Reklama

Jarosławskie dla Niepodległej. Niezwykła wystawa na wiek wolności

16/11/2018 11:45

W jarosławskim muzeum Kamienica Orsettich od minionego piątku (9 bm.) oglądać można wystawę historyczną „Jarosławskie dla Niepodległej”. To zwieńczenie całorocznej akcji o tej samej nazwie, w którą zaangażowali się również mieszkańcy miasta. Wiele spośród prezentowanych eksponatów to udostępnione przez jarosławian rodzinne pamiątki.


fot.Muzeum w Jarosławiu
Otwarcie wystawy „Jarosławskie dla Niepodległej”.

– Wystawa  ma charakter wielowątkowy – informuje Ewelina Wojdyło z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. – Część pierwsza poświęcona jest walce o niepodległość: ziemianka żołnierska z wyposażeniem symbolizuje dom żołnierza w czasie wojny; część druga to wnętrze kawiarni z okresu I wojny światowej, która była miejscem spotkań, dyskusji i informacji ze świata. Te dwie przestrzenie łączą afisze i obwieszczenia o treści patriotycznej skierowane do mieszkańców Jarosławia. W pozostałych dwóch salach Muzeum zaaranżowano dwie wigilie: żołnierską i drugą we wnętrzach przytulnego domu mieszczańskiego. Słowo wigilia ma tutaj szersze znaczenie. Stół ubogo zastawiony był miejscem żywych dyskusji o drogach do niepodległości, symbolem oczekiwania na zmiany, odejścia starego znanego świata, a przede wszystkim łączności z walczącymi o Polskę braćmi. W obydwu częściach wystawy eksponowane są fotografie przekazane przez osoby prywatne, które odpowiedziały na apel wystosowany ze strony Muzeum oraz eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, m. in. fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku.

Reklama


fot.Muzeum w Jarosławiu
Fragment wystawy.

Wernisaż wystawy odbył sią w piątek, 9 listopada, o g. 17.  – Wystawę otworzył Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, którzy powitał przybyłych gości oraz podziękował osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania ekspozycji. Głos zabrali również Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan, który zaakcentował wagę pamięci o historii polskiej państwowości, w tym walk o niepodległość oraz pani Zofia Kostka-Bieńkowska, kurator wystawy, która opowiedziała o projekcie "Jarosławskie dla Niepodległej" i nowootwartej ekspozycji – mówi E. Wojdyło.


AM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama