Któż z nas nie pamięta zaciekłej, podwórkowej gry „jeden na jeden”, kiedy słupkami były kamienie, cegły czy patyki, a w „luksusowej” wersji bramka narysowana kredą na murze? Gra „jeden na jeden” wciąż jest w cenie, bo pozwala uwalniać indywidualne zdolności młodych piłkarzy. W absolutnie profesjonalnej wersji na stadionie w Wiązownicy – pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej i organizacją Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej – odbył się taki turniej.
Jak napisali na swojej stronie internetowej organizatorzy: „Turniej gry 1x1 to inicjatywa mająca na celu przede wszystkim promocję indywidualnych zdolności zawodników, kształtowanie ich odwagi na boisku oraz zwrócenie uwagi trenerom klubowym, pracującym z dziećmi na fundamentalne znaczenie tego elementu sztuki piłkarskiej”.
Zawodniczki i zawodników można było zgłaszać w czterech kategoriach wiekowych – roczniki: 2013, 2014, 2015 i 2016. Do 30 czerwca br. przeprowadzone zostały turnieje regionalne, podczas których wyłonionych zostało po 16 zawodniczek i zawodników w każdej kategorii wiekowej do udziału w finale wojewódzkim, który dla Podkarpacia rozegrany został na obiektach KS Wiązownica. Finał ogólnopolski dla kategorii 2013 i 2014 rozegrany zostanie w październiku br.
W I edycji turnieju, w poprzednim sezonie, wzięło udział ponad 30 tys. uczestników z 13 województw. Najlepsi zawodnicy w kategoriach U-10 i U-11 reprezentowali województwa: podkarpackie, śląskie, małopolskie i łódzkie. Do organizacji II edycji turnieju zgłosiło się natomiast 14 województw: kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie.
Czym powinni wyróżniać się najlepsi? Z pewnością umiejętnością minięcia przeciwnika oraz skuteczną ofensywną grą. Aby jeszcze skuteczniej rozwijać wśród dzieci te zdolności, w tegorocznej edycji turnieju wprowadzono strefy, dzięki którym zawodnik broniący nie będzie mógł czekać na rywala pod swoją bramką. Zmiana ta ma zachęcić zawodniczki i zawodników do odważnej, proaktywnej gry. Co ważne, na najlepsze dryblerki i dryblerów czekają fantastyczne nagrody – pamiątkowe medale, puchary i upominki.
Jak już wspomnieliśmy, turniej finałowy dla województwa podkarpackiego odbył się w Wiązownicy, gdzie na stadionie miejscowego KS-u na ośmiu boiskach rywalizowała ponad setka uczestników w czterech kategoriach wiekowych. Obecny był prezes Podkarpackiego ZWPN Mieczysław Golba. Do finału dostali się najlepsi w turniejach regionalnych rozgrywanych na terenie całego województwa. Rywalizacja toczyła się przez cały dzień. Jako pierwsi do gry przystąpili chłopcy, a popołudniu do walki stanęły również dziewczynki.
Rozegrano około pół tysiąca 4-minutowych meczów na małych boiskach! Na koniec wręczone zostały medale oraz upominki dla wszystkich uczestników, a trójka najlepszych oraz król strzelców w poszczególnych kategoriach otrzymali dodatkowo puchary i statuetki.
Wśród rywalizujących nie zabrakło zawodniczek i zawodników z klubów z naszego regionu. Byli reprezentanci m.in.: JKS SMS Jarosław, SMS Przemyśl, Czarnych Oleszyce, SP Dumy Przemyśla, Perfektu Przeworsk, Orlika Przemyśl.
Na ogólnopolski turniej finałowy do Warszawy, który odbędzie się w październiku br., zakwalifikowały się najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy z roczników 2013 i 2014: Kacper Gałat, Adam Babiś, Zuzanna Żak i Natalia Trojnar. Ten drugi to zawodnik JKS SMS Jarosław, zaś N. Trojnar to wychowanka Perfektu Przeworsk, choć na turnieju reprezentowała barwy SMS Resovii Rzeszów.
Chłopcy:
Dziewczęta:
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze