Reklama

Kolejny przemyślanin generałem Straży Granicznej

W poprzednim numerze informowaliśmy o odebraniu przez przemyślanina pułkownika Roberta Inglota, obecnie komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, aktu nominacji na generała SG. Nie był to jednak jedyny przemyski akcent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Prezydent RP Andrzej Duda awansował w przeddzień święta Straży Granicznej (15 maja br.) trzech przedstawicieli Straży Granicznej na wyższe stopnie oficerskie. O nominacji na generała brygady SG Roberta Inglota napisaliśmy w poprzednim numerze. R. Inglot karierę zaczynał w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu. W przeszłości był m.in. komendantem placówek SG w Medyce i Korczowej[paywall].

Tego samego dnia wyższą szarżę z rąk A. Dudy otrzymał także inny przemyślanin – płk SG Andrzej Prokopski, który jest komendantem największego terytorialnie w Polsce oddziału  Straży Granicznej, czyli Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Służbę pełni na wodzie, więc mianowany został na stopień zgodny ze stopniami w Marynarce Wojennej. Został kontradmirałem Straży Granicznej. Stopień odpowiadający generałowi brygady w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych.

Reklama

– To między innymi właśnie dzięki panów służbie i pracy możemy od lat mówić, że wypełniamy nasze obowiązki jako państwo, które jest państwem granicznym Unii Europejskiej i państwem granicznym strefy Schengen – powiedział prezydent A. Duda.

Przemyślanin, kontradmirał SG Andrzej Prokopski ukończył Uniwersytet Rzeszowski na Wydziale Pedagogicznym. W Straży Granicznej służy od 1999 r. Był m.in. komendantem Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, pracował także na stanowisku radcy w strukturze zarządu granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie. Jako komendant Morskiego Oddziału SG koordynuje działania funkcjonariuszy realizowane w ramach Konferencji Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego oraz Europejskiego Forum Funkcji Straży Przybrzeżnej. To pod jego nadzorem udało się zatrzymać kilkudziesięciu groźnych przestępców, przejąć hurtowe ilości narkotyków, papierosów i przedmiotów skradzionych poza granicami Polski.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2020-05-27 09:24:10

    Przy obecnej władzy żaden powód do dumy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    g - niezalogowany 2020-05-27 10:23:51

    Szybki awans. Czyż to nie jest efekt powiązań rodzinnych z byłym komendantem z Huwnik?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2020-05-27 16:58:12

    W ramach programu "garb +"   Rodzina na Swoim.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama