Reklama

Jedne „perełki” odchodzą, będą kolejne?

Kolejna dwójka uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu błysnęła na ogólnopolskiej edukacyjnej arenie. Tym razem wśród najlepszych w Polsce znaleźli się Dominika Nazimek i Marcin Hamielec.

Dominika Nazimek jest uczennicą klasy IIIc. Nad jej postępami dydaktycznymi czuwają nauczyciele wiedzy o społeczeństwie i historii Jarosław Dyrda i Artur Derdziak. Niedawno została finalistką XVIII Olimpiady Wiedzy o Prawie, która odbyła się w Ostrołęce[paywall]. – Konkurs składał się z etapu: szkolnego, okręgowego i finału. Dostałam się tam jako jedna z dwóch osób z Podkarpacia. Najpierw zaliczyłam etap ustny, podczas którego musiałam odpowiedzieć na trzy pytania. Potem była część pisemna. Zostałam finalistką olimpiady, dzięki czemu mogę bez rekrutacji starać się o miejsce na kilku polskich uczelniach wyższych. Mam otwarte drzwi na przykład na wszystkie kierunki Uniwersytetu Jagiellońskiego i zamierzam z tego skorzystać. Wybiorę wydział prawa. To cenny, ale trudny kierunek studiów. Prawo łączy estymę do przedmiotów ścisłych i logicznego myślenia z przyjemnością uczenia się przedmiotów humanistycznych, bo choćby oratorstwo ma tu spore znaczenie – zdradziła Dominika.

Marcin „perełką” I LO

Sukces to chyba drugie imię Marcina Hamielca. Zajął znakomite 8. miejsce w 42. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej w specjalizacji „parlamentaryzm”, która odbyła się w Gdańsku. To czwarty kolejny finał po okiem nauczyciela historii w Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO i I Liceum Ogólnokształcącego Mariusza Fudały. Czwarty, ale, niestety, ostatni. – Rzeczywiście ostatni, bo niebawem zdaję maturę. Olimpiada historyczna to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych olimpiad w naszym kraju. W etapie szkolnym wystartowało aż pięć tysięcy osób. Do Gdańska z Podkarpacia dostało się ledwie sześć. Finał składał się z trzech części: napisania eseju na wybrany temat, interpretacji tekstu źródłowego oraz odpowiedzi na trzy wylosowane pytania – relacjonuje Marcin. – Największe problemy sprawił mi esej. Pisałem na temat wprowadzania poprawek do Konstytucji RP i Konstytucji 3 Maja. Poradziłem sobie jednak, bo dostałem ocenę bardzo dobrą. Miałem szczęście w losowaniu pytań, bo na takie byłem przygotowany – dodał. Marcin po maturze wybiera się na Uniwersytet Jagielloński, na wydział prawa.

Reklama

Dumny ze swojego podopiecznego jest nauczyciel historii M. Fudała. – Marcin jest prawdziwą perełką. Nie mogę jednak zapomnieć o pierwszej, z którą miałem do czynienia, a był nim Mateusz Gemra. Marcin przynosi splendor mojej skromnej osobie, zespołowi historyków w szkole i całemu liceum. Ma wszechstronne zainteresowania, bo oprócz nauki to także sport, w którym odnosi spore sukcesy.– podsumował M. Fudała.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    m - niezalogowany 2016-04-26 09:08:53

    Gratulujemy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama