Reklama

Liga Robotyki, czyli przyjemne z pożytecznym

04/11/2019 09:42

22 października wystartował drugi sezon Międzyszkolnej Ligi Robotyki. To wydarzenie wpisujące się w panującą od jakiegoś czasu w mieście modę na programowanie i roboty. Czy zaowocuje ona w jakiś wymierny sposób, tego nie wiadomo. Na razie jest świetna zabawa połączona z nauką.

Nie od dziś wiadomo, że tak zwane IT (od ang. information technology) to jedna z najbardziej perspektywicznych dziedzin ludzkiej aktywności. Programiści, specjaliści od robotyki i innych zaawansowanych technologii to jedni z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy specjalistów, a możliwości ich rozwoju oraz zarobkowania są ogromne. Dlatego należy przyklasnąć[paywall] wszystkim inicjatywom, które skłaniają młodych ludzi z naszego regionu do zainteresowania się tymi dziedzinami.

A do takich przedsięwzięć należy Międzyszkolna Liga Robotyki. W jej ramach uczniowie jarosławskich podstawówek mają skonstruować oraz zaprogramować z klocków lego mobilne roboty. Następnie wystawiają je do tzw. walki sumo. Polega ona na tym, że dwa roboty stają naprzeciw siebie w niewielkim okręgu i mają za zadanie wypchnąć przeciwnika poza jego obręb. To z pozoru błahe ćwiczenie wymaga sporo pomysłowości i kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Młodzież musi wykorzystać i systematycznie poszerzać swoją wiedzę z zakresu programowania, ale także dziedzin pokrewnych, matematyki, mechaniki czy fizyki – nawet jeśli wiedza przyswajana jest tu nierzadko intuicyjnie, bez tablic i wzorów. Co więcej, tworząc robota, uczniowie jarosławskich podstawówek uczą się zdrowej rywalizacji, ale także działania w grupie.

Pierwsze zawody Międzyszkolnej Ligi Robotyki w tym roku szkolnym otworzyła w imieniu burmistrza Waldemara Palucha dyrektor Wydziału Oświaty Renata Chlebowska. Gospodarzem pierwszych zawodów, w których zmagania podzielone są na dwie kategorie wiekowe (kl. 1-4 i kl. 5-8) była Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza. Następne zaplanowane są z mniej więcej miesięcznymi przerwami w kolejnych miejskich podstawówkach. Wielki finał ligi rozegrany zostanie w Parku Miejskim im. Bohaterów Monte Cassino 30 maja przyszłego roku – wtedy też uczestnicy ligi będą musieli zaprogramować swoje roboty do kolejnej dyscypliny: piłki nożnej.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama