Po wielu interwencjach, kłótniach, ale i błagalnych prośbach kupcy z przemyskiego „zieleniaka” niebędący rolnikami odetchnęli z ulgą. Wreszcie administracja targowiska podpisała z nimi umowy na dzierżawę pawilonów lub straganów handlowych.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS) wystosował w sprawie „Zielonego Rynku” interpelację do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna.
Zapytał w niej m.in. o to, czy prawdą jest, że miejsca na rynku straciło wiele osób, które sprzedawały tam 10, 15, a nawet prawie 30 lat? Jeśli tak, to dlaczego, kto zajął ich miejsce i na jakiej podstawie?[paywall]
Poprosił również o informację, ile nowych osób od stycznia 2021 roku sprzedaje na rynku, a ile zrezygnowało, ile zostało pozbawionych takiej możliwości. Nie omieszkał zadać pytania, co to znaczy, że osoba ma status rolnika i również otrzymała możliwość sprzedaży na rynku?
– Przez kilka dni spotykałem się z wieloma osobami, które sprzedają bądź sprzedawały w tym miejscu. Zrobiło mi się ich żal i jednocześnie przykro, tak po prostu, po ludzku. Powiem szczerze, że nie wiedziałem, jak się zachować, rozmawiając ze starszą panią, która ze łzami w oczach mówiła mi, że może zostać całkiem pozbawiona miejsca, w którym przepracowała około 30 lat – powiedział M. Kamiński.
Handlujący na zieleniaku kupcy niebędący rolnikami winą za taki stan rzeczy obarczali pospołu prezydenta miasta W. Bakuna oraz administrację targowiska. Prezydent miasta o podpisywaniu umów z nim poinformował za pośrednictwem Facebooka.
Napisał m.in.: „Od kilku tygodni (w zasadzie od zakończenia przebudowy targowiska „Zielony Rynek”, a w tej chwili „Mój Rynek”) pojawiały się głosy o możliwości utraty miejsc zajmowanych przez wieloletnich najemców targowiska.
Wynikało to głównie z faktu, że zgodnie z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich administrator targowiska musiał wykazać, że co najmniej 51 procent miejsc na targowisku wykorzystywane jest przez rolników.
Takie też działania podjął administrator, czyli Przemyska Gospodarka Komunalna. W rezultacie osoby będące rolnikami otrzymywały umowy na czas nieokreślony, a osoby niebędące rolnikami otrzymywały umowy na czas określony (3 miesiące) do czasu, aż wskaźnik 51 procent zapełnienia targowiska przez rolników zostanie osiągnięty.
Po analizie zawieranych umów osiągnęliśmy wymagane do projektu 51 procent, a więc pozostałe umowy, również z osobami niebędącymi rolnikami, a mającymi prawo do straganu czy pawilonu, będą podpisywane również na czas nieokreślony.
Reasumując: nikt uprawniony do przyznania mu lokalu (ze względu na wcześniejsze dzierżawienie powierzchni handlowej) nie pozostanie bez miejsca do handlu, a osoby, które nie miały takiej umowy, a będą chciały korzystać z możliwości handlu na targowisku, będą oczekiwać w kolejce na ewentualne zwolnienie części handlowej przez najemców (...)”.
Na tym samym portalu społecznościowym zripostował mu poseł M. Rząsa (KO).
„Jednej rzeczy nie rozumiem. Nie byłoby lepiej od razu wyłożyć karty na stół, czytelnie, na piśmie, czarno na białym przedstawić handlującym przyszłe zasady. Przed podjęciem interwencji prosiłem zainteresowanych o korespondencję w tej sprawie. Oświadczyli, że żadnego pisma czy komunikatu nie otrzymali. Proszę wybaczyć Panie Prezydencie, ale nie sądzę, żeby media społecznościowe były najlepszym miejscem ciągłego tłumaczenia intencji urzędu. A to w sprawie zimy, procesu sądowego i odsetek, teraz Zielonego Rynku”.
– Bardzo dziękuję w imieniu swoim i kolegów, których reprezentowałem, panu przewodniczącemu rady Maciejowi Kamińskiemu za interwencje w naszej sprawie. Za uratowanie naszych miejsc pracy i za to, że zostajemy na swoich miejscach, które mamy od wielu lat. Dziękujemy wszystkim radnym, którzy nas wspierali i byli z nami do ostatniej chwili, choćby panowie Robert Bal, Dariusz Lasek czy Janusz Zapotocki. Pomocy szukaliśmy także u posła Marka Rząsy, który również nam nie odmówił. Widać, kto liczy się z ludzką krzywdą – powiedział jeden z handlujących Robert Garczyński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brawo dla Przewodniczącego Kamińskiego ! Bardzo dziękujemy !
Brawo dla Przewodniczącego Kamińskiego ! Dziękuję !
Tylko opłacający składkę KRUS powinni mieć prawo handlu na ZIELENIAKU prawdziwi producenci żywności a nie handlujący używanymi ciuchami..
Dziekuje Panie Przewodniczacy.Bede pamietac.
Super wiadomość, gratulacje dla tych co pomogli, szczegolnie dla radnego Kamińskiego.
No Kamiński to jest gość może kiedyś Prezydentura udziela się gość...
Na biskupa ! On ma większą władzę i piniądze niż prezydent.
Ani chybi, ex marszałek Członek może już powoli pakować swoje zabawki sejmowe, bo znalazł godnego zastępcę. Jest tylko małe ale: czy imć Kamiński pójdzie na kasę stanowiącą 40 % jego obecnych apanaży? Prezydent miasta to też żaden biznes. Pozostaje "polityka" na prowincji, albo fucha na Nowogrodzkiej, ale jak stamtąd wygryżć gwiazdę z Radymna?
Kaminski jest najlepszy.Nie wazne za ile i gdzie.Najwazniejsi sa dla niego ludzie.Daje z siebie wszystko.I nie stosuje zadady:Czy sie siedzi czy sie lezy to kasa sie nalezy.Chcielibysmy zeby na prezydenta.Ale czas pokaze.Jesli ludzie beda chcieli ?Gdyby zostal kandydatem przed dwoma laty to mielibysmy prezydenta z prawdziwego zdarzenia.I miasto mialoby dzis kase, no dalby z siebie wszystko.Rynek jest tego przykladem.
INTERPELACJA ZAŁATWIŁA SPRAWĘ,SPRAWĘ KTÓRA BYŁA W TOKU , OJ PISMAKU, I MOŻE NIE KUPCY A SPRZEDAWCY..
Na Zieleniaku powinien obowiązywać zakaz handlu towarami innymi niż produkty rolne i takimi związanymi z produkcją rolną. Może faktycznie nie muszą być to rolnicy bo produktami rolnymi handlują również mieszkańcy miasta.
Brawo dla Pana Radnego Macieja Kamińskiego i innych radnych którzy pomagali i nadal pomagają.Oby Pan Kamiński zdecydował się kandydatowac na Prezydenta ma u Mnie głos i moich znajomych.
Łubu dubu, Łubu dubu "Kamiński jest najlepszy", "Brawo dla Pana Radnego Macieja Kamińskiego" , "Oby Pan Kamiński zdecydował się kandydatowac na Prezydenta" I wszystko jasne ! Poziom lizusostwa - aż mdli.
Brawo dla Przewodniczącego Kamińskiego ! Bardzo dziękujemy !
Brawo dla Przewodniczącego Kamińskiego ! Dziękuję !
Tylko opłacający składkę KRUS powinni mieć prawo handlu na ZIELENIAKU prawdziwi producenci żywności a nie handlujący używanymi ciuchami..