Reklama

Kultura w autobusie, czyli konflikt pokoleń

12/02/2016 10:33

Nie wszyscy wiedzą, jak należy się zachować w autobusach MZK czy PKS. Problematyczne bądź irytujące bywają m.in. następujące zachowania pasażerów: blokowanie drzwi, słuchanie głośnej muzyki, rozmowy przez telefon komórkowy, śmiecenie, nieuprawnione korzystanie z miejsca dla inwalidy, brak szacunku dla osób starszych, kobiet w ciąży, matek z małymi dziećmi.

W pewnych sytuacjach o jakości usług, z których korzystamy, decydujemy po części sami. Stwierdzenie to dotyczy bezsprzecznie transportu publicznego. Wpływ na jakość komunikacji miejskiej, podmiejskiej, połączeń dalekobieżnych ma nie tylko nowoczesny tabor, dostępność oferty komunikacyjnej, zachowanie kierowców, włączona klimatyzacja bądź ogrzewanie. Wiele zależy od nas samych.

Wymagasz kultury, zachowaj ją sam

W jednym z autobusów PKS (kurs Przemyśl – Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Dolne – Przemyśl) pojawił się apel: „Wymagasz kultury, zachowaj ją sam”. Kierowca zapytany o przyczynę zamieszczenia w pojeździe tejże prośby wskazał na niewłaściwe zachowanie się młodzieży: śmiecenie, przyklejanie do siedzeń gum do żucia itp. – Poprawa jest – stwierdził.

Reklama

Pasażerowie ignoranci dają się we znaki współpasażerom na prowincji i w wielkich miastach. W Warszawie Zakład Transportu Miejskiego w ramach kampanii edukacyjnej „Pomyśl o innych, nie jesteś tu sam” umieścił w minionych latach w autobusach i tramwajach plakaty z hasłami: „Obywatelu, nie stój murem”, „Obywatelu, to nie dyskoteka”. 

Problem osób starszych

Mieszkanka Pikulic od kilku lat przygląda się „regułom gry” obowiązującym nieformalnie w przemyskiej komunikacji miejskiej. Korzysta z linii nr 8, jadąc do pracy i wracając z niej. – Młodzi ludzie, uczęszczający do renomowanych przemyskich szkół, co wynika z ich rozmów, nie mają ogłady, nie pamiętają o szacunku należnym seniorom. Spotykam się z tym, iż miejsca siedzące są zajęte przez młodzież, a osoby w podeszłym wieku stoją obok. Rozumiem, że każdy może mieć gorszy dzień, źle się czuć, jednak nie notorycznie. Obserwuję reakcje ludzi starszych, którzy kwitują sytuację słowami: „Siedź, siedź, na starość będziesz stał”. Dziwi mnie ogólna znieczulica – nikt nie wstawia się za seniorami, kobietami w ciąży.

Reklama

– To nieprawda – ripostuje uczennica I LO[paywall]. – Ja i wielu moich znajomych ustępujemy miejsca starszym, jednak często słyszymy w odpowiedzi: „Dziękuję, już się w życiu wysiedziałam/wysiedziałem”. – Jeżdżąc przez trzy lata do gimnazjum – opowiada inna licealistka – stojąc rano w autobusie, na przykład „dwunastce”, z nosem przy szybie z powodu braku miejsca, słyszałam uszczypliwe uwagi przepychających się pań w podeszłym wieku, które stwierdzały: „Zero kultury i szacunku dla starszych”. Tymczasem nie było gdzie się przesunąć. Niejednokrotnie na przystanku musiałam wysiadać, by inni opuścili pojazd, wsiadać ponownie i tak do samej szkoły.

Oto kolejna opinia młodego człowieka: – Niektórzy mają „zaklepane” miejscówki w autobusie, przynajmniej tak im się wydaje – skarży się gimnazjalista. – Bywa, że jedzie prawie pusty autobus, wchodzi osoba starsza i oczekuje opuszczenia konkretnego miejsca. Nie rozumiem tego – dodaje.

Reklama

Jak widać szwankuje komunikacja, nie miejska itp., lecz werbalna i pozawerbalna przede wszystkim pomiędzy pokoleniami. Zdroworozsądkowe myślenie – to jedyne, co może tu pomóc. W odniesieniu do opisanych powyżej realiów, a także sytuacji jedynie wzmiankowanych (np. uciążliwych dla innych rozmowach telefonicznych) cisną się na usta słowa, które padły już wcześniej: „Wymagasz kultury, zachowaj ją sam”.


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mój nick - niezalogowany 2016-02-12 11:11:10

    Młodzi ludzie i młodzi ludzie...jeżdżę autobusem do pracy i zawsze stoję co by sobie posiadali starsi..też obserwuję jak drą ryją przez telefon do Jadźki czy innej, jak stoją zaraz przy drzwiach co by szybciej zając miejsce- wysiąść wtedy trzeba umieć .. zawsze zajmują miejsca wewnętrzne bo wtedy nikt się nie wciśnie pod okno bo ewentualnie leżą tam ich tobołki! Młodych nie bronię bo się zdarza ale częściej jeżdżą jednak starsi. O higienie osobistej nie wspomnę bo się czasem idzie obrzygać .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miła - niezalogowany 2016-02-12 11:32:34

    Jestem poirytowana zachowaniem i mentalnością ludzi. To że ktoś ma np. 16 lat nie ma prawa usiąść w komunikacji miejskiej ? Płacę za bilet to jak najbardziej mam prawo sobie usiąść, to że ktoś jest młody nie świadczy o tym że ma stać w autobusie. Na własnym przykładzie: jak wracam z pracy po 13,5h - praca fizyczna, nikt mi nie ustąpi, jak źle się czuje , mam zakupy , mam jak najbardziej prawo żeby siedzieć i nie ustąpić miejsca babci której nic się nie stanie jak postoji jeden czy dwa przystanki.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    a - niezalogowany 2016-02-12 12:42:12

    szkoda tylko, że większość tych seniorów jak leci na szmaty czy na rynek to nie patrzą na nic.. a w autobusie jednego przystanku nie wystoi...  każdy kto płaci za bilet ma prawo siedziec.. a ze miejsc dla kazdego nie starczy to juz trudno... wiekszosc seniorow rozpycha sie i traktuje komunikacje miejska jak swoja wlasna... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama