Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach po raz kolejny gościł u siebie reprezentantów szkół rolniczych z różnych rejonów Polski, którzy stanęli w szranki o laur zwycięstwa w czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego Slow Food 2025. Na stołach tym razem królowała... kasza.
Kasza może stanowić doskonałą bazę do zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych, a także być wyśmienitym dodatkiem do innych potraw. O tym, że to wszechstronny składnik, który można wykorzystać na wiele sposobów, przekonywali uczestnicy IV Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego Slow Food 2025, który w tym roku przeprowadzony został pod hasłem „Słodka kasza – tradycja w nowoczesnym wydaniu”.
W murach oleszyckiej placówki 20 maja spotkało się sześć dwuosobowych reprezentacji szkół rolniczych z różnych rejonów Polski. Każda drużyna miała za zadanie zaproponować deser talerzowy z kaszą gryczaną. Liczyło się, by przedstawić nowoczesny i kreatywny pomysł na wykorzystanie tego prostego i zdrowego składnika bazowego. Koncepcje były różne, więc jurorzy nie mieli łatwego zadania. Ostatecznie musieli jednak rozstrzygnąć, kto z zadaniem poradził sobie najlepiej.
Profesjonalne jury, złożone z uznanych szefów kuchni i przedstawicieli firm wspierających, w składzie: Andrzej Węgierak (Kresowa Osada, Basznia Dolna), Maciej Gołdyn i Piotr Łysik (Restauracja Zamkowa w Krasiczynie), Marlena Zalewska (Fundacja Banku Spółdzielczego w Lubaczowie), Grzegorz Kropop (firma De Heus) i Adam Socha (firma Develey) uznało, że daniem numer jeden jest deser „Czekoladowo-gryczana rozkosz”, zaproponowany przez duet Nela Blicharz i Anastasiia Skoryk z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu (opiekun Magdalena Senczyna-Hułas). Drugie miejsce na podium zajęła „Słodka kasza otulona miodowymi jabłkami w towarzystwie żelki malinowej” – dzieło[paywall] Adriana Osucha i Eweliny Gurak (opiekun Agata Dudzińska) z ZSCKR w Oleszycach, a trzecie „Miniserniczki z kaszą gryczaną, lodami i popcornem” w wykonaniu Julii Gąsowskiej i Daniela Krasnodębskiego (opiekun Angelika Smolewska) z ZSCKR w Sokołowie Podlaskim. Wyróżnienie powędrowało natomiast do ZSCKR w Okszowie za „Serniczek gryczano-limonkowy na fasolowo-gryczanym brownie”, przygotowany przez Aleksandrę Kogut i Wiktorię Malinowską (opiekun Magdalena Szmit).
W konkursie zaprezentowały się także drużyny z Bystrej oraz Chrobrza, prezentując wysoki poziom techniczny, kreatywność i szacunek do lokalnych surowców. Jak zauważyli jurorzy, poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a młodym pasjonatom kulinariów nie brakowało kreatywności.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego, a okrasił je pokaz cukierniczy „Mroźna magia deserów” z wykorzystaniem ciekłego azotu, w wykonaniu cukiernika Konrada Korszly.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze