– Droga jest tak wyślizgana, że lód aż się błyszczy. W dzień pojawiło się słońce, trochę stopniało, a wieczorem znów złapał mróz i porobiły się niebezpieczne koryta – skarży się jedna z mieszkanek Maćkowic w gminie Żurawica.
Mowa o drodze powiatowej, która z Maćkowic prowadzi przez Wolę Maćkowską do Rokietnicy. – Droga wojewódzka z Żurawicy do Łańcuta jest w porządku, ale drogi boczne przez wioski są w fatalnym stanie – mówiła w piątek nasza Czytelniczka (nazwisko do wiadomości redakcji).
– Jechałam samochodem, musiałam ominąć pieszego i wpadłam w poślizg. Na szczęście jechałam powoli i nic się nie stało[paywall]. Niewiele brakowało, a potrąciłabym człowieka albo wpadła do rowu – opowiada. – Od koleżanki wiem, że w Orzechowcach jest podobnie – dodaje kobieta.
Sytuacja powtarza się często. – Nieraz autobus nie może dojechać na górę na Wolę Maćkowską i zawraca obok szkoły – mówi mieszkanka Maćkowic.
Droga, o której mowa podlega pod Zarząd Dróg Powiatowych w Przemyślu. – W czwartek objechałem te miejscowości, o których mowa, zwykłym samochodem osobowym, bez napędu na cztery koła. Owszem, śnieg zalega, ale gdy były intensywne opady śniegu, od razu złapał bardzo silny mróz. Materiał, którym posypujemy drogi jest nienajgorszy, ale gdy temperatury są tak niskie, to w miejscach, gdzie mniej posypujemy nie likwiduje całego lodu – wyjaśnia dyrektor ZDP Janusz Hołyszko.
Zaznacza przy tym, że drogi podlegają różnym standardom utrzymania, a zadaniem drogowców jest zapewnienie przejezdności dróg, choć mogą występować na nich utrudnienia. – Gdy temperatura wzrośnie do zera, wyślemy piaskarkę. Przy obecnych warunkach nie ma to sensu, bo efekt byłby znikomy – mówi J. Hołyszko. Zaznacza, że jeden wyjazd pługopiaskarek na powiat to koszt 20 tys. zł.
Jak twierdzi nasza Czytelniczka, nie wszystkie drogi powiatowe są w takim stanie. Ta z Orłów do Trójczyc, gdzie mieszka starosta przemyski jest niemal czarna. – Zgadza się, ale nie wynika to z tego, że robimy dla kogoś lepiej, a dla kogoś gorzej. Drogi, na których jest większy ruch samochodów, są w lepszym stanie, bo materiał jest roznoszony przez koła. Im dalej od dróg głównych, tym gorzej – mówi J. Hołyszko.
Zwraca uwagę, że na wzniesieniach, dużo trudniej walczyć ze śniegiem i lodem. – To nie znaczy, że te odcinki posypujemy mniej. Wręcz odwrotnie, ale trudniej uzyskać efekt – mówi.
Mówi, że w listopadzie i grudniu ZDP wydał na zimowe utrzymanie dróg ok. 350 tys. zł. To niemal tyle, ile wydano przez całą zimę w sezonie 2015/2016.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W głowach wsiowym się przewraca. A co pługi i piaskarki mają jeździć po wiejskich, leśnych drogach?Cieszcie się, że droga przejezdna, że nie odcięło was na trzy miesiące od świata.
W Wyszatycach i Bolestraszycach to samo
do czerupa!!!!! któremu w d.......pie sie przewraca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!to jest droga powiatowa na całej długości wstyd dla POWIATU i jego RADNYCH.
Swoim wpisem pokazałeś na jakim poziomie intelektualnym jesteś. Tak jestem "wsiowy", możesz nawet mówić "wieśniak", mówi to tylko o twoim braku kultury, paniczu z miasta. Gdy będziesz przyjeżdżał przez taką miejscowość i spowodujesz wypadek swoim porsche to nie licz, że służby ratunkowe (Straż Pożarna, ZRM) zdążą przyjechać i Cię uratować lub kogoś z twoich bliskich. A będzie to spowodowane tym, że droga nie nadawała się do jazdy.
Droga Bircza - Nienadowa również tak wygląda i ciężko po niej jechać
W Hurku tak samo,wcale sie wsiowym nie przewraca w glowach!!!! to tylko nadmierne zaciskanie pasa przez nasze wladze.Jezeli "miastowi" uwazaja,ze ich bezpieczenstwo wsiowych jest mniej wazne ...no coz?
Taka sytuacja istnieje nie tylko w Maćkowicach, wystarczy przejechać się drogami (powiatowymi i gminnymi) w innych wsiach powiatu Przemyskiego.Wstyd, żeby w tych czasach ciężko było o skuteczne odśnieżenie głównych dróg prowadzących przez dane miejscowości
droga Medyka- Korczowa przez Kalników łącząca dwa przejścia graniczne to samo.... i sam dzwoniłem dwa razy i piaskarka juz pojechala ...tak byla owszem ale plug w górze i nic nie sypane...
Jak trafnie podano w artykule i komentarzach to drogi powiatowe są w fatalnym stanie. Dlaczego czytelniczka nie zadzwoniła do Starostwa Powiatowego, do starosty Pączka, a zadzwoniła do Redakcji? Ludzie zamiast dążyć do tego aby było lepiej, aby coś poprawić robią niepotrzebną sensację. Z Przemyśla nie widać, że w Maćkowicach jest lód na drodze. Bądźcie trochę bardziej prospołeczni, a wszystkim będzie lepiej się żyło.Pozdrawiam!
W Siedliskach, Jaksmanicach także zamarznięte koleiny i lód. Czyżby budżet powiatu i gminy na odśnieżanie wiosek wyczerpany na tegoroczna zimę??????
Gmina żurawica to kurwa zawsze biedna i placza ze tego niem tamtego jak wojt na pierdoly pieniadze wywala
Ale za to bardzo dobrze widać jak powiat interesuje się drogami za które jest odpowiedzialny ...
Jeśli sie dzwoni do powiatu a oni maja to w d.... to co innego zostaje. Każdy kto jeździ samochodem, to płaci za utrzymanie dróg w przodka, to tez ma prawo wymagać. Tylko jak przejeżdża piaskarka z pługiem podniesionym i nie posypuje drogi, tylko poto zeby odwalić kurs i zgarnąć kasę to ludzi trafia szlak.
Jak byś był taki inteligentny za jakiego sie uważasz, to byś przeczytał ze to droga powiatowa. A ze jesteś debilem i nie umiesz czytać, to sie lepiej nie wypowiadaj. A po drugie nie obrażaj ludzi których nie znasz. Tu jesteś anonimowy, ale jak byś spotka " wsiowego" to byś głowę zwiesił i sie głupio nie wypowiadał, a cieszyć sie to powinieneś ty ze CIE nikt tu niezna bo byś wpierda..... zupki przez słomkę do napojów.
Wstyd i hańba dla naszych służb drogowych!!!!
Na Laszkacha w stronę Lubaczowa tam to dopiero masakra nic nie sypia tylko jedzie byle godziny minęły
Zabko z Pleszewa, o czym piszesz? Jakie pierdoły? Drogi, stacja uzdatniania wody czy termomodernizacja?
Dokładnie ta droga to porażka gdzie są te pługi co powinne to sypac
Po co zabierasz głos jak nie masz pojęcia o języku polskim."Wsiowy" tak jak i "miastowy" nie jest wyrażeniem obraźliwym!Dla ciebie wszyscy inni to debile jak widać po twojej "inteligencji".W słowniku jest tyle innych słów,>>ale jak byś spotka " wsiowego"<<Piękna samoocena tzw. "silnego ale głupiego".
Czytać ze zrozumieniem to co chcecie komentować.Co z tego, że powiatowa - czyli czwartej kategorii - jest drogą wiejską, łączy tylko wsie, na dodatek biegnie też przez las.
Gmina przemysl to samo a wojt i radni maja to gdzies byle kasa wplynela co misiac i to nie mala dziady
Chyba powinno być:Gmina Przemyśl - to samo a wójt i radni mają to gdzieś, byle kasa wpłynęła co miesiąc i to nie mała - dziady.Przecież takich przedstawicieli sobie sami wybraliście! Trzeba było myśleć przy urnach a nie teraz lamentować.
droga gdzie przejeżdża 200 aut na dobę a cipa chce żeby było jak w centrum miasta Przemyśla
Odsyłam do słowników :DWSIOWY ==> wieśniaczy, wieśniacki; pogardliwie: 1. pogardliwie: pochodzący ze wsi, charakterystyczny dla wsi; wiejski, rustykalny, kmiecy; 2. potocznie: nieumiejący się odpowiednio zachować w towarzystwie; niekulturalny
Nie sztuka bezmyślnie wkleić to co "wygooglujesz". Trzeba właśnie przewertować słowniki a w nich wsiowy to potocznie: człowiek pochodzący ze wsi lub mieszkający na wsi.Proste jak drut i nie ma najmniejszej cechy obraźliwości wyrażenie "wsiowy".
Widzę, że jesteś w stanie podjąc konwersację na dość wysokim poziomie. Dlatego jestem zdumiony jak możesz mieć tak płytkie przemyślenie na powyższy temat. Wracając do naszej sprzeczki, w Polsce istnieją nie tylko słwoniki PWN. Wzorując się na nim zauważyć możesz, że słowo "wsiowy" jest zapisane w kategorii lekseważące. Tu cytat: ==>wsiowy II lekcew. «człowiek pochodzący ze wsi lub mieszkający na wsi» • wsiowawsiowy I lekcew. «pochodzący ze wsi lub mieszkający na wsi»Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego
Pragnę zauważyć pewną drobną rzecz. W obecnych czasach zimy są naprawdę mierne. W ciągu całego zimowego okresu jest może kilkanaście - kilkadziesiąt dni, w których intensywne opady śniegu powodują problemy na drogach.Czy to naprawdę aż tak wielki problem, żeby przez te dni utrzymać drogi w użytkowalności? Każdy z nas płaci podatki (w tym oddzielne w cenie paliwa za utrzymanie dróg) i mamy prawo wymagać, tym bardziej, że nie są to zbyt duże wymagania. :)
@olo, wydaje mi się, że przydałoby Ci się trochę lekcji kultury. Pomyśl o tym ;-)
No to powinieneś wiedzieć, że słownikowe "lekcew" to nie to samo co "obraźl".>>w Polsce istnieją nie tylko słwoniki PWN<<Tylko słowniki PWN są uznawane za wiarygodne źródło (także w sądach) a nie jakieś internetowe słowniki dla graczy itp.Po drugie: jakoś nie razi cię słowo debil, określające już konkretnego człowieka, użyte tu w tym wątku i ten agresywny, arogancki, napastliwy ton wypowiedzi włącznie z bandyckimi groźbami jakiegoś napakowanego sieczką troglodyty z Maćkowic.Pozdrawiam i życzę dobrej nocy - z Bogiem.
Czerupa a ty z jakiego miasta jesteś? Nie mów, że z Przemyśla bo chyba padne ze śmiechu. Weź ty wielki paniczu ucz poprawnej polszczyzny tych swoich przemyskich ukraincow. Przemyśl to stan umysłu. Cieszę się niezmiernie, że udało mi się stąd wyrwać. Pozdrawiam wszystkich "wsiowych"
No bo przecież miasto Przemyśl to prawie jak Warszawa.. Hmm.. co tam Warszawa bardziej London. W Przemyślu wiecej zobaczysz flag brytyjskich w szmateksach niż polskich na ulicy. No i nie zapominajmy o ukraińskich bilbordach. Wstyd! A tacy wielcy mieszczuchy z was.
Piękna gównoburza. Miło się czyta ;)
Jaka gmina takie drogi jakie drogi taki wójt
Kto bierze KASE za utrzymanie drogi?kto wygral przetarg?nie zapłacic i koniec z dziadostwem! to samo jest w Bełwinie,Stanisławczyku itp
Hurko to samo gdzie są władze samorządowe i osoby, które wygrały przetarg
Sołtys lagę kładzie :) Radny lagę kładzie :) Po co kasę bierzecie ? jedźcie do gminy i powiedzcie żę się nie nadajecie do tej funkcji:) Jedynie to dobrze dla ludzi z Naszej wioski zrobicie :)
W zurawicy to w grodniu wojt o pamiętał się ze nie ma kto odsniezac bo zimy miało nie być
Panie sołtysie i radny wsi Maćkowice , a pytamy dlaczego chodnik przez ponad tydzień był nie odśnieżany ? Za co bierzecie pieniądze ? za co biorą pieniądze interwencyjni ? Jadę o 6 rano do pracy wieś Żurawica chodniki błyszczą wieś Maćkowice chodniki nie przejdzie.Myślicie że ludzie są tacy durni ? w sobotę wieczorem odświeżacie zeby w niedziele ludzie mieli jak do kościoła dojść :) Chodnik ma tak codziennie przez cały dzień wyglądać a nie na niedziele :)
Dziękujemy Panie wójcie. Pan tylko potrafi zatrudnić swoich ludzi do gminy. Tylko tyle potraficie. A żeby coś zrobić to już nie ma pomysłów
TO JEST DROGA POWIATOWA -ODPOWIEDZIALNY STAROSTA. Identycznie "powiatówka" Orzechowce - Duńkowiczki można koła pourywać. WNIOSEK - firma która wygrała przetarg na odśnieżanie nie wywiązuje się z umowy. Pozostałe czynności w stosunku do wykonawcy usługi należą do Pana Starosty .
Chyba większość okolicznych miejscowości Przemyśla ma ten sam problem....
Utrzymywanie dróg w sezonie zimowym nie polega tylko na odśniezaniu,ale jesli jest ślisko to i posypywanie!za to biorą KASE!!jesli nie pasuje to nie startować w przetargu!no chyba że po koleżeńsku!nie zapłacić dziadom,cała gmina to jedno wielki lodowisko chwała kierowcom autobusowym że starają sie jak mogą-tylko nie mowcie "sorry taki mamy klimat"
A pomyślałeś może jak ludzie na pracach interwencyjnych ciężko pracują i niestety nie są w stanie odśnieżyć wszystkich wiosek. A ludzie są bardzo wygodni i ciężko po śniegu przejść
Jaki sens ma lamentowanie na Forum.Zapoznajcie się z obowiązującym prawem i korzystajcie z niego.Dlaczego nie potraficie wziąć sprawy w swoje ręce i wymienić wójta czy radnych?Po co im płacicie skoro nic nie robią?Zerknąć do ustawy i....działać a nie narzekać.
Wójt wychodzi do pracy mówi paciez matko boska żeby mie tylko o nic nie pytali bo ja nic nie wiem
Do ikoCzy naprawdę już nie masz nic do roboty w Carrefurze przy Krzyżówce?
I dodatkowo podszywasz się pod mój IP. Czy to na pewno legalne?
Oczywiście chodzi o to , że iko podszywa się pod mój IP.
Codziennie jeżdżę Lubaczów Przemyśl przez Laszki koszmar lodowisko!
Na Laszkach hahahahahahahahaha na Warszawie, na Łodzi, na Katowicach ... ludzie, czy chodziliście do szkoły ?
A co to za miejscowości ? Pierwszy raz o nich słyszę, może kierowcy pługów również nie wiedza o ich istnieniu ?
W Medyce to samo. Wójt od dawna ma ludzi głeboko w poważaniu. Liczy się tylko kasa..
"Czy nikt o nas nie pamięta? – pyta mieszkanka" Droga pani, nikt nie wie o waszym istnieniu.
Hahahaha dobre dobre DROGI :D:D:D na drogi daje PGNiG :):)
W głowach wsiowym się przewraca. A co pługi i piaskarki mają jeździć po wiejskich, leśnych drogach?Cieszcie się, że droga przejezdna, że nie odcięło was na trzy miesiące od świata.
W Wyszatycach i Bolestraszycach to samo
do czerupa!!!!! któremu w d.......pie sie przewraca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!to jest droga powiatowa na całej długości wstyd dla POWIATU i jego RADNYCH.