Reklama

Kasza w roli głównej, czyli ogólnopolskie sukcesy młodych adeptów sztuki kulinarnej [ZDJĘCIA]


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach po raz kolejny gościł u siebie reprezentantów szkół rolniczych z różnych rejonów Polski, którzy stanęli w szranki o laur zwycięstwa w czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego Slow Food 2025. Na stołach tym razem królowała... kasza.


Kasza może stanowić doskonałą bazę do zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych, a także być wyśmienitym dodatkiem do innych potraw. O tym, że to wszechstronny składnik, który można wykorzystać na wiele sposobów, przekonywali uczestnicy IV Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego Slow Food 2025, który w tym roku przeprowadzony został pod hasłem „Słodka kasza – tradycja w nowoczesnym wydaniu”.
W murach oleszyckiej placówki 20 maja spotkało się sześć dwuosobowych reprezentacji szkół rolniczych z różnych rejonów Polski. Każda drużyna miała za zadanie zaproponować deser talerzowy z kaszą gryczaną. Liczyło się, by przedstawić nowoczesny i kreatywny pomysł na wykorzystanie tego prostego i zdrowego składnika bazowego. Koncepcje były różne, więc jurorzy nie mieli łatwego zadania. Ostatecznie musieli jednak rozstrzygnąć, kto z zadaniem poradził sobie najlepiej.

Profesjonalne jury, złożone z uznanych szefów kuchni i przedstawicieli firm wspierających, w składzie: Andrzej Węgierak (Kresowa Osada, Basznia Dolna), Maciej Gołdyn i Piotr Łysik (Restauracja Zamkowa w Krasiczynie), Marlena Zalewska (Fundacja Banku Spółdzielczego w Lubaczowie), Grzegorz Kropop (firma De Heus) i Adam Socha (firma Develey) uznało, że daniem numer jeden jest deser „Czekoladowo-gryczana rozkosz”, zaproponowany przez duet Nela Blicharz i Anastasiia Skoryk z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu (opiekun Magdalena Senczyna-Hułas). Drugie miejsce na podium zajęła „Słodka kasza otulona miodowymi jabłkami w towarzystwie żelki malinowej” – dzieło[paywall] Adriana Osucha i Eweliny Gurak (opiekun Agata Dudzińska) z ZSCKR w Oleszycach, a trzecie „Miniserniczki z kaszą gryczaną, lodami i popcornem” w wykonaniu Julii Gąsowskiej i Daniela Krasnodębskiego (opiekun Angelika Smolewska) z ZSCKR w Sokołowie Podlaskim. Wyróżnienie powędrowało natomiast do ZSCKR w Okszowie za „Serniczek gryczano-limonkowy na fasolowo-gryczanym brownie”, przygotowany przez Aleksandrę Kogut i Wiktorię Malinowską (opiekun Magdalena Szmit).
W konkursie zaprezentowały się także drużyny z Bystrej oraz Chrobrza, prezentując wysoki poziom techniczny, kreatywność i szacunek do lokalnych surowców. Jak zauważyli jurorzy, poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a młodym pasjonatom kulinariów nie brakowało kreatywności.

Reklama


Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego, a okrasił je pokaz cukierniczy „Mroźna magia deserów” z wykorzystaniem ciekłego azotu, w wykonaniu cukiernika Konrada Korszly.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/06/2025 08:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama