Reklama

Konkurs na Recenzję Literacką „Fascynująca wakacyjna książka” rozstrzygnięty

30/10/2022 16:12

W ostatnim dniu IV Festiwalu Książki „Między pokoleniami”, ogłoszono wyniki Konkursu na Recenzję Literacką „Fascynująca wakacyjna książka”, zorganizowanego przez Przemyską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Oddział w Przemyślu.

Uroczystość odbyła się w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Grodzkiej 8. Konkurs był adresowany do dzieci od lat 10, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców miasta i powiatu przemyskiego, a jego celem było kształtowanie umiejętności omawiania i oceny dzieła literackiego, propagowanie czytelnictwa oraz aktywizowanie społeczności lokalnej.

Wpłynęło 14 recenzji, które oceniły polonistki: dr Małgorzata Wilgucka z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu oraz Monika Maziarz z Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Po przeczytaniu tekstów jurorki postanowiły przyznać po trzy nagrody w trzech kategoriach: dzieci, młodzież i dorośli.

Reklama

W kategorii dzieci I nagrodę zdobył Dominik Holbój za recenzję książki Renaty Piątkowskiej „Hebanowe serce”. II nagrodę otrzymała Nina Kielar za recenzję książki Jenny Han „Tego lata stałam się piękna”. III nagrodę zdobyła Daria Węcław za recenzję książki Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”.

W kategorii młodzież I nagrodę otrzymała Julia Kowal za recenzję książki Remigiusza Mroza „Vestmanna, t. 2, Połów”. II nagrodę zdobyła Sylwia Szymaszek za recenzję książki Marie Kondo „Magia sprzątania”. III nagrodę otrzymała Malwina Żurawska za recenzję książki Christiane Felscherinow „My, dzieci z dworca ZOO”.

Reklama

W kategorii dorośli I nagrodę zdobyła Bernardyna Banaś za recenzję książki Teresy Paryny „Rozmowa z rzeką”. II nagrodę otrzymała Anna Rasiej za recenzję książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali „Drewniak”. III nagrodę zdobyła Helena Warda za recenzję książki Kristin Hannah „Wielka samotność”.

Główną nagrodą w konkursie była publikacja fragmentów prac laureatów pierwszych nagród na łamach „Życia Podkarpackiego”:


Książka pt. „Hebanowe serce” jest raczej smutna, ale gorąco zachęcam wszystkie dzieci i dorosłych do jej przeczytania. Przeczytałem ją w czasie wolnym, czyli na wakacjach, dlatego chciałbym docenić to, co mam, czyli własną rodzinę, kolegów, swoje łóżko, pokój, różne atrakcje, wyjazdy oraz przyjemności i to, że nie muszę uciekać przed nikim i przed niczym. Cieszę się, że nie muszę żyć w strachu. Każdy z nas powinien docenić to, co ma w życiu.

Reklama

(Dominik Holbój, I nagroda w kategorii dzieci)



Autor kryminału pozwolił czytelnikom zagłębić się w pozornie monotonną i nieintrygującą społeczność Vestmanny. Mróz postarał się, by czytelnicy nie mogli szybko „połączyć kropek”, i nie zdradzał prawdziwego rozwiązania aż do końca. Rozwinął dużo, mogłoby się wydawać, nieznaczących wątków, które miały wpływ na dalszą część historii. Cienka granica między protagonistami a antagonistami została już od początku zatarta, i aż do końca nie jest widoczna.

(Julia Kowal, I nagroda w kategorii młodzież)

Reklama

 

Płynąc z nurtem „Rozmowy z rzeką”, podziwiam miejsca, które pięknymi tradycjami wpisały się w dzieje nadsańskiego grodu, ale i te zapomniane. Z kolejnych liryków niejednokrotnie wyczytuję więcej o Przemyślu niż ze stronic przewodników. Metaforyczne obrazy odsłaniają wyjątkową scenerię miasta, sekrety zaułków, klimat ulic, placów, kamienic, „willi arystokratek”, ukazując jak w zwierciadle zmieniającą się rzeczywistość ekonomiczną, kulturową i intelektualną.

(Bernardyna Banaś, I nagroda w kategorii dorośli)



Reklama


MM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama