępnych elektrycznych hulajnóg. W ten sposób Przemyśl dołączył do kilkudziesięciu polskich miast, w których ten środek lokomocji jest już popularny.

Postanowiliśmy zobaczyć, jak w praktyce elektryczne hulajnogi sprawdzają się na przemyskich brukach. Do przewidzenia było, że nowością najbardziej zainteresują się młodzi. Koło przystanku na ulicy Jagiellońskiej dwie nastolatki klikały w smartfony i męczyły się z uruchomieniem hulajnóg.

– Chciałyśmy się przejechać, więc tak jak napisano w instrukcji, pobrałyśmy aplikację i już[paywall] pół godziny się męczymy, żeby uruchomić hulajnogi. Próbowałyśmy się dodzwonić pod numer podany na ulotce, ale odzywa się tylko automat – skarżyły się dziewczyny, ale nie dawały za wygraną.

Ich koledzy szybciej rozgryźli system i już śmigali po alejkach na  skwerze Wyszehradzkim. Na Kościuszki jakiś nastolatek z trudem lawirował pomiędzy przechodniami i wreszcie dumny wjechał na Rynek. Największym szpanem jest jazda po Kazimierzowskiej, która w weekendy staje się zatłoczonym szlakiem spacerowym.

– Fajnie się jeździ, tylko trzeba uważać na ludzi, a najbardziej na małe dzieci, bo się plączą po chodniku. No i ważne, żeby nie przesadzić z czasem, bo kasa leci – mówi chłopak, który zakończył przejażdżkę koło fontanny na placu Niepodległości. Nieco inne zdanie ma starsza pani przyglądająca się nastolatkom na hulajnogach. – To w mieście powinno być zabronione, bo dzieci jeżdżą tak, że jeszcze się pozabijają albo krzywdę komuś zrobią. 

Co na to przepisy?

No cóż? W przypadku nowości, jakimi są elektryczne hulajnogi, nie po raz pierwszy życie wyprzedziło prawo. Potwierdza to Jan Geneja, komendant Straży Miejskiej w Przemyślu.

– Według przepisów prawa o ruchu drogowym użytkownik hulajnogi elektrycznej traktowany jest tak jak pieszy i ma takie same prawa i obowiązki, więc może się poruszać w miejscach przeznaczonych dla ruchu pieszych, czyli na terenie prywatnych posesji, po chodniku, w parku, w lesie, poboczem drogi, gdy nie ma chodnika, w miejscach nieobjętych zakazem ruchu, oczywiście zachowując zasady współżycia społecznego i dbając o bezpieczeństwo. Na razie nie mieliśmy żadnych niepokojących sygnałów od mieszkańców, ale będziemy obserwować, jak się rozwija sytuacja – zapewnia. 

Reklama

Czy to się przyjmie?

Późnym popołudniem w kilku miejscach, zwłaszcza w okolicach Starego Miasta, na chodnikach i placach stały hulajnogi z charakterystycznym zielonym podestem, co świadczyło o dużym zainteresowaniu nowym środkiem lokomocji, ale trochę czasu musi upłynąć i dopiero wtedy się okaże, czy przemyślanie zaakceptowali hulajnogi i będą je wykorzystywali na co dzień, czy będzie to tylko ciekawostka używana dla rozrywki.





Jak korzystać z hulajnogi?

Najpierw trzeba pobrać bezpłatną aplikację blinkee.city, za pomocą której można wypożyczyć hulajnogę. Następnie trzeba założyć konto w aplikacji, podpiąć kartę płatniczą i czekać na weryfikację. Potem należy się zalogować w aplikacji, znaleźć najbliższą hulajnogę i ją zarezerwować. Na dotarcie do pojazdu mamy 15 minut.

Kolejnym krokiem jest zeskanowanie QR kodu widocznego na hulajnodze i wtedy ona automatycznie się uruchomi. Po skończonej jeździe trzeba kliknąć w przycisk „Zakończ”. Tu uwaga – nie można zakończyć jazdy poza strefą. Chcąc to zrobić, należy wrócić do strefy, a licznik cały czas bije. Minuta jazdy kosztuje 49 groszy.

Poza tym naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 2,50 zł za uruchomienie hulajnogi oraz 9 groszy za minutę postoju.

Na początek hulajnogi będą w następujących miejscach: Rynek – urząd miejski, restauracja Rutyna, DH Szpak, Pub przy kładce pieszo-rowerowej, „blaszak” na os. Kmiecie. Na razie strefa użytkowania hulajnóg obejmuje Stare Miasto z przyległymi ulicami, główne ulice Zasania i ścieżki rowerowe. 

Reklama



JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Fhj - niezalogowany 2020-08-18 18:47:51

    Tematy zastępcze...na sesji nie byliście ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2020-08-18 19:04:16

    życie ma spóźniony "zapłon" ? czy też nie na "rękę" jest ostatnia sesja z "popisami radnych?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    adamsas_510 2020-08-18 20:02:12

    Dlaczego te hulajnogi są zostawiane, a wręcz porzucane gdziekolwiek?  Nawet na środku chodnika czy ścieżki rowerowej! Prośba do użytkowników hulajnóg: nie blokujcie chodników, parkujcie te hulajnogi na uboczu, NIE na chodniku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama