W jarosławskim muzeum Kamienica Orsettich od minionego piątku (9 bm.) oglądać można wystawę historyczną „Jarosławskie dla Niepodległej”. To zwieńczenie całorocznej akcji o tej samej nazwie, w którą zaangażowali się również mieszkańcy miasta. Wiele spośród prezentowanych eksponatów to udostępnione przez jarosławian rodzinne pamiątki.

fot.Muzeum w Jarosławiu
Otwarcie wystawy „Jarosławskie dla Niepodległej”.
– Wystawa ma charakter wielowątkowy – informuje Ewelina Wojdyło z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. – Część pierwsza poświęcona jest walce o niepodległość: ziemianka żołnierska z wyposażeniem symbolizuje dom żołnierza w czasie wojny; część druga to wnętrze kawiarni z okresu I wojny światowej, która była miejscem spotkań, dyskusji i informacji ze świata. Te dwie przestrzenie łączą afisze i obwieszczenia o treści patriotycznej skierowane do mieszkańców Jarosławia. W pozostałych dwóch salach Muzeum zaaranżowano dwie wigilie: żołnierską i drugą we wnętrzach przytulnego domu mieszczańskiego. Słowo wigilia ma tutaj szersze znaczenie. Stół ubogo zastawiony był miejscem żywych dyskusji o drogach do niepodległości, symbolem oczekiwania na zmiany, odejścia starego znanego świata, a przede wszystkim łączności z walczącymi o Polskę braćmi. W obydwu częściach wystawy eksponowane są fotografie przekazane przez osoby prywatne, które odpowiedziały na apel wystosowany ze strony Muzeum oraz eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, m. in. fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku.

fot.Muzeum w Jarosławiu
Fragment wystawy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze