W auli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyło się spotkanie autorskie promujące kolejny, drugi tom trylogii „Przemyśl miasto zabytków Wehikuł Czasu”.
Nazwa albumu nawiązuje do facebookowej grupy popularyzującej historię Przemyśla, która powstała w marcu 2019 r. Tom pierwszy został wydany przez MNZP w lipcu 2022 r. i obejmował lata 1880 – 1918. Tom drugi przedstawia ciekawy i jednocześnie najbardziej tragiczny okres w całej historii Przemyśla, zamknięty w przedziale lat 1918 – 1945. Jego stworzenie było dla autorów prawdziwym wyzwaniem. Ukazanie barwnej i wielokulturowej społeczności kilku narodów, ich życia, codziennych trosk i radości, nie pomijając także wydarzeń traumatycznych, okrutnych i rzucających swój ponury cień na historię naszego miasta, było nie lada wyzwaniem[paywall].
– Powstanie tej publikacji nie byłoby możliwe, gdyby nie przychylność dyrekcji Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, wsparcie dla tego projektu, zaufanie i pomoc, jaką otrzymujemy. Ogromne podziękowania dla pana dyrektora Jana Jarosza
Reklama
– powiedział jeden z autorów Marek Janowski. Oprócz niego nad drugim tomem pracował zespół autorski w składzie: Lucjan Fac, Karol Kicman, Iwona Poliszak, Marek Król i Piotr Michalski.
Warto wspomnieć, że najcenniejsze zdjęcia w tym albumie pochodzą z prywatnych kolekcji i rodzinnych albumów przemyślan. Każda osoba, która się podzieliła swoimi zdjęciami, jest także współautorem tej publikacji.
Obecnie trylogia „Przemyśl miasto zabytków Wehikuł Czasu” to dwa tomy, 826 stron i ponad 600 zdjęć, map i ilustracji. Wszystko to wydane w albumach o najlepszej możliwej jakości druku, jaka jest dostępna w Polsce. Teraz przed autorami praca nad finałowym trzecim albumem, obejmującym lata 1945 – 1990.
– Zachęcamy do podzielenia się z nami fotografiami przedstawiającymi Przemyśl w tym okresie. Stwórzmy ten album wspólnie!
– podsumował M. Janowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze