Reklama

Kolej zablokowała dojazd do domów i działek [ZDJĘCIA]

11/04/2019 20:00

2 kwietnia z samego rana PKP zablokowało przejazd przez torowisko u zbiegu ulic Tarniowej i Stawowej. Teraz właściciele domów i działek znajdujących się przy tej drugiej nie mają do niej dojazdu, a kolej odsyła ich do ulic, które są praktycznie nieprzejezdne. Władze miasta zapowiadają interwencję w PKP.

Pan Emil wspomina, że przejazd ten został zdelegalizowany w okresie stanu wojennego. – Wiadomo, nikt wtedy nikogo o zdanie nie pytał – mówi.

Faktycznie przejazd istniał nadal i ludzie z niego korzystali. Od blisko 20 lat użytkownicy napotykają jednak na różne trudności ze strony PKP. Do tej pory stronom nie udało się dojść do porozumienia. Kolej na różne sposoby utrudniała mieszkańcom życie. W pewnym momencie wkopała metalowe słupy[paywall] na przejeździe. Ludzie sami je usunęli, aby choć osobówką móc przejechać. Z powodu tych utrudnień nawet służby ratownicze mają problemy. W 2012 r. doszło tu do pożaru traw, a w notatce sporządzonej przez strażaków można przeczytać: „Utrudniony dojazd przez przejazd kolejowy, spowodowany wkopanym słupem metalowym na przejeździe”.

Reklama

Decyzja podjęta zza biurka

W niedzielę, 31 marca, znów doszło do pożaru. Spłonął murowany dom, który – jak opowiadają sąsiedzi – służył właścicielom jako dom letniskowy. Wtedy jeszcze była możliwość pokonania torów samochodem.

Sytuacja diametralnie zmieniła się we wtorek, 2 kwietnia. Ok. godz. 8 rano koparka wykopała dwa głębokie doły po obu stronach przejazdu. Zlecenie miało wydać PKP. Od tego momentu przejazd jakimkolwiek pojazdem lub przejście piesze jest niemożliwe. Mieszkańcy nie dostaną się do swoich domów, działkowicze do ogrodów, a rolnicy do pól.

Reklama

Według mapy do Stawowej prowadzą ulice: Przemysłowa i Ułańska, ale de facto istnieją one tylko na planie. Ułańska jest zwykłą drogą polną, a Przemysłowa jest w fatalnym stanie – nie jest to droga asfaltowa, ale utwardzona różnego typu materiałami: trylinką i tłuczniem. Nie nadaje się do codziennych przejazdów autem osobowym. I o ile w lecie można ją pokonać, jadąc z prędkością 10 km/h, to zimą stanie się to zupełnie niemożliwe.

Przejazd leży wzdłuż linii kolejowej 102. Jak twierdzą nasi rozmówcy, obecnie nie kursują tędy ani pociągi pasażerskie, ani towarowe. Pobliska myjnia wagonów również nie działa. Czasem przejeżdżają tylko drezyny stowarzyszenia Linia102. Nigdy nie było tu żadnych wypadków ani kolizji. Dlaczego więc wspomniany przejazd nie może nadal istnieć? W jaki sposób ludzie mają się dostać do swoich działek, domów i upraw? Co z ewentualnym dojazdem karetki lub innych służb ratunkowych? Nie sposób odnieść wrażenia, że decyzja została podjęta zza biurka i nikt nie pochylił się nad stanem faktycznym i życiem mieszkańców.

Reklama

Dojazd innymi drogami

PKP zdaje się nie widzieć tych problemów. – We wskazanej lokalizacji nie ma legalnego przejazdu kolejowo-drogowego. Przekraczanie torów w tym miejscu jest więc niedozwolone i stanowi zagrożenie życia ludzkiego – twierdzi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dodaje, że ruch kolejowy na tej trasie się odbywa. – Na tym odcinku odbywają się jazdy manewrowe, prowadzona jest obsługa bocznicy. Średniodobowo jest około 40 jazd manewrowych.  Ponadto linia kolejowa nr 102 planowana jest do rewitalizacji, czego efektem będzie między innymi zwiększenie ruchu pociągów na całej trasie – mówi D. Szalacha.

Reklama

PKP argumentuje, że mieszkańcy mają możliwość dojazdu innymi drogami, ale „inną kwestią jest jakość dróg lokalnych”. – Ważne jest, by o ich stan odpowiednio dbali właściciele i zarządcy– podkreśla D. Szalacha.

O sytuacji poinformowaliśmy urząd miejski. Jego rzecznik Witold Wołczyk zauważył, że remont którejkolwiek z pozostałych dróg dojazdowych wymaga sporych pieniędzy, a poza tym nie da się tego zrobić w ciągu tygodnia lub dwóch. – Będziemy interweniować w PKP, aby udostępniło ten przejazd mieszkańcom – zapowiada.


fot.Paweł Bugira


fot.Paweł Bugira
Ul. Ułańska.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Końduktor - niezalogowany 2019-04-11 20:43:24

    Kolej zbliża ludzi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Cysiu - niezalogowany 2019-04-12 08:20:34

    Trzeba zrobis droge na ulicy ulanskiej a nie na papie ulica jest a ogolnie jej niema same krzaki a biegnie ona od Słowackiego az do szkoly rolniczej i rozgalezia sie tam gdzie mieszkancy maja dojazd do domow

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maszynista - niezalogowany 2019-04-12 10:59:01

    W końcu skończyło się nielegalne przejeżdżanie przez tory. Ile razy mamy trącić na auta w których kierowcy nie patrzą czy coś jedzie po torowisku. Jest coraz więcej manewrów z wagonami tamtędy z stacji Bakończyce Postojowe. Zresztą nie tylko mieszkańcy i użytkownicy działek tam jeżdżą ale również amatorzy uciech w samochodzie którzy nie patrzą na pociągi tylko myślą o muszli :-) Przejazd dziki, nieoznakowany. Postawił bym jeszcze zasieki I dół dodatkowo rozkopał na 5 metrów, bo znając życie pomysłowość ludzi to i tak będą tamtędy jeździć. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama