Reklama

Linia nr 17 zlikwidowana. Pierwsze skargi pasażerów

09/05/2019 19:09

Od 1 maja nie kursują autobusy na linii nr 17. Na uciążliwości z tego powodu skarżą się mieszkańcy Żurawicy Górnej, przez którą jeździła „17-ka”. 1 i 3 maja nie mogli skorzystać z żadnego autobusu.

Gminę Żurawica od wielu lat obsługuje PKS Przemyśl, który wygrał przetarg również w 2019 r. „Siedemnastka” jechała przez Żurawicę Górną i Orzechowce do Ujkowic, które należą do gminy Przemyśl. W związku z wyremontowaniem i poszerzeniem ul. Wysockiego, zdecydowano, że do Ujkowic będą jeździć autobusy linii nr 5 i 14, które do tej pory kończyły swoje kursy na Lipowicy. Natomiast 17-ka została całkowicie zlikwidowana. Nowy rozkład jazdy obowiązuje od 1 maja.

Na co skarżą się mieszkańcy Żurawicy? „Siedemnastka” jeździła [paywall]365 dni w roku, nawet w największe święta, jak m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, czy święta państwowe 1 i 3 maja oraz 11 listopada. Natomiast PKS w te dni nie wykonuje kursów na trasach lokalnych. I to o te dni przede wszystkim chodzi pasażerom. – Jestem pielęgniarką, pracuję również w święta oraz na nocnych zmianach. Do tej pory autobus zawsze jechał i można było dostać się do miasta – mówi mieszkanka Żurawicy. – Dlaczego mam prosić syna, żeby mnie zawiózł? To dorosły chłopak, ma swoje życie, dlaczego ma być „uwiązany”? – pyta. – Nie chodzi tylko o mnie. Wiem, że z autobusów nie korzysta dużo ludzi, ale nie wszyscy jeżdżą samochodami. W Żurawicy nie ma aż tylu atrakcji, a cokolwiek dzieje się w mieście, młodzież nie ma czym dojechać – dodaje.

Kobieta twierdzi też, że MZK dysponuje też nowszymi autobusami niskopodłogowymi, dzięki którym łatwiej wejść do środka osobom niepełnosprawnym i czy z wózkiem dla dzieci.

Reklama

 

Będzie zapotrzebowanie – będą kursy

Sekretarz gminy Żurawica Ryszard Kostelecki mówi, że do tej pory odebrał tylko jeden sygnał od niezadowolonej mieszkanki (z naszą redakcją skontaktowały się 2 osoby – kobieta i mężczyzna). Zapowiada, że jeśli takich sygnałów będzie więcej, gmina będzie reagować i ewentualnie organizować z PKS-em dodatkowe kursy.

Ze strony władz Przemyśla była wola zorganizowania linii MZK nr 5A i 5B, które robiłyby pętlę z Przemyśla, przez Żurawicę i Ujkowice, z powrotem do Przemyśla przez Lipowicę (w jedną i drugą stronę). Szkopuł jednak w pieniądzach. Miasto chciało za to od samorządu Żurawicy 86,5 tys. zł do końca bieżącego roku. A to ponad połowa kwoty, jaką gmina płaci PKS-owi za roczną obsługę całej gminy. Tymczasem MZK jechałoby tylko przez część Żurawicy i Orzechowiec. Do tej pory gmina Żurawica nie dopłacała do kursów „17-ki”, ponieważ ta realizowała usługi na rzecz gminy Przemyśl i zabierała pasażerów po drodze.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-05-09 23:12:37

    To się nazywa wstawanie z kolan he he.Towarzysze wszystkich koryt łączcie się.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wojt - niezalogowany 2019-05-10 04:54:50

    Proste pytanie: czy gmina Zurawica doplacala do przejazdow?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2019-05-10 06:32:25

    Mieszkańcy Ujkowic też się skarżą bo nie mogą dojechać do Szpitala i przychodni w Szpitalu 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama